Dla dzieci, które praktycznie nie rozstają się z ekranami cały czas podpowiadającymi im, co robić, wydającymi odgłosy i karmiącymi ich potrzebę stymulacji, uruchomienie pokładów kreatywności poprzez udział w nieustrukturyzowanej zabawie może być niezwykle trudne. Możesz pomóc swojemu dziecku zaangażować się w ten ważny rodzaj aktywności, opisując ją jako „przygodę”.

Materiały:

Postać odkrywcy – może to być figurka zwierzęcia, lalka, pluszak lub figurka superbohatera.

Opis zabawy

  • Zacznij od wyjaśnienia swojemu dziecku, że dziś może stworzyć własną przygodę na świeżym powietrzu.
  • Poproś, żeby wybrało jedną lub dwie zabawki, które weźmie ze sobą. Warto wybrać zabawkę odpowiednią do zabawy poza domem. (Odradzałabym używanie tutaj ulubionej przytulanki, bo może się mocno zabrudzić.
  • Teraz znajdź na zewnątrz bezpieczną przestrzeń do waszej wspólnej zabawy. Może to być park niedaleko domu, pobliski las, a nawet wasze własne podwórko.
  • Powiedz dziecku, że zabierzesz jego zabawkę w każdą przygodę na świeżym powietrzu, jaką chce. Wszystkie pomysły dozwolone!
  • Jedyna zasada jest taka, że dziecko musi pomóc ci zadbać o to, żeby zabawka była cały czas bezpieczna. Możesz też zaproponować inne zasady bezpieczeństwa w zależności od poziomu komfortu w przestrzeni zabaw. Na przykład: „Zawsze jesteśmy w zasięgu wzroku lub z dała zbiorników wodnych bez nadzoru”.
  • Pozwól swojemu dziecku przejąć inicjatywę, nie podpowiadając zbyt wielu pomysłów.

Wskazówka

Jeśli twoje dziecko jest na tyle duże, by na świeżym powietrzu bawić się samodzielnie, daj mu na to przestrzeń. Bądź w pobliżu w razie potrzeby, ale pozwól mu korzystać z wyobraźni podczas tej nieustrukturyzowanej zabawy!

źródło: M. LaVigne, Play Therapy…, 2023

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: