Andrzejkowe wróżby zabawy z wykorzystaniem muzyki i różnych rekwizytów
Wiek dzieci: 4,5,6-letnie
Cele ogólne:
– poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym;
– uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie;
– pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rówieśnikami
Cele szczegółowe (dziecko):
– zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe;
– umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy z kolegami i koleżankami
– potrafi współpracować w grupie;
– umie odczuwać radość z własnej twórczości
Metody:
– czynne – zadań stawianych do wykonania,
– ekspresji ruchowej
– percepcyjne – obserwacji i pokazu,
Formy pracy:
– grupowa
– zespołowa
– indywidualna
Środki dydaktyczne:
Świeczki, złote klucze, nietoperze pozawieszane przy lampach, cienie czarownicy, nietoperzy i kota, , 1 kolorowe pudełko, serduszka dla każdego dziecka, kapelusz, karteczki z zawodami, piosenka „Cześć ok.! , „Ojciec Wirgiliusz , „Labada” , „Najpiękniejsza w klasie” muzyka klasyczna, „Kaczuchy”, szkatułka z obrazkami (misiu, lis, żółw papuga, kotek, sowa, ryba, lew, myszka) , kwiaty, sznurki dla każdego dziecka, kolorowa butelka i gwiazdy z wróżbami na odwrocie listy od czarodziejki.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie się piosenką „Część ok.!”
2. Opowiadanie jednej z nauczycielek siedzącej z boku sali( Nauczycielka siedzi na krześle za białym prześcieradłem umieszczonym na stojakach. W ręku trzyma wielką księgę dotyczącą zwyczajów andrzejkowych. Na nią skierowane są światła reflektora. Dzieci widzą tylko cień „Czarodziejki”. Zaczyna czytać:
„Zapewne zastanawiacie się kim jestem i jaki jest powód naszego spotkania. Jestem Czarodziejką z Czarnej Góry i chciałabym opowiedzieć Wam o zwyczajach w dniu Świętego Andrzeja. Posłuchajcie a wszystkiego się dowiecie. Są różne sposoby, żeby przewidzieć, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym.
Do dzisiaj przetrwała jedynie tradycja andrzejkowa, będąca zabawą połączoną ze wspólnymi wróżbami dziewcząt i chłopców. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim dostarczającym wielu przeżyć i emocji. Zapraszam więc i Was na wspólną zabawę andrzejkową. Teraz muszę już przenieść się w nowe miejsce, w którym czekają na mnie inne dzieci. Dla Was zostawiam listy przyniesione przez moich przyjaciół – nietoperzy. Proszę odczytujcie je w odpowiedniej kolejności, jakie wskazują cyfry”. Listy wprowadza Was w zaczarowany świat wróżb. Do zobaczenia ”
Jednak, aby sprawdzić czy wróżby się spełniają, musimy trochę sami poczarować. Na środku sali stoi kolorowe pudełko. Każde dziecko odszukuje w sali serduszko i powtarzając zaklęcie po nauczycielce zbliża się do środka koła i wrzuca je do środka.
Hokus – Pokus, mary – dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
Czary – mary, czary – mary,
Aby wróżby się spełniły złóżmy dary.
3. N. zwraca uwagę dzieci na listy przyniesione przez nietoperze, których adresatem jest czarodziejka.
N. zdejmuje pierwszy list od czarodziejki i odczytuje go dzieciom
Kochane Dzieci!!!
Mam nadzieję, że spodoba się Wam pierwsza wróżba, która znajduje się w kopercie numer 1 , która powie Wam co spotka Was w niedalekiej przyszłości. Powodzenia
Pozdrawiam i pilnie Was obserwuję.
Czarodziejka z Łysej Góry
4. „Kwiat prawdę ci powie”
Na stołach rozkładamy ilustracje kwiatów (jeden kwiat na jednym stoliku). Gdy muzyka gra dzieci improwizują ruchem rytm melodii. Muzyka cichnie każde dziecko staje przy wybranym przez siebie kwiatku.
RÓŻA – szczęście w życiu
NARCYZ – zakochasz się
ASTER – uważaj czekają cię kłopoty
BEZ – miłe towarzystwo
LILIA– będziesz tęsknić za kimś bliskim
5. Nauczyciel czyta list NR 2. od wróżki
Witam Was po raz drugi!!
Oto pierwsza wróżba. Rozejrzyjcie się dookoła , na pewno zauważycie kapelusz ale nie dotykajcie Go, bo wróżba się nie uda. Może go dotknąć tylko jedna osoba. Wybierzcie teraz wspólnie tą właśnie osobę . Jeśli już wybraliście, to niech ta osoba podejdzie do kapelusza i go weźmie. Dzięki tej wróżbie dowiecie się kim zostaniecie w przyszłości.
W środku znajdują się karteczki na których są narysowane są przedmioty, czynności, które służą ludziom w wykonywaniu określonych zawodów. Dzięki temu od razu odgadniecie kim w przyszłości będziecie
Powodzenia Czarodziejka z Łysej Góry
Każde dziecko kolejno losuje obrazek, nauczycielka pomaga w rozpoznaniu zawodu wtedy gdy powstaje problem.
6. Zabawa „Ojciec Wirgiliusz”
Wszystkie dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła, powtarzają słowa piosenki po wykonawcy. Podczas refrenu jedno dziecko wybrane przez nauczyciela wchodzi do środka i pokazuje dowolny ruch, który inne dzieci powtarzają. Na zakończenie wszyscy łapią się za ręce i zbliżają się do wnętrza koła.
7. Ponownie nauczyciel czyta list Nr. 3 od czarodziejki
Kochane dzieci!
Jestem pewna, że humory Wam dopisują a zabawa jest wspaniała. Teraz proszę podzielcie się na dwie drużyny: I – STARSZAKI, II – ŚREDNIAKI. Grupa średniaków siada na rogu dywanu, natomiast GR I ma za zadanie ustawić się w rzędzie. Każdy otrzyma sznurek tej samej długości. Podczas kiedy muzyka gra zawiązujecie supełki, tak żeby było ich jak najwięcej. Kto wykona to zadanie najlepiej ZOSTANIE NIEDŁUGO SZYBKIM BIEGACZEM1!
A teraz kolej na młodsze dzieci. Proszę usiądźcie w kole, Wasze panie umieszcza kolorowa butelką a wokół niej gwiazdy. Każdy z was ZAKRĘCI BUTELKĄ I DOWIE SIĘ CO PRZYTRAFI MU SIĘ W DNIU KIEDY JUŻ PRZYJDZIE ŚWIĘTY MIKOŁAJ. Zatem zaczynajcie!
Kolejno każde dziecko z grupy średniaków kręci butelką, nauczyciel czyta informacje umieszczone na gwiazdach, po drugiej stronie.
8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Tańczymy labada”
Dzieci stoją w kole, chwytają się za poszczególne części ciała tak jak w piosence.
9. Odczytanie ostatniego listu Nr 4 od Czarodziejki
Chłopcy i dziewczynki z Przedszkola w Charbrowie!
To już ostatnia wróżba, którą dla Was przygotowałam – WRÓŻBA ZE SZKATUŁKĄ. Każdy wylosuje jeden obrazek z postacią zwierzątka, który powie mu jakie cechy charakteru nabędzie będąc już dorosłym mężczyzną czy tez kobietą.
Dziękuję za wspaniałą zabawę i do zobaczenia w przyszłym roku
Czarodziejka z Czarnej Góry
Dzieci siedzą w kole każdy losuje kolejno jeden z obrazków przedstawiających (lisa, kotka, misia, sowy, żółwia, papugi, ryby, lwa, myszki)
LIS – samolub
KOTEK – miły
MIŚ – ospały
SOWA – mądry
ŻÓŁW – wolny
PAPUGA – gaduła
RYBA – zdrowy
LEW – dzielny, odważny
MYSZKA – sprytny
10. Zakończenie
Panie nagradzają dzieci uśmiechem, że tak dzielnie bawiły się wspólnie podczas zabaw andrzejkowych. W nagrodę , na zakończenie – dzieci wykonują dowolny taniec do piosenki Majki Jeżowskiej „Najpiękniejsza w klasie”.
Opracowała: Anna Iwicka
źródło: przedszkolecharbrowo.pl
Wymyśl zaklęcie i pokoloruj obrazek

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





