Pozycja drzewa

Wysokie, stabilne i silne – potężne Drzewo przynosi korzyści naszemu światu na wiele sposobów. Drzewo jest miłe dla świata, zwierząt i ludzi. Dzięki tej pozie wspaniale jest uczyć dzieci życzliwości – jak być uprzejmym dla innych i środowiska. Pozycja drzewa przypomina nam, że gdy nasze korzenie stają się silniejsze, jesteśmy w stanie mierzyć wysoko i rozciągnąć nasze gałęzie do nieba.

Czy wiesz, że jedno duże drzewo może zapewnić dzienny zapas tlenu nawet czterem osobom?

Pozycja: Drzewo
Wiek: Małe dzieci/nastolatki (młodsze dzieci mogą modyfikować tę pozę, przykładając ręce do serca i lekko podnosząc jedną stopę)
Mantra: Jestem uprzejma/uprzejmy

Korzyści:

 • Rozwija równowagę
 • Zwiększa koncentrację
 • Wzmacnia nogi, uda, pachwiny i rdzeń
 • Wzmacnia postawę

Ta pozycja jest świetna do zrównoważenia i poprawy koncentracji. Stabilność wynika z dokręcania i wydłużania rdzenia. Trzymaj pozycję Drzewa i promuj spokojny czas. Wycisz umysł i wyobraź sobie bycie drzewem. Spójrz na las i skup się na stabilnym „pniu” (nodze). Powiedz dzieciom, aby wyobraziły sobie, że ich stopa jest korzeniem wrastającym głęboko w ziemię.

W przypadku dzieci, które mają problemy z równowagą, pozwól im rozłożyć ramiona na boki. Poproś dzieci, aby udawały, że ich ramiona są silnymi gałęziami na drzewie. Sięgaj daleko i szeroko!

Młodsze dzieci mogą modyfikować pozę, przykładając ręce do serca i tworząc trójkąt z jedną nogą. Alternatywnie po drugiej stronie.

Aby uzyskać dodatkowe modyfikacje tej pozy, spróbuj kołysać się od lewej do prawej jak drzewo na wietrze. Albo spróbuj pozy na zewnątrz i porozmawiaj z dziećmi o tym, jak drzewa czerpią energię ze Słońca poprzez fotosyntezę. Obserwuj inne drzewa i porozmawiaj o tym, jak drzewa przynoszą korzyści światu, zapewniają siedliska dla zwierząt i wytwarzają tlen. Porozmawiaj o różnych rodzajach drzew i poproś dzieci, aby zmodyfikowały pozę na podstawie drzew w Twojej okolicy.

Jak:

 1. Stań prosto. Weź głęboki oddech.
 2. Spójrz przed siebie i znajdź punkt (może to być obiekt, ściana lub okno), na którym możesz się skupić.
 3. Podczas wydechu powoli podnieś lewą stopę. Zegnij kolano i połóż lewą stopę na wewnętrznej części prawej nogi.
 4. Zrelaksuj się i wyprostuj lewą nogę na podłodze, przenosząc ciężar na stopę. Uziemić – wyobraź sobie, że to korzeń drzewa, wnikający w Ziemię i trzymaj się stabilnie.
 5. Zrób wdech i podnieś ręce
 1. Zrób wdech i podnieś ręce do boków. Sięgaj jak gałęzie na drzewie.
 2. Zrób wydech i złóż ręce przed sercem. Następnie podnieś je mocno nad głową. Jesteś rosnącym drzewem!
 3. Trzymaj pozycję i patrz przed siebie. Wyobraź sobie, że jesteś drzewem. Jakim typem drzewa jesteś? Czy jesteś w zagajniku? Na środku łąki? W parku? Pomyśl o tym, gdzie żyją drzewa.
 4. Maluchy i przedszkolaki, stoją tylko chwilkę. Duże dzieci, zobaczcie, jak długo uda wam się pozostać w pozie!
 5. Kiedy skończysz, przywróć nogę do ziemi, a ręce na boki. Teraz powtórz z drugą nogą, aby zachować równowagę.

Dodatkowe ćwiczenia z dziećmi:

 • Porozmawiaj o tym, jak drzewa są przyjazne dla świata. Spróbuj wymienić wszystkie korzyści, jakie drzewa przynoszą światu.
 • Porozmawiaj o wielu różnych gatunkach drzew. Zadawaj pytania dotyczące drzew – Jakim jesteś typem drzewa? Jakie jest środowisko?
 • Wyjdź na zewnątrz i spójrz na różne drzewa. Opowiedz o anatomii drzewa – korzeniach, gałęziach, gałązkach, liściach, koronie i pniu. Omów cykl drzew.
 • Bądź kreatywny! Narysuj drzewo i otoczenie. Zachęć dzieci do dodania zwierząt, które mogą żyć na drzewach.
 • Stwórz drzewo życzliwości. Wytnij pień drzewa z brązowego papieru budowlanego lub filcu. Wytnij garść liści i owoców z papieru budowlanego/filcu czy papieru. Na każdym liściu zapisz sposób, w jaki możesz być miły. Przyklej liście do drzewa.

  źródło: flowandgrowkidsyoga.com

  #arkusze #ASD #autyzm #bajka #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #motoryka #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia


   Skomentuj

   Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

   Logo WordPress.com

   Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

   Zdjęcie z Twittera

   Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

   Zdjęcie na Facebooku

   Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

   Połączenie z %s

   %d blogerów lubi to: