Wszyscy mamy takie złe dni, kiedy zadajemy sobie pytanie: Po co wstałem? Wychodzisz na ulicę, zatrzymujesz autobus, a kierowca na ciebie krzyczy, bo zatrzymał się tuż przed przystankiem. Przychodzisz do biura, a twój szef z niezadowoloną miną wręcza ci listę spraw jakimi masz się zająć. Popycha cię kolega z pracy i nie przeprasza za to, a to dopiero początek. Czysta agresja, nękanie i nieprzyjemne reakcje to coś do czego mamy się przyzwyczaić.

Wyrażanie gniewu jest czymś społecznie dopuszczalnym dla mężczyzn ale nie dla kobiet które uczy się, żeby nie traciły spokoju i dobrych manier. Co więcej, daje się do zrozumienia, że im mężczyzna jest agresywniejszy i bardziej wybuchowy, tym bardziej jest męski. Mężczyzna bezkonfliktowy i spokojny jest natomiast wielokrotnie uznawany za uczuciowego i zniewieściałego. Żadne z tych twierdzeń nie ma oczywiście odbicia w rzeczywistości. Mężczyźni i kobiety mogą okazywać swoje rozdrażnienie i dezaprobatę, a problem polega na znalezieniu właściwej formy wyrażenia opinii i emocji.

Poprzedni:

Musimy wykazać się inteligencją i przebiegłością, żeby poradzić sobie z gniewem. Najlepsze decyzje podejmuje się zachowując jasność umysłu, więc z im większą klarownością będziemy myśleć, tym większe korzyści uzyskamy.

Zabezpiecz Szacunek

Francis Bacon powiedział: Przenikliwość w słowach warta jest więcej niż elokwencja. Zręczna odpowiedź będzie mogła pozbawić agresora słów zmuszając go do uczynienia kroku wstecz. Jeśli agresor powie: Jesteś bardzo źle ubrany!, odpowiedz: Już babcia mi mówiła, że póty dzban wodę nosi, póki ucho się nie urwie. Jak zapyta: Co chcesz powiedzieć?, odrzeknij: Zrozumiesz, pomyśl.

Nie pozwól, żeby ktokolwiek, czy cokolwiek cię obrażało. Słowny agresor musi stwierdzić, że masz do siebie szacunek i w żadnych okolicznościach nie pozwolisz się obrażać, czy znieważać. Kiedy zostaniesz napadnięty, możesz odpowiedzieć coś niezobowiązującego i nie przykładać wagi do agresji. Jeśli agresor zacznie: Gdzie ty masz ostatnio głowę?, odpowiedz: Jak mówi przysłowie: kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje. Jak powie: Dość mam twojej niezdarności!, odrzeknij: Nie przejmuj się sprawami, na które nie masz wpływu, jak mawiał mój ojciec.

Pamiętaj, że jeśli się obrazisz, oddalisz się od swojego celu. Możesz powiedzieć: Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, a kiedy agresor zapyta: A co to ma znaczyć?, odpowiedz: Pomyśl o tym.

Zachowaj Spokój

Agresor słowny dąży do tego, żeby wejść w twój emocjonalny krąg i zyskać przez to władzę nad twoim umysłem i emocjami. Wszelkimi sposobami będzie się starał pozbawić cię spokoju, wypełnić wątpliwościami i wywołać konflikty. Często jego intencja nie jest oczywista, lecz realizuje ją przez manipulację. Będzie szczęśliwy kiedy kupisz jego kłamstwa, uwierzysz w plotki i dojdziesz do punktu w którym będzie wiedział, że ma cię w garści.

Kiedy agresorowi uda się wypełnić cię poczuciem bezsilności i gniewu, wniknie do twojego intymnego kręgu. Jeśli źle się czujesz przez to, co ci powiedział i żywisz żal ciągle sobie to przypominając, uległeś jego manipulacji. Jeżeli nie możesz się zdecydować i zwracasz uwagę na to, co ma do powiedzenia, osiągnął swój cel. Ważne, żebyś położył kres jego podstępom od razu jak je dostrzeżesz. Sam musisz określić na co pozwolisz, a na co nie.

Pohamowanie przemocy słownej polepsza i uzdrawia naszą samoocenę, ułatwia nam poprawny wybór i bycie w zgodzie ze sobą. Kiedy wysunięte względem ciebie żądanie jest właściwe i słuszne, niewypowiedziane agresywnie, czy gniewnie, byłoby dobrze, gdybyś przyznał się do błędu, wykazał jak na ciebie wpłynęło dane doświadczenie i powiedział, że w przyszłości zrobisz coś inaczej, żeby nie dochodziło do niefortunnych sytuacji.

Zdobądź Kontrolę

Pat Anthony powiedział: Kiedy atakuje cię lew, najlepszą obroną jest uniknięcie go. Mniej optymalna reakcja w starciu z agresorami być może bierze się z założenia, że są one niepokonane z uwagi na swój tytuł, stanowisko, czy na zawsze otaczający je orszak, najwyraźniej po to, żeby ich chronić. Ważne jest jednak to, żebyśmy nauczyli się opanowywać dzikie bestie.

Frank C. Bostock powiedział: Przewagą tresera jest to, że posiada inteligencję, dzięki której może zbadać każdego lwa z osobna. Początkowo należy być obojętnym i zachowywać się tak, jakby agresor nie istniał, żeby nie miał możliwości wejść do twojego życia. Kontroluj swoje poczynania, żeby wzbudzić nowe reakcje. Wiele razy wydaje się, że nie sposób zapanować nad emocjami ale podejmując wysiłek możemy osiągnąć samoopanowanie będące czynnikiem niezbędnym do wywoływania nowych i pozytywnych wrażeń. Wszystkie emocje są przelotne. Pomyśl, a następnie działaj.

Musisz stawić czoło wszystkiemu, co wyrządza ci krzywdę i nie możesz oczekiwać, że zrobi to za ciebie ktoś inny. Twoim celem jest powstrzymanie tego gwałtu, jaki jest ci zadawany, ochrona swojej godności i tożsamości.

Zadbaj o Siebie

Aldous Huxley powiedział: Fakty nie przestają istnieć z powodu ich ignorowania. Nie możesz przeżyć życia godząc się na ciosy jakie inni ci zadają. Musisz nauczyć się kierować własnym przeznaczeniem i kłaść kres słownej agresji z jaką się codziennie spotykasz. Zdrowo jest określić granice gniewu i słownej przemocy. Zbawienne jest znalezienie chwili i odpowiedniego miejsca gdzie można porozmawiać o tym, co nas spotyka.

Problem zawsze jest wewnętrzny, nie zewnętrzny i nakazem jest rozwiązać go od wewnątrz, a nie oczekiwać, że druga osoba się zmieni. Twoje ozdrowienie nie zależy od cudzych wyrzutów sumienia i nadchodzi taka chwila, kiedy trzeba zareagować. Celem jest nauczenie się jak wyrażać gniew. Musimy rozróżnić kiedy milczymy z mądrości, a kiedy ze strachu przed wyrażeniem tego, co czujemy.

Herman Hesse powiedział: Byłem poszukującym i jestem nim dotąd, nie szukam już jednak w gwiazdach i księgach, zaczynam bowiem słyszeć nauki, którymi szemrze we mnie własna krew. Wyszukaj każde słowo, które cię rani i odrzuć je. Naucz się akceptować wszystko, co cię porusza i stymuluje, żeby skonkretyzować swoje marzenia i cele. Masz przed sobą długą i wyczerpującą drogę, lecz z pewnością doprowadzi cię ona do sukcesu.

autor: Bernardo Stamateas

źródło: Toksyczni Ludzie. Bellona, Warszawa 2021

#Toksyczni ludzie

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: