25 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Niesłabnąca popularność misiów nie dziwi chyba nikogo – w końcu każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego przyjaciela, pomagającego przetrwać ciężkie chwile.

Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki

Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.

Pluszowy miś – bohater bajek i filmów

Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia

Z okazji Dnia Pluszowego Misia organizowane są uroczystości i występy, wiele szkół przeprowadza konkursy związane z tą zabawką, biblioteki organizują publiczne czytanie książek o pluszowym misiu, a dzieci tego dnia mogą przynosić ze sobą do przedszkola swoje ulubione pluszaki. Święto ma wymiar również symboliczny.

Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje do przeprowadzania w tym dniu wielu akcji dobroczynnych np. zbiórek zabawek na rzecz potrzebujących dzieci.

(mjakmama24.pl).

Temat dnia: Mój przyjaciel miś.

Cele ogólne:

Wdrażanie do pracy indywidualnej i grupowej. Rozwijanie dużej i małej motoryki. Wzbogacanie słownictwa. Rozwijanie umiejętności wypowiadania na podany temat. Zapoznanie dzieci z historią powstania Święta Pluszowego Misia. Usprawnianie narządów artykulacyjnych.

Cele szczegółowe – dziecko:

 • rozwiązuje zagadki
 • prezentuje przyniesionego misia
 • uczestniczy w zabawach
 • śpiewa piosenkę „Jadą, jadą misie”
 • pracuje w grupie
 • przelicza elementy 1-6

Metody pracy wg Stanisława Strzyżewskiego:

 • podające
 • ekspresyjne: zabawowo-naśladowcza
 • zadań stawianych dziecku przez nauczyciela
 • ćwiczeń, polegająca na powtarzaniu przez dziecko odpowiednich czynności
 • odtwarzania (podczas nauki piosenki)
 • słowne (rozmowy, zagadki)

Formy pracy:

 • indywidualna jednolita
 • zbiorowa
 • grupowa

Środki dydaktyczne:

ilustracje, monografie liczb, klej, karton, kolorowe karteczki, dyplomy, słoik z napisem, kartki z zagadkami, nagranie muzyczne, książki

Przebieg zajęć

Wprowadzenie:

Zajęcia na dywanie:

Wychowawca rozpoczyna zajęcia inscenizując wiersz Jana Brzechwy pt. Miś

„Proszę Państwa, oto miś

Miś jest bardzo grzeczny dziś.

Chętnie Państwu łapkę poda.

Nie chce podać? A to szkoda”

1. Nauczyciel odczytuje zagadki dotyczące imion bohaterów święta.

Jest to mały, pluszowy i gruby miś. Klapnięte uszko ma. Zna się z dziećmi nie od dziś. Chodzi ze swoim przyjacielem zajączkiem do przedszkola.

(Miś Uszatek) – pokaz ilustracji

Jest grubiutkim, pluszowym misiem koloru żółtego. Nazywany jest przez przyjaciół i siebie samego Misiem o Bardzo Małym Rozumku. Mieszka w Stumilowym Lesie.

(Kubuś Puchatek) – pokaz ilustracji

Realizacja tematu:

2. Nauczyciel zadaje pytanie: Czy wiecie kogo dziś jest święto?

3. Zapoznanie z historią powstania pluszowych misiów.

4. Dzieci indywidualnie wypowiadają się na temat przyniesionego misia.

5. Porównywanie misiów największy – najmniejszy.

6. Przeliczanie misiów zgodnie z monografią liczby wskazanej przez wychowawcę 1-6.

7. Sprawdzenie poprawności wykonanego ćwiczenia.

8. Śpiewanie piosenki z elementami ruchu „Jadą, jadą misie”.

9. Praca w grupach przy stolikach: każde dziecko losuje kartkę, jej kolor świadczy o przyporządkowaniu do danej grupy.

Zadania dla grupy:

 • Ułóż elementy w całość i przyklej do kartonu.
 • Pokoloruj według kodu.

10. Prezentacja pracy wykonanej przez grupy.

11. „Wyjadanie miodku” – zadanie polega na zjedzeniu miodu z talerzyka tylko za pomocą języka, bez pomocy rąk. Wygrywa ten, kto najszybciej zje miodek i będzie miał czystą buźkę.

Podsumowanie:

12. Rozdanie dyplomów.

13. Ewaluacja – pokaż kciukiem swoje odczucia:

 • kciuk w górę – bardzo dobrze
 • poziomo – tak sobie
 • kciuk w dół – źle

14. Zaproszenie do wspólnego oglądania przygotowanej wystawy „Miś w literaturze”.

Pobierz scenariusz z załącznikiem

Scenariusz zajęć opracowała: Magdalena Surdykowska – Czytelniczka Portalu

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: