Śmieciarka – należący do grupy pojazdów komunalnych samochód specjalny zbudowany zazwyczaj na podwoziu samochodu ciężarowego. Przystosowany jest do zbiórki odpadów komunalnych i wywozu ich na miejsce składowania (wysypisko śmieci) lub utylizacji. Cechą charakterystyczną śmieciarki jest urządzenie załadunkowe umożliwiające wysypywanie odpadów do skrzyni ładunkowej bezpośrednio z pojemników dostosowanych do tego urządzenia oraz zgniatarka, pozwalająca pomieścić więcej odpadów przy tej samej pojemności pojazdu.

Jak działa śmieciarka, pojazd odbierający odpady?

Praca myjki w śmieciarce (myje kubły na śmieci)

Wszyscy powoli przyzwyczajamy się do segregowania domowych odpadów na kilka podstawowych grup. Jest to obowiązek każdego gospodarstwa domowego, gdyż recykling chroni środowisko i pozwala na powtórne wykorzystanie różnych grup produktów. Często jednak słychać głosy oburzenia, ponieważ niektóre śmieciarki zbierają jednocześnie wszystkie rodzaje posegregowanych śmieci.

Istnieje na to prosta odpowiedź – firma utylizacyjna stosuje śmieciarkę wielokomorową. Na rynku najczęściej funkcjonują dwa rodzaje śmieciarek:

  • jednokomorowe z bocznym, tylnym lub przednim załadunkiem,
  • wielokomorowe, które pozwalają na zbiórkę kilku rodzajów odpadów jednocześnie.

Każda firma zajmująca się utylizacją śmieci ma opracowany system ich zbiórki i segregowania i w zależności od tego decyduje, których śmieciarek użyć. W domach robimy segregację wstępną, natomiast to firma utylizacyjna decyduje, czy śmieci trafią jeszcze do sortowni, czy też nie.

Sortowanie śmieci i ich odbiór to proces wpisany w naszą cywilizację. Budowa samochodów służących do zbiórki śmieci, czyli śmieciarki fascynuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych, których intryguje, jak działa taki  pojazd.  Wśród głównych elementów śmieciarki wyróżniamy:

  • skrzynię ładunkową, na której są gromadzone i prasowane odpady,
  • płytę wypychową, która odpowiada za wypchnięcie śmieci z pojazdu,
  • odwłok z wanną załadowczą, gdzie trafiają odpady,
  • aparat zasypowy, który opróżnia pojemnik z odpadami.

Działanie śmieciarki nie jest mocno skomplikowane. Najpierw aparat zasypowy chwyta, obraca, podnosi i opróżnia kontener.  Śmieci z kontenera za pomocą aparatu zasypowego są umieszczane w wannie załadowczej. Następnie płyta prasująca zgarnia znajdujące się w wannie odpady i przesuwa do skrzyni ładunkowej. Tam płyta nośna dopycha śmieci do płyty wypychowej, co pozwala na opróżnienie śmieciarki. W zależności od producenta pojazdy te mogą mieć różny rozmiar oraz funkcje dodatkowe jak na przykład czujniki cofania, kamery GPS, system centralnego smarowania itp. (lekaro.pl).

Nie mów śmieciarz, mów ładowacz!

Inna nazwa zawodu: śmieciarz.

Zadania i czynności ładowacza

Ładowacz nieczystości usuwa systematycznie śmiecie i ścieki z miejsc przeznaczonych do ich gromadzenia (śmietników i szamb przydomowych i przemysłowych) oraz przewozi je na miejsce utylizacji Pozwala to uniknąć zanieczyszczenia środowiska odpadami i wydzielanymi przez nie substancjami toksycznymi, które mogą być również zagrożeniem dla zdrowia ludzi (zatrucia lub nawet niebezpieczeństwo epidemii), zapewnia utrzymanie czystości i porządku w ludzkich siedzibach. Nieterminowy wywóz nieczystości może być również przyczyną rozmaitych niedogodności i niewygód, takich jak przykry zapach i problemy ze składowaniem większych ilości odpadów. Wszystkie działania śmieciarzy i szambiarzy regulowane są ustawowo przez ministrów zdrowia, ochrony środowiska oraz budownictwa i gospodarki mieszkaniowej.

Pomóż ładowaczom. Segreguj prawidłowo!

FILM EDUKACYJNY
„Śladami naszych odpadów” – lekcja edukacyjna

„… A CO TO SĄ WŁAŚCIWIE TE ODPADY?” – brzmi jedno z pierwszych pytań zadawanych w nowym, ok. 25-minutowym filmie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży, na temat właściwego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Bajka edukacyjna odpowiada nie tylko na to pytanie – w przystępny i humorystyczny sposób uczy, jak zapobiegać powstawaniu odpadów, a jeśli już są – to jak z nimi prawidłowo postępować. Wskazuje również na procesy przetwarzania odpadów w instalacjach, m.in. na przykładzie zakładu zarządzanego przez MASTER – Odpady i Energia  w Tychach. Wędrujemy śladami odpadów, przekonując się, że tylko właściwe ich zagospodarowanie pozwala uzyskać z nich nowe, przydatne produkty. Ukazane są sposoby odbioru odpadów, wraz ze wskazaniem miejsc ich odbioru, m.in.: działalnością gminnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Zwrócono uwagę na wprowadzone udogodnienia związane z odbiorem odpadów, jak np. aplikację wywozową „Ecoharmonogram”, dzięki której na bieżąco można kontrolować odbiór odpadów, a także funkcjonującą na terenie gmin obsługiwanych przez Spółkę Master wyszukiwarką odpadów. Film ma przekaz edukacyjny poprzez ukazanie w szczególny sposób sytuacji problemowych, jakie mają miejsce przez brak lub niewłaściwą segregację. Uświadamia, jak ważne jest stosowanie zasady ograniczania wytwarzania odpadów, zgodnie z zasadą: „Nie wytwarzaj odpadów, ogranicz ich generowanie do minimum”.

FILM EDUKACYJNY dostępny na stronie: www.ekomaster.tychy.pl

źródło: wikipedia.org, naszesmieci.mos.gov.pl i inni

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: