CZAS: 5 MINUT
W praktyce uważności skupiamy się często na odczuciach płynących z ciała i myślach, które pojawiają się w umyśle. Jednak dostrojenie się do innych zmysłów może ułatwić silne odczuwanie obecności i świadomości. Możesz użyć otaczających cię dźwięków jako obiektu swojej świadomości.


Dźwięki przez cały dzień pojawiają się i znikają i stanowią stały punkt skupienia dla twojej skoncentrowanej uwagi – bez względu na to, gdzie mieszkasz i jak zarabiasz na życie, usunięcie wszystkich dźwięków jest niemal niemożliwe. Podczas medytacji badaj doświadczenie słyszenia. Możesz również wprowadzić to ćwiczenie do codziennego
życia, w dowolnej chwili zatrzymując się, by uważnie wsłuchać się w dobiegające dźwięki.


KROKI
1. rozpocznij od zajęcia wygodnej pozycji i łagodnie zamknij oczy. przenieś uwagę na oddech, lecz zamiast skupiać się na fizycznym odczuciu oddychania, słuchaj dźwięku oddychającego ciała. Wdychając i wydychając powietrze przez nozdrza, uważnie słuchaj każdego najsubtelniejszego dźwięku pochodzącego z oddechu.


2. otwórz świadomość na inne pojawiające się dźwięki. Możesz usłyszeć dźwięki przejeżdżających samochodów, odgłosów dobiegających z domu lub dźwięków natury. Cokolwiek się pojawia, dostrój się do tego.

3. Umysł nawykowo rozpoznaje to, co słyszy. Kiedy przejeżdża samochód, momentalnie wiesz, że to jest samochód. zamiast identyfikowania każdego brzmienia i określania, jaki to dźwięk, postaraj się skupić na obecnym doświadczeniu słyszenia. Wyobraź sobie, że twoje uszy to mikrofony wyłapujące odgłosy. Rozpoznaj, jak dźwięk wznosi się i opada; to, w jakiej odległości się pojawia i z którego kierunku dobiega.


4. gdy jeden dźwięk pochwyci twoją uwagę, dostrój się do niego na kilka chwil. W pełni doświadczaj jego brzmienia. następnie otwórz umysł i wsłuchuj się w inne odgłosy. Słysząc uważnie, nadal słuchaj, badaj i otwieraj się.


5. pod koniec powróć na chwilę do oddechu. Bez zmuszania się i wysiłku, zachęcaj umysł do całkowitego skupienia się na dźwięku oddechu w ciele.


6. otwierając oczy i powracając do teraźniejszości, zachowaj pewną świadomość dźwięków w swoim życiu. W ciągu dnia zwróć uwagę na akt słuchania i pozwól, byś dzięki temu powrócił do świadomości chwili obecnej.

ROZPRASZAJĄCE DŹWIĘKI


W czasie swoich ćwiczeń lub w życiu codziennym możesz stwierdzić, że określone dźwięki cię rozpraszają. Odgłosy dobiegające z budowy, śpiew ptaków czy rozmawiający głośno ludzie mogą odciągnąć cię od praktyki. Kiedy zorientujesz się, że się rozproszyłeś, uczyń akt słuchania częścią swoich ćwiczeń.
Spróbuj wycofać się z osądzania lub krytykowania miejsca, z którego dochodzą te dźwięki i wyobraź sobie, że słyszysz je po raz pierwszy. Sprawdź, czy potrafisz usunąć język z dźwięku i powstrzymać się od natychmiastowej identyfikacji źródła hałasu. Zwróć uwagę na pojawiającą się niechęć, lecz nie opieraj się dźwiękom, nad którymi nie masz kontroli.

źródło: Matthew Sockolov, Praktyka uważności…

Powiązane:

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: