Poprzedni:

„Wspaniała robota! Szkoda, że tak późno ją oddałeś” – Szef do pracownika

Pożyczony bagaż

Wiele osób codziennie marnotrawi minuty i godziny swojego czasu, usiłując zdyskredytować wszystkich w swoim otoczeniu. Sprawiają wrażenie, jakby gardzenie innymi i poniżanie sprawiały im przyjemność, bez względu na ponoszony przez tych ludzi trud lub swoje z nimi powiązania.

Jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą takiego werbalnego aktu, być może zadałeś sobie pytanie, co jest motywacją takiej osoby, lecz z pewnością nie znalazłeś odpowiedzi.

Możemy wysnuć różne teorie, nie dochodząc do żadnego wniosku. Możemy wszelako zdać sobie sprawę, że celem osoby dyskredytującej jest kontrolowanie naszej samooceny, sprawienie byśmy poczuli się niczym w porównaniu z innymi, aby tym samym ona mogła błyszczeć i być w centrum wszechświata.

Cokolwiek zrobisz, czeka cię krytyka, a jeśli nic nie robisz, będziesz krytykowany właśnie za to. Tacy ludzie jednego dnia będą wynosić cię pod niebiosa, a następnego w jednej chwili zrzucać z piedestału. Prowadza okrutne gierki, których celem jest zdestabilizowanie twoich emocji i okradzenie cię z marzeń.

Chodzi im o to, byś żył w poczuciu braku wiary w siebie, czuł się niepewny i polegał na ich słowach i opiniach.

Zamierzeniami, celami uciekającego się do dyskredytacji obłudnika jest podkopanie czyjegoś poczucia własnej wartości, zdyskredytowanie go, manipulowanie nim. Stara się przejąć kontrolę i opanować twoje emocje, twoją duszę i rozum, aby następnie zniszczyć twoją samoocenę, żebyś wtedy zaczął całkowicie na nim polegać. To godny przedstawiciel toksycznych ludzi!

Mam dla ciebie nie tylko złe wieści. Możemy odzyskać kontrolę nad własnymi uczuciami, wzmocnić swoją samoocenę, i uwolnić się od każdego z takich manipulantów. Możemy się odtruć!

Nauczmy się ich rozpoznawać i działać w bardziej produktywny i skuteczny sposób, by nikt nie został ranny i nie doznał szkód.

Jak rozpoznać dyskredytującego manipulanta i uniknąć poniesienia szkód

Rozpoznanie i określenie modus operandi deprecjonującego obłudnika pozwoli nam zneutralizować jego ataki, bronić się inteligentnie chronić, a tym samym ograniczyć go, powstrzymywać jego natarcie i pohamować jego zamiary.

Zaczniemy od unaocznienia sobie jego taktyki i strategii:

  • Chowa się za maskami: przybiera postać przyjaciela, kolegi, nawet brata.
  • Udaje, że interesuje go to, co robisz, choć w myślach knuje, jak uzyskać korzyść z tego, nad czym pracujesz.
  • Jest ironiczny i sarkastyczny: za pośrednictwem napomknień i insynuacji sprawi, iż uwierzysz, że to, co robisz, wcale nie jest dobre, w ten sposób negatywnie wpłynie na motywację i energię, jakie wkładasz w swój projekt.
  • Będzie żył z lupą w reku, by ze szczegółami widzieć twoje niedociągnięcia, a następnie wykorzystać je na swój użytek i w ten sposób móc się zdezawuować w odpowiedniej chwili, przemieniając w swój łup i ofiarę.
  • Wszelkimi sposobami będzie starał się obniżyć twój szacunek i do zera sprowadzić twoją wartość, aby jego postać i władza nabrały wielkości. Tylko wtedy, gdy ty stracisz na wartości, on będzie mógł błyszczeć.

#Toksyczni ludzie

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: