Dogadywanie się z braćmi lub siostrami bywa trudne. Czasami jesteście najlepszymi przyjaciółmi lub przyjaciółkami i możecie połączyć siły podczas sporów z dorosłymi. Cudownie jest zawsze mieć z kim się bawić w domu ale taka sytuacja ma też swoje minusy. Zawsze trzeba się dzielić z rodzeństwem uwagą dorosłych, a nie zawsze macie ochotę na tę samą zabawę. Możecie mieć w końcu zupełnie inne zainteresowania. Zdarza się poza tym, że bracia, czy siostry są najzwyczajniej w świecie denerwujący.

Nieważne, czy się jest najstarszym dzieckiem, najmłodszym, czy pomiędzy. Kiedy ty czegoś chcesz, a twoje rodzeństwo czegoś innego, bywa bardzo ciężko. Nie możesz też po prostu sobie wyjść. Takie rozwiązanie się sprawdza, gdy pokłócisz się z koleżanką lub kolegą ale nie w tym przypadku, bo z rodzeństwem prawdopodobnie mieszkasz w tym samym domu. Taka sytuacja często zmusza do poszukiwania niezwykłych rozwiązań codziennych problemów.

Co gdyby tak od czasu do czasu, przynajmniej na niby, uciec od rodzeństwa? Czy taka propozycja wydaje ci się kusząca? Zastanów się zatem, co jesteś w stanie zrobić, żeby chociaż na krótką chwilę pozbyć się uciążliwego brata, czy denerwującej siostry. Jeśli znajdziesz trochę czasu, żeby usiąść razem z dorosłym, możesz zagrać na głos w proponowaną grę. Jeżeli najdzie cię chęć, żeby zacząć rysować, zawsze warto wykonać miniksiążeczkę.

Wygnanie

Miejsce:

  • Dowolne.

Materiały:

  • Papier.
  • Kredki albo flamastry.

Opis zabawy:

Zabawa świetnie się nadaje na wyjątkowe chwile, kiedy zostajesz tylko z kimś dorosłym. Niezależnie od tego, jak wielkie odczuwasz zdenerwowanie, celem ćwiczenia nie jest sprawienie przykrości rodzeństwu, tylko przepracowanie emocji w relacjach między wami.

Przebieg zabawy:

  1. Zrób listę spraw, które nie podobają ci się w związku z tym, że masz rodzeństwo, nawet jeśli są to tylko drobiazgi. Zapisz je, narysuj albo wypowiedz na głos. Może masz wrażenie, że zawsze musisz ustępować, inni mają fory albo w ogóle robią, co chcą.
  2. Wyobraź sobie, jak można by się rodzeństwa pozbyć. Zapisz, narysuj albo powiedz na głos swoje pomysły. Czy wystawisz ich na sprzedaż na osiedlowej wyprzedaży? Oddasz z powrotem do sklepu? Może wystrzelisz ich w kosmos? Uruchom twórcze myślenie!
  3. Pisz, rysuj, opowiadaj tak długo, aż skończą ci się pomysły albo dojdziesz do wniosku, że jeżeli naprawdę się ich pozbędziesz, możesz za nimi tęsknić. Pamiętaj, że silne uczucia są w porządku. Lepiej jednak wydobyć je na zewnątrz, niż ciągle udawać, że nie istnieją.
  4. Pamiętaj, że w rzeczywistości nie można sprawić, żeby siostry i bracia zostali wysłani w kosmos, no chyba, że w przyszłości zostaną astronautami. Miło jest jednak pofantazjować, prawda?

autor: Stacy Spensley

źródło: Pozytywne Zachowanie … ToTamto, Warszawa 2023


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: