Myślenia można się nauczyć
JAK ROZWIJAĆ LOGICZNE MYŚLENIE
Wielu z nas wydaje się, że myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów pojawia się automatycznie, ale tak naprawdę uczymy się tego. To, jak dobrze radzimy sobie z akademickimi wyzwaniami czy życiowymi problemami, zależy od tego, czy nauczyliśmy się wykorzystywać przyswojone informacje. Chodzi o zbudowanie aparatu pojęciowego, dzięki któremu będziemy potrafili segregować informacje, logicznie je analizować i dostrzegać związki między nimi – czyli musimy nauczyć się myśleć. Należy dać dzieciom podstawowe techniki i wiedzę niezbędną do nauki analizowania i segregowania informacji. A ty, jako rodzic, musisz im w tej nauce pomóc!
Jeśli jako dzieci nie przyswoimy sobie tych podstawowych pojęć, w późniejszym procesie nauczania doprowadzi to do problemów i frustracji – przyswajanie nowej wiedzy będzie nas męczyć bardziej niż to konieczne. Poczujemy się głupi i poddamy się. Nie musi mieć to nic wspólnego z naszym poziomem inteligencji, z potencjałem, jakim w rzeczywistości dysponujemy, ani z tym, co tak naprawdę potrafimy pojąć. Chodzi raczej o naukę logicznego myślenia, a to potrafimy tylko wówczas, gdy tłumaczy nam się różne problemy w sposób dla nas zrozumiały i kiedy wiemy, co zrobić z otrzymaną informacją.
Wskazówka:
Książka Hvordan fatte matte (Zrozumieć matmę) zawiera cały rozdział o tym, jak uczyć dzieci podstawowych pojęć – kiedy są małe i kiedy już dorosną. Również nastolatki – i dorośli – mogą
mieć pożytek z modelu do nauki tych ważnych pojęć.
Podstawą do rozumienia przez dzieci różnych rzeczy we właściwy sposób jest umiejętność rozpoznawania w tych przedmiotach czegoś stałego. Potrzebujemy dobrych pojęć. Im szybciej dziecko uczy się nazw przedmiotów, tym szybciej chce poznawać kolejne pojęcia, na których dalej będzie mogło budować poznawanie świata i rozumienie tego, co się wokół niego dzieje. Jako dorośli wciąż używamy jakichś pojęć – na przykład kiedy chcemy coś opisać albo przeanalizować. Jednak wcale o tym nie myślimy – robimy to automatycznie. Rzeczy, do których analizy lub objaśnienia NIE mamy pojęć, uważamy za niezrozumiałe, nie znamy się na nich. Ale podstawowe pojęcia są dostępne dla każdego – musimy je tylko przyswoić. Pojęcia te uczą analizy większości zjawisk zmysłowych i stanowią podstawę praktycznie całego dalszego procesu nauczania, w tym nauczania kolejnych pojęć i umiejętności.
Pojęcia to most, po którym idziemy, chcąc przekazać jakąś informację drugiemu człowiekowi.
Wybitny norweski pedagog Magne Nyborg zdefiniował 23 pojęcia, których używamy do analizy:
- Barwa
- Kształt (trójkątny, okrągły itd.)
- Wielkość (długi, wysoki, szeroki, głęboki, gruby itd.)
- Pozycja (prosto, krzywo, do góry nogami itd.)
- Przestrzeń (kolejność wydarzeń, następstwo)
- Liczba (ile części, część całości itd.)
- Wzór
- Kierunek (w którą stronę coś się porusza)
- Funkcja (do czego się używa)
- Materiał (właściwość)
- Żyjące czy nieżyjące
- Płeć
- Dźwięki
- Odczuwanie powierzchni
- Temperatura
- Smak
- Zapach
- Czas
- Zmiana
- Prędkość
- Waga
- Siła (ciążenia, ciśnienie powietrza)
- Wartość (jak oceniamy daną rzecz, dane zachowanie)
Kiedy musimy coś wyjaśnić lub przeanalizować – na przykład jakiś obraz, przedmiot czy zjawisko – używamy pojęć do poukładania i pogrupowania informacji w obrazach mentalnych: „Ten kamień jest ciężki (masa) i bardziej czerwony (barwa) od pozostałych kamieni na plaży. Dlatego bardzo możliwe, że niedawno leżał w ognisku”. Jesteśmy w stanie to przeanalizować i wytłumaczyć, jeśli pojęcia są na swoim miejscu.
CZEGO TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ, ŻEBY MYŚLEĆ?
W tych ćwiczeniach znajdziecie zadania, w których należy coś przeanalizować.
Nauczyć się analizować – oznacza nauczyć się odnajdować podobieństwa i różnice między przedmiotami, wyciągać z tego wnioski i dochodzić do rozwiązania.
#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





