Jednym ze świetnych sposobów na spędzenie czasu na świeżym powietrzu jest spacer z rodziną. Dodanie do tego elementu zabawy może może przynieść dziecku jeszcze więcej radości, zwiększyć jego więź z otoczeniem i umożliwić świadome wykorzystanie pięciu zmysłów – wzroku, słuchu,węchu, smaku, dotyku.

1. Zaproponuj swojemu dziecku i innym członkom rodziny wspólny spacer. Świetnym momentem będzie czas po pracy i szkole, zanim dziecko zacznie odrabiać lekcje.

2. Wzrok.Podczas spaceru zachęć dziecko poprzez zabawę do tego, by zauważało swoje zmysły. Zacznijcie od zmysłu wzroku – zachęć dziecko, by nazwało 5 rzeczy, które widzi.

3. Węch. Następnie skoncentrujcie się na zmyśle węchu – poproś dziecko, by wąchali różne rzeczy wokół niego. Zatrzymajcie się przy różnych roślinach i kwiatach.

4. Dotyk. Teraz czas na zmysł dotyku: poproś dziecko, by zwróciło uwagę na to, jak mego stopy czują się w butach, gdy poruszają się po różnym podłożu., takim jak trawa czy chodnik.

5. Słuch. Na koniec skoncentrujcie się na zmyśle słuchu: zapytaj dziecko, jakie różne odgłosy słyszy wokół siebie. Czy słyszy ptaki, wiatr lub przejeżdżające samochody.

6. Porozmawiajcie o ty, jakie rzeczy, które dziecko poznawało swoimi zmysłami, zmieniały się w miarę trwania spaceru.

7. Po powrocie do domu poproś dziecko, aby wykonało czynności opisane poniżej (jeśli będziecie z nich korzystać), aby lepiej zapamiętało swoje spostrzeżenia ze spaceru.

Dobra wskazówka

Podczas spaceru mów ma głos, co ty odbierasz swoimi zmysłami – to pomoże dziecku lepiej skoncentrować się na jego własnych odczuciach.

Narysuj coś, co widziałeś/widziałaś

Narysuj coś, co poczułeś/poczułaś palcami, dłońmi

Narysuj coś, co udało ci się powąchać.

Narysuj coś, co usłyszałeś, usłyszałaś

źródło: M. LaVigne, Play Therapy…, 2023


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: