Czas: 5 minut

Umysł jest potężnym narzędziem. W praktyce uważności uczysz się trenować i pracować z tym narzędziem w sposób celowy i skoncentrowany. To ćwiczenie pomaga ci się bawić potęgą twojego umysłu, pokazując, jak go na różne sposoby delikatnie naginać. Będziesz również świadkiem wzrokowych i słuchowych wzorców myślenia.

Wnieś do tego ćwiczenia trochę zabawy i ciekawości i postaraj się nie brać siebie zbyt poważnie.

KROKI

  1. W tym ćwiczeniu będziesz musiał zamknąć oczy. Poświęć chwilę, by zaobserwować, w jakiej pozycji jest ciało. Wyprostuj kręgosłup maksymalnie i pozwól mięśniom się rozluźnić.
  2. Mając zamknięte oczy, postaraj się przywołać w pamięci obraz pokoju lub przestrzeni, w której się znajdujesz. Czy potrafisz odtworzyć, w którym dokładnie miejscu w pokoju znajduje się twoje ciało? Spróbuj wyobrazić sobie to pomieszczenie.
    Odtwórz w pamięci podłogę, ściany i drzwi. Przekonaj się, jakie jeszcze szczegóły tej przestrzeni możesz skompletować, przywołując je w pamięci.
  3. Wychodząc z tego pokoju, wyobraź sobie, że jesteś w jakimś spokojnym miejscu. To może być plaża, las lub twoje dowolne „szczęśliwe miejsce”. I tak samo wyobraź sobie przestrzeń, która cię otacza. Spróbuj przypomnieć sobie tyle szczegółów, ile zdołasz.
  4. Wychodząc z tej wizualizacji, przywołaj w myślach piosenkę, albo zanuć coś, co dobrze znasz. Postaraj się usłyszeć w głowie słowa lub melodię.
  5. Teraz użyj umysłu, aby zmienić doświadczenie słuchania piosenki. Spróbuj przyciszyć dźwięk, aby piosenka cicho grała w twojej głowie. Odrobinę pogłośnij dźwięk. Zbadaj, jak to jest, gdy trochę zwalniasz tempo piosenki lub je przyśpieszasz.
  6. Pod koniec ćwiczenia zrób małą przerwę, by zapoznać się z potęgą własnego umysłu. Z niewielkim wysiłkiem możesz wyczarowywać wizualizacje, odtwarzać muzykę i zmieniać to doświadczenie na każdy możliwy sposób!

TRACĄC KONCENTRACJĘ

Podczas medytowania możesz zauważyć, że twoja koncentracja powoli się ulatnia. Czasami możesz się zatracić w długim ciągu myśli trwającym kilka minut, zanim zorientujesz się, że to robisz. Jeżeli na którymkolwiek etapie medytacji stracisz koncentrację, zwróć uwagę na ostatnią rzecz, którą, jak pamiętasz, obserwowałeś uważnie; jeśli to nie zadziała – powróć do oddechu. Zauważając, że umysł się błąka, masz okazję trenować go, aby był obecny. Powracaj do tego ćwiczenia tak często, jak to konieczne.

źródło: Matthew Sockolov, Praktyka uważności…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: