Końcówka zimy jest szczególnym okresem dla przyrody. Niedługo narodzi się ona na nowo, a zwierzęta obudzą się z zimowego snu. Czasami jednak zdarzają się sytuacje awaryjne i zwierzę które powinno spać budzi się za wcześnie. Nadal jest bardzo mało pożywienia, a na zewnątrz jest za zimno, żeby zwierzę przetrwało. Właśnie wtedy przyda się pomoc wrażliwego człowieka.
Spotykając jeża zimą należy wykonać następujące kroki:

- Jeśli możesz szybko wezwać dorosłego, zrób to. Będzie on dodatkowym wsparciem. Jeśli nie ma takiej możliwości, musisz zachować spokój. Poradzisz sobie.
- Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje bezpieczeństwo. Nie chwytaj jeża bez grubych rękawiczek. Gdy ich nie masz, spróbuj przenieść jeża przez kurtkę którą zabezpieczysz reklamówką. Ubrania później wypierz.
- Dla jeży kluczowa jest zasada 3 razy C (ciepło, cicho, ciemno). Najpotrzebniejszy jest wysoki karton. Zrób w nim otworki i wyłóż go trzymającym ciepło materiałem, polarem lub papierowymi ręcznikami.
- Nie ogrzewaj dodatkowo kartonu termoforem, bądź butelką z ciepłą wodą, bo tylko jeżowi zaszkodzisz. Nie dokładaj mu też jedzenia, ani wody. Nie skorzysta z nich.
- Odłóż karton w cichym, ciepłym i bezpiecznym miejscu. Musi zostać umieszczony daleko od kaloryfera. Postaraj się tam nie zaglądać zbyt często.
- Przekaż jeża specjalistom. Zadzwoń do najbliższego weterynarza lub lokalnego ośrodka pomocy zwierzętom. Oni pokierują cię dalej. Wykonałeś dobrą robotę.
autor: Marcel Kawczyński
źródło: Małe Charaktery, numer: 3/2022, fot. pixbay.com
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





