Zabawy świąteczne dla dzieci w przedszkolu

Dzieci kochają świąteczną atmosferę, a zatem na pewno zareagują z entuzjazmem na wszelkie propozycje tematycznych zabaw związanych z Bożym Narodzeniem. Tego rodzaju aktywności doskonale sprawdzą się podczas zajęć w przedszkolu w okresie przedświątecznym, ale pomysły te śmiało można wykorzystać także w czasie zimowej przerwy w gronie rodzinnym.

Świąteczne zabawy w przedszkolu to doskonała okazja, żeby wczuć się w klimat nadchodzących wydarzeń, a więc najczęściej są organizowane w ostatnim tygodniu zajęć. Można je zaplanować np. podczas grupowej Wigilii i wykorzystać jako pretekst do zapoznania maluchów z najważniejszymi tradycjami i historią Bożego Narodzenia. Warto także wcześniej zadbać o dodatkowy nastrój na czas zabawy i poprosić dzieci o wspólne dekorowanie sali oraz założenie świątecznych elementów stroju, np. czapki Mikołaja, rogów renifera czy po prostu czerwonego szalika. Dzięki takim szczegółom świąteczne zabawy mogą przynieść jeszcze więcej frajdy i przyjemności.

Jeśli dopisała zimowa aura, najlepiej oczywiście zabrać dzieci na świeże powietrze i zorganizować im zabawy w śniegu. Klasyczna bitwa na śnieżki czy lepienie bałwana to dla każdego malucha gwarancja niezapomnianej rozrywki i mnóstwa śmiechu.

Świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu

Święta niestety nie sprzyjają aktywności fizycznej, ze względu na tradycje i zimową aurę. Większość tego czasu spędzamy w domu w otoczeniu, najczęściej siedząc przy stole lub przed telewizorem przy świątecznym seansie. Warto więc zadbać o to, aby świąteczne zabawy – niezależnie od tego, czy w przedszkolu, czy w domu – zapewniły najmłodszym nieco ruchu. Tym bardziej, że maluchy w wieku przedszkolnym mają naprawdę niespożyte zasoby energii i dobrze by było dać im ujście. Sprawdź kilka pomysłów na świąteczne zabawy ruchowe dla dzieci, które pozwolą im się wyszaleć i poczuć radosny bożonarodzeniowy klimat w pełni.

Świąteczne zabawy dla dzieci

  • Taniec z bałwankami – każde dziecko dostaje napompowanego białego balona, z którym tańczą w rytm wybranej świątecznej melodii/piosenki. Kiedy muzyka się zatrzyma dzieci muszą dobrać się w trójki i ułożyć ze swoich bałwanów Mikołaja. Zabawa jednak nie jest taka prosta, ponieważ każdy balon ma swoje wyjątkowe symboliczne oznaczenie (np. słoneczko), taki sam symbol mają po trzy balony i na tej podstawie dzieci muszą się dobrać.
  • Świąteczne kalambury – dzieci mają za zadanie za pomocą gestów lub rysunków pokazać reszcie grupy swoje ulubione świąteczne tradycje.
  • Poszukiwanie bombek/śnieżynek – przed rozpoczęciem zabawy należy w całym pomieszczeniu poukrywać przygotowane wcześniej śnieżynki lub bombki (najlepiej plastikowe), a zadaniem dzieci jest odnalezienie jak największej ich liczby, najlepiej jakby pracowali w grupach lub w parach.
  • Taniec śnieżynek – dzieci tańczą w rytm świątecznych melodii, udając śnieżynki (mogą się przebrać np. w białe prześcieradła), najlepiej przy przygaszonym świetle – kiedy muzyka cichnie stają nieruchomo (jako dodatek można wprowadzić zasadę, że to dziecko, które się poruszy odpada).

Zabawy grupowe dla dzieci

Aby zorganizować naprawdę kreatywne zajęcia świąteczne dla dzieci, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy odrobina chęci, zaangażowania i wyobraźni. Większość ze świątecznych zabaw sprawdzi się nie tylko w dużej grupie przedszkolnej, ale spokojnie można je wykorzystać także podczas rodzinnych bożonarodzeniowych spotkań, szczególnie jeśli w naszym najbliższym gronie jest sporo maluchów z nadmiarem energii.

Gry i zabawy świąteczne dla dzieci:

  • Opowieść ruchowa święta Bożego Narodzenia – spróbujmy zaaranżować dzieciom prawdziwą, niezapomnianą przygodę! Udajemy, że wybieramy się na wyprawę do lasu po choinkę (wyznaczamy do tego jakąś część pomieszczenia), cała wyprawa musi się odbyć w absolutnej ciszy (w lesie mieszkają wilki i inne groźne postacie); za choinkę może posłużyć np. doniczkowy kwiat, który dzieci muszą przetransportować z jednego końca pomieszczenia na drugi. Grupa lub dziecko, które zrobi to najszybciej wygrywa! Opcjonalnie można dodać także tor przeszkód
  • Worek Mikołaja – przygotowujemy duży worek, w którym umieszczamy różne przedmioty (mogą to być zwykłe rzeczy codziennego użytku, np. łyżka, klocki, samochodziki), następnie na karteczkach przygotowujemy rysunki umieszczonych w worku przedmiotów. Zadaniem dzieci będzie wylosowanie karteczki z rysunkiem, a następnie znalezienie wylosowanego przedmiotu w worku, wyłącznie za pomocą zmysłu dotyku, bez patrzenia.

źródło: https://www.rodzice.pl/swiateczne-zabawy-ruchowe/

Komu potrzebne jest Boże narodzenie… Scenariusz zajęć pdf

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: