Końcówka zimy jest szczególnym okresem dla przyrody. Niedługo narodzi się ona na nowo, a zwierzęta obudzą się z zimowego snu. Czasami jednak zdarzają się sytuacje awaryjne i zwierzę które powinno spać budzi się za wcześnie. Nadal jest bardzo mało pożywienia, a na zewnątrz jest za zimno, żeby zwierzę przetrwało. Właśnie wtedy przyda się pomoc wrażliwego człowieka.

Spotykając jeża zimą należy wykonać następujące kroki:

  1. Jeśli możesz szybko wezwać dorosłego, zrób to. Będzie on dodatkowym wsparciem. Jeśli nie ma takiej możliwości, musisz zachować spokój. Poradzisz sobie.
  2. Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo. Nie chwytaj jeża bez grubych rękawiczek. Gdy ich nie masz, spróbuj przenieść jeża przez kurtkę którą zabezpieczysz reklamówką. Ubrania później wypierz.
  3. Dla jeży kluczowa jest zasada 3 razy C (ciepło, cicho, ciemno). Najpotrzebniejszy jest wysoki karton. Zrób w nim otworki i wyłóż go trzymającym ciepło materiałem, polarem lub papierowymi ręcznikami.
  4. Nie ogrzewaj dodatkowo kartonu termoforem, bądź butelką z ciepłą wodą, bo tylko jeżowi zaszkodzisz. Nie dokładaj mu też jedzenia, ani wody. Nie skorzysta z nich.
  5. Odłóż karton w cichym, ciepłym i bezpiecznym miejscu. Musi zostać umieszczony daleko od kaloryfera. Postaraj się tam nie zaglądać zbyt często.
  6. Przekaż jeża specjalistom. Zadzwoń do najbliższego weterynarza lub lokalnego ośrodka pomocy zwierzętom. Oni pokierują cię dalej. Wykonałeś dobrą robotę.

autor: Marcel Kawczyński

źródło: Małe Charaktery, numer: 3/2022, fot. pixbay.com

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: