Myślenia można się nauczyć

JAK ROZWIJAĆ LOGICZNE MYŚLENIE


Wielu z nas wydaje się, że myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów pojawia się automatycznie, ale tak naprawdę uczymy się tego. To, jak dobrze radzimy sobie z akademickimi wyzwaniami czy życiowymi problemami, zależy od tego, czy nauczyliśmy się wykorzystywać przyswojone informacje. Chodzi o zbudowanie aparatu pojęciowego, dzięki któremu będziemy potrafili segregować informacje, logicznie je analizować i dostrzegać związki między nimi – czyli musimy nauczyć się myśleć. Należy dać dzieciom podstawowe techniki i wiedzę niezbędną do nauki analizowania i segregowania informacji. A ty, jako rodzic, musisz im w tej nauce pomóc!


Jeśli jako dzieci nie przyswoimy sobie tych podstawowych pojęć, w późniejszym procesie nauczania doprowadzi to do problemów i frustracji – przyswajanie nowej wiedzy będzie nas męczyć bardziej niż to konieczne. Poczujemy się głupi i poddamy się. Nie musi mieć to nic wspólnego z naszym poziomem inteligencji, z potencjałem, jakim w rzeczywistości dysponujemy, ani z tym, co tak naprawdę potrafimy pojąć. Chodzi raczej o naukę logicznego myślenia, a to potrafimy tylko wówczas, gdy tłumaczy nam się różne problemy w sposób dla nas zrozumiały i kiedy wiemy, co zrobić z otrzymaną informacją.


Wskazówka:
Książka Hvordan fatte matte (Zrozumieć matmę) zawiera cały rozdział o tym, jak uczyć dzieci podstawowych pojęć – kiedy są małe i kiedy już dorosną. Również nastolatki – i dorośli – mogą
mieć pożytek z modelu do nauki tych ważnych pojęć.


Podstawą do rozumienia przez dzieci różnych rzeczy we właściwy sposób jest umiejętność rozpoznawania w tych przedmiotach czegoś stałego. Potrzebujemy dobrych pojęć. Im szybciej dziecko uczy się nazw przedmiotów, tym szybciej chce poznawać kolejne pojęcia, na których dalej będzie mogło budować poznawanie świata i rozumienie tego, co się wokół niego dzieje. Jako dorośli wciąż używamy jakichś pojęć – na przykład kiedy chcemy coś opisać albo przeanalizować. Jednak wcale o tym nie myślimy – robimy to automatycznie. Rzeczy, do których analizy lub objaśnienia NIE mamy pojęć, uważamy za niezrozumiałe, nie znamy się na nich. Ale podstawowe pojęcia są dostępne dla każdego – musimy je tylko przyswoić. Pojęcia te uczą analizy większości zjawisk zmysłowych i stanowią podstawę praktycznie całego dalszego procesu nauczania, w tym nauczania kolejnych pojęć i umiejętności.

Pojęcia to most, po którym idziemy, chcąc przekazać jakąś informację drugiemu człowiekowi.
Wybitny norweski pedagog Magne Nyborg zdefiniował 23 pojęcia, których używamy do analizy:

 1. Barwa
 2. Kształt (trójkątny, okrągły itd.)
 3. Wielkość (długi, wysoki, szeroki, głęboki, gruby itd.)
 4. Pozycja (prosto, krzywo, do góry nogami itd.)
 5. Przestrzeń (kolejność wydarzeń, następstwo)
 6. Liczba (ile części, część całości itd.)
 7. Wzór
 8. Kierunek (w którą stronę coś się porusza)
 9. Funkcja (do czego się używa)
 10. Materiał (właściwość)
 11. Żyjące czy nieżyjące
 12. Płeć
 13. Dźwięki
 14. Odczuwanie powierzchni
 15. Temperatura
 16. Smak
 17. Zapach
 18. Czas
 19. Zmiana
 20. Prędkość
 21. Waga
 22. Siła (ciążenia, ciśnienie powietrza)
 23. Wartość (jak oceniamy daną rzecz, dane zachowanie)

Kiedy musimy coś wyjaśnić lub przeanalizować – na przykład jakiś obraz, przedmiot czy zjawisko – używamy pojęć do poukładania i pogrupowania informacji w obrazach mentalnych: „Ten kamień jest ciężki (masa) i bardziej czerwony (barwa) od pozostałych kamieni na plaży. Dlatego bardzo możliwe, że niedawno leżał w ognisku”. Jesteśmy w stanie to przeanalizować i wytłumaczyć, jeśli pojęcia są na swoim miejscu.

CZEGO TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ, ŻEBY MYŚLEĆ?


W tych ćwiczeniach znajdziecie zadania, w których należy coś przeanalizować.

Nauczyć się analizować – oznacza nauczyć się odnajdować podobieństwa i różnice między przedmiotami, wyciągać z tego wnioski i dochodzić do rozwiązania.

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: