Jesteśmy gotowi do pracy nad literką C ze słowa SERCE, czyli nad CZUCIEM i DOŚWIADCZENIEM.

Dla przypomnienia „SERCE” to:

S – SŁUCHANIE AKTYWNE. Ta umiejętność pozwala nam usłyszeć i zrozumieć, co mówią inni ludzie. Oznacza, że odkładamy swoje uczucia na bok i uważnie słuchamy drugiej osoby.

E – EMPATYCZNA OBSERWACJA. Ta umiejętność polega na przyglądaniu się innym ludziom, by rozpoznać, co czują. Obserwujemy, co robi i co mówi druga osoba, aby ustalić, co ona czuje.

R – REFLEKSJA. Ta umiejętność pozwala nam spojrzeć na sytuację oczami drugiej osoby. Oznacza zastanawianie się, jak inni ludzie mogą widzieć świat.

C – CZUCIE I DOŚWIADCZANIE. Ta umiejętność pozwala nam się zorientować, co inni ludzie czują w związku z różnymi rzeczami i jak doświadczają swoich uczuć. Ich odczucia mogą być takie same jak nasze lub zupełnie inne.

E – EMPATYCZNE DZIAŁANIE. Ta umiejętność pozwala pokazać innym ludziom, że nam na nich zależy. Poprzez swoje działania możemy umacniać więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Umiejętność ta wiąże się z myśleniem o tym, co czuje druga osoba i jak doświadcza ona swoich uczuć. W tym celu musimy odłożyć na bok własne uczucia. Robimy sobie przerwę od tego, co czujemy. Wcześniej ćwiczyliśmy myślenie o własnych uczuciach, ponieważ warto wiedzieć, co się czuje. Ale żeby okazać komuś empatię, musimy na krótko wstrzymać swoje uczucia. To może być trudne! Na przykład ty możesz się bardzo cieszyć z tego, że wsza klasa będzie miała nową nauczycielkę, ale twoja koleżanka może odczuwać z tego powodu strach lub złość. Może ci się wydawać, że koleżanka jest w błędzie, skoro twoja radość jest tak wielka.

Ale i twoje, i jej uczucia są w porządku. Żadne z nich nie jest lepsze od drugiego – one są po prostu różne. Supermoc empatii oznacza, ze potrafimy wstrzymać własne uczucia, aby skupić się na tym, co czuje druga osoba.

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia

Polecam wordpress.com


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: