Siła ze słońca
Słońce ma pozytywny wpływ na zdrowie. Ale co na to mózg? Dlaczego dzięki słońcu czujemy się lepiej? W mózgu jest pewna struktura, która nazywa się podwzgórze. To ona podpowiada, jak mamy funkcjonować, steruje procesami życiowymi i ustala rytm dobowy.
Cykliczność
Regularne jedzenie posiłków, aktywność fizyczna czy sen są dla nas bardzo ważne. Dzięki cykliczności dbamy o ciało. Ale skąd mózg wie, jaki powinien być rytm i co ma do tego słońce? Okazuje się, że słońce jest jak duża ładowarka i napędza nasz zegar biologiczny.. Promienie słoneczne są jak niewidzialne kabelki ładujące ciało. „Podłączeni” do słońca, budzimy komórki. Po co?
Procesy życiowe
Procesy życiowe to na przykład oddychanie, ruch, wydalanie, rozmnażanie się i reakcja na dotyk.
Rytm dobowy
Rytm dobowy to potocznie nazywany „zegar biologiczny”. Nasz organizm w naturalny sposób przystosowuje się do faz dnia, na przykład rano, gdy wstajemy, mamy największy poziom kortyzolu (hormonu stresu), który wspomaga nasze ciało do podjęcia porannych aktywności. Niesamowite, jak mądre jest nasze ciało, prawda?
Witamina D i serotonina
Gdy dostarczymy skórze odpowiednią ilość promieni, komórki wytworzą cenne składniki. Witamina D jest potrzebna kościom, aby mogły rosnąć. Serotonina jest jednym z hormonów szczęścia. Odpowiada za dobry humor i motywację. Im więcej słońca, tym więcej witaminy D i serotoniny. Nasze ciało lepiej wtedy funkcjonuje.
Melatonina
To nie wszystko! Baterią zegara biologicznego jest melatonina. To tak zwany hormon snu, którego poziomem steruje słońce. Odpowiada za rytm dobowy, a jej poziom różnicuje dzień i noc. Ciepłe światło, czyli promienie słońca, hamuje produkcję melatoniny. W nocy wzrasta ilość hormonu i robimy się bardziej senni. Taki cykl wpływa na kondycję naszej głowy i ciała.
Uwaga na oszustów!
To między innymi zimne światło emitowane przez ekrany telewizorów i smartfonów. Ono oszukuje układ nerwowy. Hamuje wytwarzanie melatoniny, a my mamy wówczas problem z zaśnięciem.
Marta Krystkowiak-Kowalska
źródło: malecharaktery.pl
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek