Okazywanie uczuć – przedszkolna impreza integracyjna

Cele:

 • kultywowanie tradycji walentynkowej;
 • zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom itp.);
 • nawiązanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw;
 • integracja dzieci i rodziców:
 • czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu;
 • rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej


Cele: dziecko

 • zna tradycje Walentynkowe, oraz wie co to jest Walentynka;
 • rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych;
 • buduje atmosferę przyjaźni, potrafi współpracować z rówieśnikami;
 • komunikuje się w grupie za pomocą słów, mimiki i gestów;

 
Pomoce:  Ciekawostki o Dniu św. Walentego, szablony serduszek walentynkowych wyciętych z szarego papieru, pisaki, serduszka z papieru samoprzylepnego, kolorowe sznurki, wstążki,  zagadki bajkowe, płyta CD z nagranymi piosenkami, upominki dla każdego dziecka.Przebieg


1. Powitanie piosenką „Wszyscy są…”
2. Zabawa przy piosence „Nie chcę Cię znać” – naśladowanie ruchem treści piosenki.
3. Przybycie pacynki Walentynki- rozmowa.
Mała Walentynka.
Jestem mała Walentynka
Lubię, Tomka, Krzysia, Mirka
Nic nie robię całe dnie ,bo całować
Ciągle chce
Kochaj mamę, kochaj  tatę
Brata siostrę też
Nawet gdy Cię bierze złość
To pamiętaj, że miłości nigdy dość.
4. Pogadanka z dziećmi i pacynką Walentynką na temat zwyczaju walentynkowego, okazywania miłości bliskim osobom (komu i w jaki sposób?).
– Kogo kochamy?
– Jak okazujemy miłość?
– Pokaż jak kochasz rodziców i odwrotnie?
5. Zabawa ruchowa „Serca” – wykonywanie poleceń, np. połóż serce na głowie, trzymaj  przed sobą , za sobą, pomachaj, dmuchaj na nie itp.
6. Zagadki „Kto kocha kogo?”
Kto jest ukochaną Schreka?
Jak nazywa się bajka w której występuje braciszek i siostrzyczka, którzy zgubili się w lesie i trafili to chatki Baby Jagi?
Kto ożenił się z Calineczką?
Kto obudził Królewnę Śnieżkę?
Kto jest przyjacielem Pszczółki Mai?
Jak ma na imię koleżanka Bolka i Lolka?
Jak ma na imię przyjaciółka Muminka?
W jaki sposób Kopciuszek został Królewną?
Wymień przyjaciół Kubusia Puchatka.
7. Zabawa ruchowa „Serduszko” –  dzieci stoją w kole. Przy muzyce podają sobie serduszko, reagując ruchem na komentarz prowadzącej ( serduszko jest bardzo ciężki, jest gorący, parzy, wiatr go porywa itp.)
8. Ozdabianie serduszkowych baloników wyciętych z szarego papieru symbolami walentynkowymi , za pomocą markerów, serduszek z papieru samoprzylepnego,
kwiatków, kolorowymi sznurkami, wstążeczkami itp.
– praca w małych zespołach kilkuosobowych.   
9. Zabawy przy muzyce „Mam chusteczkę haftowaną”, „Woogie-boogie”, „Żabki”
10. Tańce przy muzyce dyskotekowej.
11. Wręczenie dzieciom upominków ,,Walentynkowych wisiorków” przez pacynkę Walentynkę. Podziękowanie rodzicom, paniom i dzieciom za wspólną zabawę.
12. Pożegnanie piosenką „Przedszkole drugi dom”.
    
Organizator i prowadząca: Anna Kłoda

Walentynkowe ciekawostki

Czy na pewno wiesz, skąd wzięły się walentynki? Historia powstania i aktualne zwyczaje związane z tym świętem potrafią zaskoczyć. Każdy wie, że 14 lutego jest święto zakochanych, nie wszyscy potrafią jednak wyjaśnić, dlaczego właściwie się je obchodzi. Przedstawiamy genezę i garść ciekawostek na temat świętowania walentynek w różnych zakątkach świata i w Polsce.

W XXI wieku coraz trudniej o dziecko lub osobę dorosłą, która nie wiedziałaby, kiedy wypadają walentynki. W 2023 roku dzień 14 lutego wypada we wtorek. Zanim kolejne walentynki przejdą do historii, przekonaj się, że dzieje tego święta i ciekawostki z nim związane mogą okazać się ciekawsze, niż myślisz.  Zaskakujący jest już sam fakt, że na całym świecie z okazji walentynek wysyła się około… miliarda (!) kartek walentynkowych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tradycji i historii powstania walentynek. 

Walentynki: co to za święto i skąd pochodzi?

Wbrew pozorom święto zakochanych nie wywodzi się z Ameryki, choć to właśnie w Stanach Zjednoczonych jest obchodzone najhuczniej.

Walentynki swój początek mają jeszcze w czasach starożytnego Rzymu, czyli w czasach pogańskich. W tym dniu czczono Junonę (rzymską boginię miłosnych doznań) oraz Fauna (boga przyrody). Luperkalia (tak nazywało się to święto) trwały aż do V stulecia – dopiero papież Gelazy I zastąpił je świętem liturgicznym obchodzonym na cześć św. Walentego – patrona zakochanych (i chorych na padaczkę). Stąd właśnie nazwa święta.

Historia głosi, że panujący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim cesarz Klaudiusz ll Gocki zabronił mężczyznom zawierania związków małżeńskich. Chciał w ten sposób przekonać ich, by uczestniczyli w wojnach. Potajemnie ślubów udzielał jednak Walenty, biskup i lekarz. Został za to schwytany i skazany na egzekucję. Stracono go 14 lutego. Jeszcze przed śmiercią zakochał się w niewidomej córce strażnika, a siła jego miłości miała przywrócić dziewczynie wzrok. 

Krótka historia walentynek dla dzieci – w formie bajki

Jeśli chcesz w prosty sposób przybliżyć historię walentynek dziecku, możesz opowiedzieć mu tę krótką bajkę:

Dawno, dawno temu rzymski cesarz chciał, żeby mężczyźni byli groźnymi wojownikami. Nie pozwalał im więc się zakochiwać. Myślicie, że mu się to udało? Oczywiście, że nie! Mógł sobie zakazać ślubów, ale miłości nie da się zabronić! Dzielni żołnierze spotykali się ze swoimi wybrankami w tajemnicy, a pewien wierzący w miłość ksiądz, Walenty, udzielał im w sekrecie ślubów. I to właśnie na cześć tego romantycznego księdza 14 lutego obchodzimy walentynki, czyli święto miłości i wszystkich zakochanych!

Od kiedy obchodzimy walentynki w Polsce

Historia walentynek w Polsce nie jest zbyt długa. Święto zakochanych w kraju nad Wisłą obchodzimy od lat 90. XX wieku. Polacy po okresie PRL-u byli początkowo niechętni zachodnim zwyczajom, ale walentynki szybko stały się jednym z naszych ulubionych świąt. Zwyczaje walentynkowe w Polsce przyjęły formę obdarowywania się upominkami i kartkami walentynkowymi. 14 lutego okazał się też dodatkową okazją do organizowania imprez kulturalnych (jak np. koncerty) i wyjścia z domu, chociażby do ulubionej kawiarni czy restauracji – tylko we dwoje lub w gronie najbliższych.

Co roku w Polsce organizowane są walentynki chełmińskie – najhuczniej obchodzone święto zakochanych w kraju.

Walentynkowe ciekawostki (nie tylko dla dzieci)

Z walentynkami wiąże się sporo ciekawostek. Oto niektóre z nich:

 1. Przyjmuje się, że to Brytyjczycy rozpowszechnili święto zakochanych. Na cały świat rozsławił je sir Walter Scott.
 2. W kilku polskich miastach (między innymi w Lublinie i Krakowie) znajdują się relikwie świętego Walentego. 14 lutego są tam organizowane obchodu ku czci patrona zakochanych.
 3. Pierwszą wzmiankę o walentynkach można odnaleźć w poemacie z 1382 roku. Mowa tutaj o dziele „Sejm Ptasi” (ang. „The Parliament of Fowles”), którego autorem jest Geoffrey Chaucer.
 4. Amerykanie wysyłają najwięcej walentynkowych kartek. Ślą je do wszystkich osób, które darzą sympatią: członków rodziny, przyjaciół, znajomych, kolegów z pracy.
 5. Walentynki w Stanach Zjednoczonych są tak popularnym świętem, że w szkołach odbywają się specjalne lekcje walentynkowe.
 6. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedaje się prawie 200 milionów róż z okazji walentynek.
 7. Na całym świecie na walentynki wysyła się około miliarda kartek walentynkowych.
 8. Kartki walentynkowe zaczęto produkować w 1848 roku w USA. Firmę założyła kobieta – Esther Howland.
 9. Do najpopularniejszych prezentów walentynkowych należą:

about:blankREKLAMA

 • kartki (52%),
 • czekoladki (50,5%),
 • kwiaty (36%),
 • kolacja w restauracji (35,6%),
 • biżuteria (18,9%),
 • ubranie (14,6%).
 1. Najdroższa kartka walentynkowa była wykonana ze złota. Zdobiło ją serce z diamentów, szafirów i brylantów. Był to walentynkowy prezent dla śpiewaczki operowej Marii Callas.

Zwyczaje walentynkowe na świecie

Różne kraje mają swoje zwyczaje związane z obchodami dnia zakochanych:

 • W Japonii walentynki są świętem panów – są oni rozpieszczani tego dnia przez płeć piękną. Kobiety obdarowują mężczyzn czekoladkami.
 • W Estonii 14 lutego nie jest świętem miłości, a świętem przyjaźni. Estończycy w walentynki sprawiają prezenty swoim przyjaciołom, a nie drugim połówkom.
 • W Walii święto miłości obchodzi się wcześniej – 25 stycznia. Jest to dzień św. Dwynwen, patronki kochanków. W tym dniu Walijczycy swoim ukochanym wręczają łyżki zdobione najczęściej miłosnymi symbolami.
 • W Chinach osoby, które poszukują miłości, idą 14 lutego do świątyni, by prosić figurkę swata o poznanie wyjątkowego człowieka.
 • W Niemczech na kartkach walentynkowych i innych podarunkach często pojawia się świnia – jest ona symbolem dobrobytu.
 • W Rzymie 14 lutego ludzie udają się do Bazyliki Santa Maria in Cosmedin (znajduje się tam czaszka św. Walentego), gdzie modlą się, prosząc o miłość lub dziękując za nią.   

Joanna Biegaj, mamotoja.pl

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: