Poprzednie:

  1. Money mindfulness. Wstyd i pogarda dla pieniądza
  2. W zwierciadle pieniądza – money mindfulness
  3. Money Mindfulness: Być jak Banksy
  4. Money Mindfulness: Jak zostać mrówką?

Szwedzki Umiar

Szwecja to kraj półtłustego mleka, ani za tłustego, ani za chudego. Zawsze pośrodku, w sam raz. Szwecja to lagom. Lagom obowiązuje w konsumpcji, zakupach, sporcie i w każdej innej dziedzinie życia. Termin ten wywodzi się podobno z epoki wikingów którzy krzyczeli: Laget-om! podając sobie róg z którego pili po kolei po jednym łyku tak, żeby starczyło dla wszystkich. Lagom oznacza także prawo. Na czym polega prawo lagom? Nie za dużo, nie za mało ale w sam raz tyle, ile trzeba.

Leżące na północ od Niemiec kraje skandynawskie słyną z umiejętności cieszenia się życiem bez luksusów, chociaż trudno w to uwierzyć mając na uwadze fakt dużej siły nabywczej ich mieszkańców.

Duńska Wygoda

Nowa filozofia znalazła odzwierciedlenie w modnym ostatnio stylu hygge. Niektórzy tłumaczą to duńskie słowo jako komfort duszy. Jeżeli zapytamy o nie Duńczyka, odpowie, że hygge oznacza: ukroić sobie kawałek tego domowego ciasta, które zawsze przypala ci się na brzegach, nalać do kubka grzanego wina, usiąść przy kominku i głaskać kota, który mruczy ci na kolanach, podczas gdy na zewnątrz szaleje śnieżyca. Hygge to wszystko, co zmienia twoje mieszkanie w gniazdko.

Hygge to przede wszystkim podejście do życia: smakowanie codziennych drobnych przyjemności, rezygnacja z zawrotnego tempa i cieszenie się chwilą. Jednym słowem MM, które przekłada się na poprawę stanu naszych zszarganych nerwów i naszej sytuacji finansowej.

Jak przypominają Duńczycy, wcale nie trzeba zanurzać się w balii z drewna cedrowego wypełnionej gorącą wodą umieszczonej na zboczu pokrytym dziewiczym śniegiem. Wystarczy poczytać ciekawy magazyn słuchając ulubionej piosenki albo zapalić świeczki podczas spotkania z przyjaciółmi w swoim salonie. Wbrew powszechnym opiniom prostota nie ma nic wspólnego z ubóstwem, tylko wiąże się z dobrobytem. Trzeba tylko umieć okazywać wdzięczność zamiast skupiać się na brakach.

Niemiecka Przytulność

Niemcy utrwaliły u siebie filozofię Gemütlichkeit. Słowa tego używa się na opisanie atmosfery spokoju. Oznacza cieszenie się tym, co mamy w zasięgu ręki jak wtedy, gdy owinięci w kołdrę z kubkiem gorącego napoju w ręce spoglądamy na zapadający zmierzch.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek jak to możliwe, że coś tak pięknego jak zachód słońca zdarza się codziennie? Gdyby udział w tym pokazie kosztował majątek, niektórzy ludzie byliby gotowi się zadłużyć, żeby tylko móc go obejrzeć. Mamy go jednak za darmo i pozwalamy słońcu, żeby co wieczór szło spać nie życząc mu nawet dobrej nocy. Pewnego dnia po wyjściu z zajęć jogi ktoś wpadł na trenerkę która siedziała na krawężniku i wystawiała twarz na mizerny promień słońca. Trenerka powiedziała: Cieszę się tymi przebłyskami, bo w Londynie to rzadkość. W Hiszpanii traktujecie je jak coś normalnego i chyba nie zdajecie sobie sprawy, jakie to cudowne… Nie zamieniłabym tej chwili na nic.

Następny:

autor: Cristina Benito

źródło: Money Mindfulness … Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: