Wczesne Wspomaganie Rozwoju (WWR/WWRD) to bezpłatna forma zajęć terapeutycznych dla dzieci posiadających opinie o potrzebne objęcia zajęciami w ramach WWR. W ramach WWR przysługują zajęcia m.in. z integracji sensorycznej, terapii psychologicznej, logopedycznej czy rehabilitacji.
Wczesne Wspomaganie Rozwoju, czym jest oraz kto może skorzystać ?
Komu przysługuje opinia o potrzebie objęcia dzieckiem Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju?
Opinia WWR przysługuje każdemu dziecku z problemami rozwojowymi, zdrowotnymi lub z niepełnosprawnością. Przykładowo przysługuje dzieciom, u których występują wady narządów ruchu, opóźniony rozwój intelektualny, autyzm, wady wymowy, choroby przewlekłe i genetyczne zaburzające rozwój. Warto podkreślić, że WWR obejmuje również rodziny dzieci niepełnosprawnych. Jeżeli zastanawiasz się czy twojemu dziecku przysługuje opinia WWR warto skonsultować się z psychologiem lub pedagogiem. Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych dzieci od 0 do 7 roku życia.
Ogromną zaletą WWR jest to, że można pracować nad wieloma zaburzeniami jednocześnie.
Jak uzyskać opinie o Wczesnym Wspomaganiu Rozwoju
Opinię o WWR może wydać wyłącznie publiczna poradnia psychologiczno-pedagogiczna (PPP) właściwa dla miejsca waszego zamieszkania.
- Poproś o odpowiedni formularz wniosku o wydanie opinii WWR w swojej poradni psychologiczno- pedagogicznej. Opinie składają rodzice lub opiekunowie prawni. Wniosek możecie złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Można go złożyć osobiście w sekretariacie poradni, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie poprzez platformę ePUAP.
- Warto do wniosku dołączyć zaświadczenie lekarza specjalisty (np. pediatry, neurologa, rehabilitant) o stanie zdrowia dziecka i rodzaju dysfunkcji oraz opinię uzyskaną z przedszkola. Jeżeli jesteście już pod opieką psychologa lub pedagoga warto również dołączyć jego opinię. Będą to cenne informacje dla zespołu z PPP.
- Całość wniosku powinna obejmować: wniosek, opinię lekarza specjalisty, wyniki badania psychologicznego i pedagogicznego, opinię z przedszkola, opinię i informacje wydane przez specjalistów prowadzących z dzieckiem zajęcia terapeutyczne, inną dokumentację medyczną, jeżeli była sporządzana, oraz kwestionariusz wywiadu dla zespołu orzekającego.
- Pamiętajmy, że zaświadczenie od lekarza powinno być przedłożona w oryginale. W oryginale powinno się również dostarczyć diagnozę psychologiczną i pedagogiczną jeśli wcześniej zdecydowaliście się na jej przeprowadzenie najlepiej w publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno- pedagogicznej.
- Po złożeniu kompletu dokumentów zostaje on poddany merytorycznej ocenie przewodniczącego zespołu orzekającego. Przewodniczący zespołu powiadomi również Was o terminie posiedzenia zespołu orzekającego, który będzie rozpatrywał wniosek. Pamiętajcie, że macie prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu orzekającego w części dotyczącej swojego dziecka i zaprezentować własne stanowisko.
- Poradnia musi wydać opinie w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia zgromadzenia przez zespół orzekający pełnej dokumentacji.
- Jeśli decyzja zespołu orzekającego będzie pozytywna, wystarczy dostarczyć ją do odpowiedniej placówki terapeutycznej.
Ze względu na ograniczenia wiekowe możliwości objęciem dziecka WWR, nie warto zwlekać z wystąpieniem o wydanie opinii, im wcześniej ją uzyskamy tym lepsze efekty uzyskamy podczas terapii.
źródło: czdrowia.pl