Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie dzieci 4 –letnich

Temat : Arbuzowy dzień
Przebieg zajęć:

 1. Nauczyciel kładzie na tacy na dywanie dużego arbuza. Dzieci siadają wkoło. Opisują jego wygląd, kształt, kolor. Nauczyciel kroi arbuza na pół, teraz dzieci opisują to co widzą po przekrojeniu. Następnie nauczyciel kroi arbuza na małe kawałki, dzieci się częstują i opowiadają o swoich doświadczeniach smakowych.
 2. Nauczyciel opowiada dzieciom o wartościach odżywczych arbuza oraz o tym gdzie rośnie.
 3. Zabawa „Pestki”- nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki przedstawiające połówki arbuzów. Zadaniem dzieci jest policzyć pestki w arbuzie i odnaleźć jego drugą polówkę, z taką samą ilością pestek.
 4. Zabawa ruchowa „Arbuz” – dzieci udając , że mają bardzo ciężkiego arbuza muszą go sobie podać z rąk do rąk.
 5. Zabawa „Tak – nie” – nauczyciel zadaje dzieciom pytania, na które muszą odpowiedzieć tak lub nie, np.
  Miąższ arbuza jest niebieski
  Zielona skórka jest jadalna
  Arbuz jest bardzo zdrowy
  Arbuz to warzywo
  Arbuzy rosną w Afryce itd.
 6. „Balonowy arbuz” – dzieci dostają zielone , nadmuchane balony oraz czarne flamastry. Ich zadaniem jest narysować na balonach/ arbuzach podłużnych kresek tak jak jest to na skórce arbuzów.
 7. Praca plastyczna „Arbuz” – dzieci dostają połówki talerzyków papierowych, brzegi malują farba na zielono, środki na różowo, patyczkiem umoczonym w czarnej farbie malują pestki.

Magdalena Suchora

Otocz pestki arbuza, pokoloruj obrazek

Arbuz

Arbuz to bardzo duży owoc winorośli, który rośnie na ziemi. Ma twardą, niejadalną skórkę w zielone paski lub jest ciemno lub jasno zielony w zależności od odmiany. Wewnątrz znajduje się miękki, jasny różowo-czerwony miąższ z czarnymi nasionami, które można spożyć.

Arbuz jest wielki, okrągły i pękaty.

Arbuz ma soczysty, świeży smak.

Arbuzy uprawia się w wielu krajach, w tym w Chinach, Turcji, Iranie, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. W zależności od kraju, w którym uprawiane są arbuzy, będzie decydował ich sezon. I tak np. W Chinach sezon zaczyna się od kwietnia, w Stanach Zjednoczonych od maja do września, a w Turcji nieco później od lipca do listopada.

Arbuz – składniki odżywcze

Arbuz składa się głównie z wody – ok. 92 proc. W jednej szklance arbuza (ok. 154 g) znajduje się tylko 46 kalorii, więc jest owocem niskokalorycznym i zalecanym osobom będącym na diecie odchudzającej. Ponadto, arbuz składa się z:

 1. węglowodany – 11,6 g, w tym 9,6 g cukru,
 2. błonnik – 0,6 g,         
 3. wapń – 10,8 mg,
 4. fosfor – 16,9 mg,       
 5. magnez – 15,4 mg,    
 6. potas – 172 mg          
 7. witamina C – 12,5 mg.

Arbuz – nawodnienie organizmu

Arbuz ze względu na wysoką zawartość wody, jest owocem, który doskonale nawadnia organizm. Jedna szklanka arbuza zapewni już dość dobre nawodnienie organizmu. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów – w tym owoców bogatych w wodę – wspomaga krążenie, zdrowie skóry i trawienie. Pomaga również regulować temperaturę ciała, funkcjonowanie narządów i stawów, metabolizm, apetyt i eliminację odpadów. Odpowiednie nawodnienie wpływa również na sprawność umysłową. Badania pokazują, że zaledwie 1-3% utraty płynów ustrojowych może pogorszyć nastrój , zmniejszyć koncentrację, zwiększyć bóle głowy i zmęczenie, zaburzyć pamięć roboczą i zwiększyć niepokój (źródło:zywienie.medonet.pl).

Kolorowanki

Wytęż wzrok i znajdź na obrazku arbuza. Otocz kółkiem.

Pomysły na arbuzowe prace plastyczne

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: