Często staramy się pocieszyć dziecko sensownym i logicznym zdaniem, które niestety nie bardzo wspiera trzy i czteroletni układ nerwowy.

„Nie płacz Michałku, nie płacz. Będzie bolała cię głowa. Do rana jeszcze daleko, spróbuj zasnąć. Teraz nie idziesz do przedszkola, teraz jest wieczór. Nie martw się.”

W adaptacji do przedszkola jest dużo smutku do zaopiekowania, a przedszkolaka bardzo słabo wspiera w regulacji napięcia gadanie oparte na argumentach.

Im więcej słów, tym więcej napięcia

Im bardziej złożone zdanie, im więcej słów  tym więcej d o k ł a d a my dziecku napięcia. Dociążamy jego jadący na oparach, zalany kortyzolem i adrenaliną (hormonami stresu) mózg, który teraz musi włożyć dodatkowy wysiłek, żeby zrozumieć co dorosły chce przekazać.

Spróbuj wykorzystać zabawę regulującą napięcie – prosto z mojej skrzynki z narzędziami psychologa dziecięcego.

Poobklejaj dziecko Spokojną Chmurką 

Opowiedz o chmurce, która uspokaja smuteczki, a te jak wiadomo uwielbiają się przyklejać właśnie wieczorem. Opowiedz, że jest mięciutka, puchata, pachnie żelkami ale żeby zadziałała skutecznie trzeba obklejać w miejscach, w których smuteczków jest najwięcej. Możecie razem zastanowić się jak wygląda chmurka Twojego dziecka, co lubi jeść na śniadanie, jak ma na imię. Dziecko pokazuje gdzie smuteczki się poprzyklejały i miejsca, które wymagają szczególnego zaopiekowania. A dorosły obkleja. Możesz przy okazji zrobić masażyk, który dodatkowo rozluźni dziecko (przyklejasz mocno i dokładnie jeśli dziecko lubi mocny docisk i lekko jeśli woli delikatne głaskanie). Oczywiście dziecko może obkleić Ciebie, a razem możecie obkleić psa, który ma kiepski humor. Chmurka może uciekać, czasem konieczne jest schowanie jej w specjalnym pudełku albo zaśpiewanie piosenki przywołującej chmurkę. Czasem smuteczki stosują sztuczki i trzeba poświecić specjalna latarką żeby moc je zobaczyć. 

Każdego dnia możesz urozmaicić te zabawę w dowolny sposób.

O czym warto pamiętać

Ważne żeby pamiętać, że małych dzieci nie wspierają przemowy, zdania złożone ani logiczne argumenty typu „Mama musi iść do pracy”. Dzieci regulują się przez zabawę która reguluje i porządkuje ich emocje oraz przywraca poczucie kompetencji, poprzez działanie, robienie, bycie razem i kontakt.

Autor/ka: Agnieszka Misiak

źródło: dziecisawazne.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: