Książka Bird Therapy zaczyna się od stwierdzenia, że bycie częścią natury jest niezbędnym elementem zdrowego emocjonalnie życia. Ptaki zachęcają nas do wyjścia na zewnątrz, a ptasiarstwo może nas wyzwolić od dramatów życia codziennego. Joe Harkness dzieli się z nami surową rzeczywistością swoich zmagań ze zdrowiem psychicznym i jednocześnie pokazuje jak przyroda pozytywnie wpływa na jego życie, zapewnia specjalne miejsce do którego można uciec od wiru współczesnego życia i pozwala poznać innych miłośników ptaków. Widzimy jak naturalne środowisko go uzdrawia.

Nawet jeśli nie jesteś regularnym obserwatorem ptaków (Joe Harkness też nie zaczynał jako ptasiarz), możesz zrozumieć leczniczą moc natury i znaleźć w niej coś dla siebie. Zawsze możesz stać się bardziej świadomy ptaków wokół ciebie (dźwięków, zachowań i relacji) i poczuć pozytywny wpływ przyrody na swój nastrój. Obserwowanie ptaków samo w sobie stanowi pewną praktykę medytacyjną, która przemawia do wszystkich zmysłów.

Pamiętnik Ptasiarza

Pracę Joe Harknessa można analizować pod wieloma względami ale chyba najlepszym podejściem do całej książki jest potraktowanie jej jak osobistego pamiętnika. Autor jest uważnym obserwatorem swoich emocji, a przemyślane opisy własnego stanu psychicznego pozwoliły mu na przejście skutecznej terapii. Przejrzysta proza śledzi jego powrót do zdrowia uwzględniając wzloty i upadki oraz intrygujące zaufanie do mocy natury. Śledząc podróż autora z powrotem do światła możemy zauważyć codzienne problemy w nowym świetle i zrozumieć, że wszyscy mamy coś wspólnego z Harknessem.

Należy zaznaczyć, że dobrym podejściem do Bird Therapy jest patrzenie przez pryzmat prowadzonego od wielu lat przez Harknessa bloga (birdtherapy.blog). Autor dociera bowiem nieustannie do innych i zawiera w całej książce wyniki ankiety, którą przeprowadził na swoim blogu oraz przeplata wnioski z opublikowanych badań naukowych ujawniających, że przyroda ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Poradnik Psychologiczny

Postawa Joe Harknessa nie jest nowa w psychologii. Pozytywne podejście do przyrody zostało wprowadzone i spopularyzowane przez biologa i teoretyka Edwarda O. Wilsona w jego książce Biophilia z 1984 roku, gdzie on sam zdefiniował hipotezę biofilii jako: chęć powiązania z innymi formami życia. Richard Luov tchnął natomiast niedawno nowe życie w tę ideę określając ją jako: zaburzenie z deficytem natury.

Książka Bird Therapy oprócz porad i wskazówek dotyczących zdrowia psychicznego zawiera w sobie przepiękne ilustracje wykonane przez artystkę Jo Brown ale nie znajdziemy tutaj żadnych nowych teorii. Znajdziemy tutaj przydatne wskazówki jak w prosty sposób wesprzeć psychiczne i emocjonalne samopoczucie. Możemy w tym kontekście traktować pracę Harknessa jak zwyczajny poradnik psychologiczny ukazujący codzienne sytuacje z życia i pokazujący jak można sobie radzić z problemami. Zawsze to jakiś początek.

źródło: forbes.com, fot. kingfisher.page

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: