Przypadkowe wejście
Jest to wiele więcej niż gra. To poważne kreatywne narzędzie – jedno z podstawowych, jeśli chodzi o myślenie lateralne. Posługując się tylko tym narzędziem, grupie biorącej udział w warsztatach w jedno popołudnie nasunęło się 21 000 pomysłów dla firmy z branży hutniczej.
Jest to najprostsza z kreatywnych gier i ćwiczeń – w żadnym wypadku nie jest jednak grą najłatwiejszą.
PROCES
- Jasno definiujesz to, na czym chcesz się skupić. Gdzie i dlaczego potrzebujesz nowych kreatywnych pomysłów? Ważne, aby być bardzo precyzyjnym w kwestii przedmiotu zainteresowania. Jeśli nie wiesz, do czego strzelasz, raczej nie uda ci się trafić do celu!
- Posługując się jedną z metod ze strony 25-26, zdobądź jakiś Przypadkowy Wyraz.
- Użyj Przypadkowych Wyrazów, aby pobudzić powstawanie nowych pomysłów dotyczących twojego przedmiotu zainteresowania.
UWAGA: Należy być zdyscyplinowanym i skupionym. W żadnym przypadku nie jest to kwestia zabawy i nadziei, że jakiś pomysł po prostu się pojawi.
LOGIKA
Logików zwykle bardzo złości ta metoda. Jeśli wyraz jest przypadkowy, to każdy Przypadkowy Wyraz może pomóc. Tak więc każdy Przypadkowy Wyraz może pomóc w przypadku każdego przedmiotu zainteresowania. Wydaje się to definicją „nonsensu”.
Jednakże w„systemie tworzącym wzorce” (PATTERNING SYSTEM) proces taki jest jak najbardziej logiczny.
Wyobraź sobie, że mieszkasz w niedużym mieście. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, jedziesz główną drogą, by dotrzeć do celu podróży. Pewnego dnia na obrzeżach miasta psuje ci się samochód albo masz wypadek. Z jakiegoś powodu musisz wracać do domu na piechotę. Pytasz przechodniów o drogę. Okazuje się, że do miejsca zamieszkania docierasz trasą, której nigdy byś nie wybrał, wychodząc z domu.
Gdy zaczynasz powrót na peryferiach, możesz odkryć ścieżki, których nigdy byś nie znalazł, zaczynając drogę w centrum. Przypadkowy Wyraz wyrzuca cię na peryferiach. Gdy obmyślasz drogę z powrotem do centrum, znajdujesz nowe pomysły.
Razem z innymi technikami myślenia lateralnego metoda Przypadkowego Wejścia została przeze mnie opisana w książce z 1972 roku Lateral Thinking. A Textbook of Creativity (Myślenie lateralne: podręcznik do kreatywności). Od tamtej pory pojawiło się wielu naśladowców tej metody. ~ Edward De Bono
WYKORZYSTANIE METODY
- Nie powinieneś szukać jedynie jakiegoś powiązania między Przypadkowym Wyrazem a przedmiotem zainteresowania. Takie postępowanie nie ma żadnego stymulującego efektu. Zadanie nie polega na połączeniu tych dwóch rzeczy, ale na wykorzystaniu Przypadkowego Wyrazu do stymulacji.
- Nie powinieneś przestawiać liter w Przypadkowym Wyrazie ani używać ich jako akronimu (Akronim lub inaczej skrótowiec to wyraz utworzony z pierwszych liter jakiejś nazwy lub grupy wyrazów, np. ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Użyj wyrazu w niezmienionej formie.
- Nie powinieneś podejmować kroków prowadzących do uzyskania nowego Przypadkowego Wyrazu. Nie powinieneś mówić (na przykład): „Statek
sugeruje morze; morze sugeruje nawigację; nawigacja sugeruje gwiazdy – użyjmy więc słowa «gwiazdy»”. - Prawdopodobnie będziesz musiał popracować nad koncepcjami i wartościami, a nie prostymi skojarzeniami.
- Na każdym kroku zwracaj uwagę na możliwości, wartości i nowe kierunki. Kiedy możliwość się pojawi, podążaj za nią.
- Nigdy, nigdy, nigdy nie mów: „Nie podoba mi się ten Przypadkowy Wyraz, wezmę jakiś inny”. Zmuś się do wykorzystania pierwszego nasuwającego się Przypadkowego Wyrazu. W przeciwnym razie będziesz po prostu czekał na proste skojarzenie, a nie stymulował powstawanie nowych pomysłów.
REZULTATY
Twój nowy pomysł może spowodować wiele następstw:
- Rozwiązać dany problem.
- Zaproponować polepszenie albo uproszczenie danego procesu.
- Dostarczyć nowy pomysł.
- Wskazać zupełnie nowy kierunek.
- Zdefiniować nowe pojęcie.
- Zdefiniować nową wartość.
Zadanie: Wynaleźć nowy pomysł dla nowej restauracji
Przypadkowy Wyraz: PELERYNA (z ang. cloak – przyp. tłum.).
Natychmiastowe skojarzenia:
…napad na autostradzie
…motyw wenecki i wizerunek gondoli
…kelnerzy i kelnerki w maskach.
Dalsze myśli:
…brak menu; mówisz głównemu kelnerowi mniej więcej, na co masz ochotę; on lub ona następnie decyduje, co ci podać
…nie widzisz potraw, które jesz (są zakryte); restauracje, w których je się w ciemno, już istnieją
…wegetariańska restauracja, ale jedzenie wygląda jak mięso
…do zamawiania potraw używany jest specjalny kod.
Wyraźnie widać, że pojawiły się dwa kierunki myślenia. Pierwszy to motyw związany z okryciem.
Drugi kierunek związany jest z pojęciem „ukrycia”, czegoś zamaskowanego, przebranego, ukrytego.
ZADANIA
Oto cztery zadania do rozwiązania dla ciebie. Możesz też samemu zdefiniować jakiś problem i się nim zająć.
Może to być „problem” lub tylko jakaś dziedzina, w której potrzebne ci są nowe pomysły.
- Pomysły, jak sprawić, by bank był bardziej atrakcyjny dla klientów.
- Problem nielegalnego malowania graffiti na ścianach budynków w mieście.
- Problem zbyt szybko jeżdżących samochodów na prostym odcinku drogi.
- Nowe pomysły dla gazety codziennej.
SUGESTIA
Dobrze jest notować swoje pomysły. Być może uda ci się nawet stworzyć rejestr swoich pomysłów i postępów
źródło: Edward De Bono, Umysł kreatywny...
#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





