Wielokrotnie osoby gwałtowne budzą w nas najgorsze instynkty. Kiedy zaczynają swój pokaz, nasza cierpliwość osiąga kres, a nasz umysł raz po raz bezskutecznie stara się pojąć przyczyny ich agresji, manipulacji i ustawicznych awantur. Bez ustanku zadajemy sobie pytanie: Dlaczego nie możemy żyć w spokoju? Muszę ci z przykrością powiedzieć, że człowiek uciekający się do przemocy słownej może zmienić swoje postępowanie tylko, jeśli sam postanowi tak zrobić. Właśnie dlatego musisz się uwolnić od całego zła, jakie przynosi.

Ludzie w obliczu ataków słownych reagują w różnoraki sposób. Zachowujemy bierność, udajemy, że nic złego się nie dzieje i nic nas nie obraża oraz próbujemy w ten sposób wyjaśnić każdą manipulację. Odpowiadamy atakiem i dajemy jasno do zrozumienia, że będziemy się bronić przed wszystkimi krzywdzącymi wyzwiskami i fałszywymi oskarżeniami. Przechodzimy od razu do sedna nie wyciągając zadawnionych urazów i trwamy niezłomnie przy swoich przekonaniach nie zbaczając z celu. Bierzemy głęboki oddech, liczymy do trzech i dopiero wówczas odpowiadamy bez tej samej wściekłości i ironii, co agresor. Możemy nawet zapytać: Życzysz sobie jeszcze czegoś? Prosi mnie pan o to, żebym oddał tę pracę za pół godziny? W porządku, chce mi pan powiedzieć, że ten raport nie wygląda tak, jak pan się tego spodziewał. Mógłby pan określić w jakim formacie pan go sobie życzy?

Autorzy Rick Kirschner i Rick Brinkman w książce Jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się znieść podsuwają prosty plan działania. Należy zważać na ton głosu, pokazać pozytywne nastawienie, przerywać taktownie wtrącenia, wygłosić swoją prawdę i uważnie słuchać.

Jak Się Wyzwolić?

Jeśli masz kontrolę nad sytuacją, agresor będzie musiał powstrzymać swój ostrzał i zakończyć atak. Będzie wtedy wiedział, że go przejrzałeś. Chybionym celem jest przyłączenie się do jego agresji. Najgorsze, co możesz zrobić, to odpowiedzieć gwałtem na gwałt. Kiedy bowiem atakujący nie spotka się z kimś, kto odpłaca mu taką samą monetą, jest wytrącony z równowagi. Właśnie wtedy zacznie się zastanawiać i będzie w stanie sobie uświadomić, że nie podjąłeś jego gry, a tym samym zostanie zmuszony do szukania innego sposobu porozumienia się z tobą. Wszyscy potrzebujemy, żeby nas słuchano, poważano i zwracano na nas uwagę, choćby ktoś sprawiał wrażenie, jakby nikogo poza sobą nie potrzebował. Wobec twojej zdrowej i inteligentnej postawy gwałtownik będzie musiał zdecydować, czy woli nadal żyć w emocjonalnej samotności w której postanowił się zasklepić, czy też przeciwnie, otworzy się i nawiąże dialog.

Wyzwolenie się od agresji słownej umożliwiają następujące wskazówki:

  1. W przestrzeni, gdzie jesteś emocjonalnie atakowany, dostrzeżesz stuprocentową poprawę. Za każdym razem, kiedy będziesz atakowany i wyjdziesz zwycięsko z takiej słownej napaści, wzmocnisz się. Jeśli uświadomisz sobie swoją sytuację, nikt więcej nie będzie mógł cię zranić, słowa innych osób staną się tylko słowami, a ty nie oddalisz się od celu. Obojętne, co będą mówić, kiedy uwolnisz się od tej emocjonalnej przemocy, nikt nie wyrządzi ci krzywdy.
  2. Manipulanci pozwolą ci osiągnąć poziom na którym nikt już nie będzie mógł cię zranić. Manipulanci emocjonalni nie mogą nas zmusić do porzucenia naszej przyszłości, a jedynie ogłosić to, co nadchodzi. Nie wystarczy powiedzieć: Jestem szefem i musicie mnie słuchać. Należy posiadać autorytet płynący z bycia kompetentnym przywódcą, który potrafi poprowadzić swój zespół do obranych celów, wyzwań i działań. Nabyty autorytet to ten, który zdobywasz pozwalając na kształtowanie się swojego charakteru.
  3. Agresja oznacza, że w twoim życiu pojawiły się marzenia i sukces. Agresja z którą się spotykasz sprawi, że dojrzejesz, uwolnisz się od głębokiego poczucia winy i nauczysz walczyć z odrzuceniem. Spotykamy się w życiu z agresją, żeby dojrzeć, zyskać siłę charakteru, a tym samym wznieść się na nowy poziom związków i władzy. Celem słownego agresora jest zaczarowanie cię. Zabójcze słowa nas mrożą, więżą i nam szkodzą uniemożliwiając osiągnięcie nowych szans i poziomów sukcesu.
  4. Należy być wdzięcznym agresorom, ponieważ uczą nas z kim nie powinniśmy się wiązać. Jeśli ktoś cię zaatakuje, powiedz: Dziękuję i z uśmiechem dodaj: Dziękuję, gdyż wiem, że po tobie niczego dobrego nie mogę się spodziewać, poszukam zatem pomysłów u kogoś innego. Agresorzy oszczędzają ci sporo czasu, a równocześnie pokazują, kim są osoby, które nie wnoszą wartości do twojego życia. Nigdy nie należy ignorować takich sugestii.
  5. Agresorzy muszą ci przypominać, że nie trzeba wszystkich zadowalać. Nie służy nam bycie wzorcem i chęć usatysfakcjonowania wszystkich. To wątpliwa postawa, która potrafi zrujnować życie. Pewien kalifornijski kaznodzieja zapytał: Czy zrobiłeś listę osób, z którymi jesteś gotów ponieść porażkę? Należy pamiętać, że zawsze znajdą się jednostki, które znajdą się na twojej liście porażek i takie, które zapiszą się na liście sukcesów.
  6. Agresja słowna jest wskazuje, że nie istnieją przed tobą granice możliwości. Salomon powiada: Słowa mędrców są jak mocno wbite gwoździe. Agresor słowny chce cię zamknąć i ograniczyć w ramach skostniałych i przestarzałych struktur. Potrafi zapytać: Jesteś liberałem, czy konserwatystą? Prawicowcem, czy lewicowcem? Abolicjonistą, czy rasistą? Salomon powiada: Słowa są niczym ciernie, acz prawe rany zadane przez tego, co kocha. Oznacza to, że mądre słowo może cię zranić ale pomoże ci się rozwijać.
  7. Agresja słowna wskazuje kim będą osoby towarzyszące ci w drodze do celu, w biegu na ostatnich metrach. Stawiając czoło manipulacji, złemu traktowaniu i brutalności słownej będziemy wiedzieć, którzy ludzie pomogą nam osiągnąć cele, a którzy tego nie uczynią. Kiedy twoje marzenia i projekty nie znają granic, koniecznie musisz ustalić, kto będzie ci towarzyszył. Bardzo ciężko jest bowiem prowadzić działalność bez właściwych współpracowników.
  8. Agresja słowna albo poszerzy twój umysł albo go ograniczy, zgodnie z tym, jak ją potraktujesz. Biblia głosi: Nierozważnie mówić – to ranić jak mieczem, a język mądrych – lekarstwem. Zamiarem ataku słownego jest zablokowanie twojego potencjału i odwiedzenie cię od marzeń, jakie się przed tobą rozciągają. Mądre słowa, zachęcające, wyrażające szacunek zainspirują cię sprawiając, że twoje wizje i marzenia nie będą miały granic.

autor: Bernardo Stamateas

źródło: Toksyczni Ludzie. Bellona, Warszawa 2021

Powiązane:

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: