Scenariusz zajęć zintegrowanych prowadzonych w klasie II
Blok tematyczny: Otrzymujemy i dajemy prezenty
Temat dnia: Oczekujemy na prezenty od Świętego Mikołaja
Cele operacyjne:
Uczeń:
– wypowiada się na temat Świętego Mikołaja w oparciu o własne doświadczenia,
– wie, jak napisać list,
– uzupełnia list do Mikołaja wyrażając w nim swoje pragnienia,
– pisze zwroty grzecznościowe w liście wielką literą,
– rozumie pojęcia: nadawca, adresat, list,
– adresuje kopertę stosując skróty adresowe: nad., m., ul.,
– pisze pauzę półnutową na pięciolinii,
– uzupełnia luki w zapisie rytmu odpowiednimi wartościami nut,
– wystukuje rytm z użyciem instrumentów perkusyjnych,
– wykona postać Mikołaja z rurki po papierze toaletowym i kolorowej bibuły,
– mnoży w zakresie 30,
– współpracuje w grupie,
– dokonuje samooceny pracy na zajęciach,
Metody:
– słowne: rozmowa, praca z tekstem,
– oglądowe: pokaz, obserwacja,
– ćwiczeniowe,
– aktywizujące: problemowe, drama
Formy:
– zbiorowa jednolita,
– zbiorowa zróżnicowana,
– indywidualna jednolita,
– grupowa zróżnicowana,
Środki dydaktyczne: rekwizyty Mikołaja ( czapka, dzwonek, skarpetka na prezenty ), list od Mikołaja do dzieci ( naturalnej wielkości i powiększony), skrzynka na listy, mapa Europy, listy do Mikołaja, plansze: zwroty grzecznościowe, skróty adresowe, kartki ze słownictwem słabym uczniom,
kartki z objaśnieniem pojęć: nadawca, adresat, list, 3 „Słowniki jęz. polskiego”,
kartki z szyfrem literowym dla 3 grup, kartki z mnożeniem każdemu uczniowi
(3 kolory ), wzór zaadresowanej koperty, czysta koperta każdemu uczniowi,
kapelusz, wiersz pt. „ Przyjedź do nas Mikołaju”, instrumenty perkusyjne, rurki po papierze toaletowym, szablony części Mikołaja, wata, bibuła kolorowa, Mikołaj wykonany przez nauczyciela, 3 rodzaje znaczków do samooceny,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie się piosenką „ Jesteśmy już w szkole”.
2. Zabawa w odgadywanie rekwizytów należących do Mikołaja po dotyku.
Stwierdzenie, do kogo one należą.
3. Rozmowa na temat Świętego Mikołaja, jego wyglądu, zwyczajów, miejsca
zamieszkania ( wskazanie Finlandii na mapie Europy ).
4. Zasugerowanie uczniom niespodzianki w klasowej skrzynce na listy.
Wyjęcie i odczytanie listu do dzieci od Świętego Mikołaja.
Finlandia, 1 XII 2001r.
Drogie Dzieci
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i jak co roku mam pełne ręce roboty. Wiem, że byłyście grzeczne i zasłużyłyście na prezenty, ale nie wiem, o czym marzycie. Jest tak wiele dzieci, które muszę obdarować i o wszystkich pamiętać. Chciałbym bardzo poznać Wasze pragnienia.
Pozdrawiam Was serdecznie.
Święty Mikołaj
5. Zabawa w pokazywanie gestem, ruchem swoich wymarzonych prezentów
zaglądającemu do okna Mikołajowi.
6. Szukanie innych sposobów przekazania Mikołajowi swoich marzeń o prezentach.
Postanowienie napisania listu do Mikołaja.
7. Omówienie budowy listu, jego poszczególnych części w oparciu o powiększony
format listu z wyróżnionymi jego częściami.
Zwrócenie uwagi na stosowanie wielkiej litery w zwrotach grzecznościowych
na podstawie planszy z tymi zwrotami.
8. Uzupełnianie wg własnego pomysłu listu do Mikołaja. Słabsi uczniowie
otrzymują pomocnicze kartki z potrzebnym słownictwem.
Przypomnienie o przecinku przy wyliczaniu. Odczytanie kilku listów.
9. Praca w trzech grupach.
Każdy uczeń losuje kartonik (3 kolory) z działaniem matematycznym – mnożeniem.
Uczniowie dobierają się kolorami. Każda grupa otrzymuje szyfr literowy i
„Mały słownik języka polskiego”.
Członkowie grup obliczają swój wynik, wyszukują w szyfrze literowym swoją literę,
zapisują ją na kartoniku, a potem układają z powstałej rozsypanki literowej hasło:
I grupa – adresat, II grupa – nadawca, III grupa – listy. Wyszukują w słowniku swoje
hasło i prezentują pozostałym uczniom.
10. Wpisanie obok zapisanych wyjaśnień, pojęć: adresat, nadawca, list (przygoto-
wane przez nauczyciela kartki każdemu uczniowi). Wklejenie do zeszytów.
11. Pokaz zaadresowanej koperty. Wskazanie adresu nadawcy, adresata. Omówienie
skrótów adresowych w oparciu o planszę i zapisany przykładowy adres.
12. Adresowanie koperty w oparciu o adres Mikołaja w podręczniku i swój własny adres
zapisany w zeszycie. Sprawdzenie poprawności adresowania.
13. Opowieść ruchowa pt. „Wysyłam list”.
14. Pokaz Mikołaja wykonanego przez nauczyciela z rurki po papierze toaletowym.
Zachęcenie uczniów do wykonania takiej postaci.
15. Wykonanie Mikołaja:
– przygotowanie potrzebnych materiałów, narzędzi i szablonów,
– omówienie sposobu wykonania,
– praca uczniów,
– zorganizowanie wystawki, omówienie prac.
16. Opowiadanie nauczyciela o prezencie, jaki otrzymała od Mikołaja Nutka (kapelusz)
Pokaz kapelusza, mierzenie go.
17. Wprowadzenie pauzy półnutowej:
– skojarzenie kształtu kapelusza z wyglądem pauzy półnutowej,
– przypomnienie, co to jest pauza w muzyce,
– pokaz sposobu pisania pauzy na pięciolinii,
– próby pisania pauzy na pięciolinii w ćwiczeniach,
– rozpoznawanie pauz: ćwierćnutowej i półnutowej.
18. Wyraziste czytanie wiersza „Przyjedź do nas Mikołaju”, krótka analiza treści.
19. Uzupełnianie zapisu rytmu wiersza odpowiednimi wartościami nut i pauz.
Wystukiwanie uzupełnionego rytmu na instrumentach perkusyjnych, rytmiczne
czytanie tekstu wiersza.
20. Podsumowanie zajęć. Odpowiedź na pytanie: Czego nauczyliście się dzisiaj?
21. Dokonanie samooceny uczniów. Każdy wybiera odpowiedni dla siebie kartonik,
wkleja go do zeszytu, a w domu pokoloruje.
Wspaniale pracujesz!
Dobrze pracujesz!
Pracuj więcej!
22. Pożegnanie się piosenką pt. „Skończyły się zajęcia…”
Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć:
mgr Bernadeta Mariola Sagun
źródło: http://www.zsj.home.pl/propozycje/sc3_bs.htm
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





