,,Kochamy naszych rodziców” – scenariusz zajęć dla 5 latków

Cele ogólne:


–  utrwalenie i sprawdzenie posiadanych przez dzieci wiadomości o rodzinie


Cele szczegółowe:


– dziecko swobodnie wypowiada się na temat własnej rodziny,
– rozumie znaczenie słowa: rodzina, rodzice, rodzeństwo,
– zna role społeczne pełnione przez członków rodziny,
– wie jaką funkcję pełni serce w organizmie człowieka,
– wypowiada się na temat treści wiersza,
– dzieli wyrazy na sylaby, dokonuje analizy i syntezy prostych wyrazów,
– reaguje w umówiony sposób na muzykę,
– zgodnie współdziała w zespole podczas wykonywania zadania,
– wykonuje polecenia nauczyciela.


Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Metody: czynna, słowna, oglądowa.Pomoce: maskotka ,,Szczęściarza”, kawałki czerwonego brystolu w kształcie serca, tamburyn, atlasy anatomii człowieka, sylwety członków rodziny, czerwona tasiemka dla każdego dziecka, odtwarzacz CD, płyta z muzyką uspokajającą, płyta z piosenką ,,Mama przyjaciółka”, tekst wiersza ,,Najważniejsza jest rodzina”, serduszka i paski bibuły w czterech kolorach, nagranie piosenki ,,Na łące”, przedmioty potrzebne do tworzenia rodzin (plastikowe owoce, kolorowe zabawki, kredki, zwierzęta), piłka.


Przebieg zajęć:


1. Zabawa integrująca grupę; ustawienie w kole, przedstawienie dzieciom ,,Szczęściarza” (maskotka w kształcie serca), prośby ,,Szczęściarza”, aby pomachały do niego dzieci, które: przyjechały do przedszkola autobusem, mają niebieskie spodnie, czerwone kapcie, wesołe miny…

2. Rozmowa na temat znaczenia słowa serce.


Nauczyciel wskazuje na kawałki czerwonego brystolu leżące w środku koła;

– Jaki kształt moglibyśmy ułożyć? (wybrane dziecko próbuje złożyć serce)
– Z czym kojarzy się wam ten kształt?
– Czy bez serca można żyć?

– Czy tylko ludzie mają serce?
Serce jest mięśniem wielkości pięści (pokaz ilustracji w książkach). Serce pełni rolę pompy, która transportuje krew do naczyń krwionośnych. To dzięki sercu w naszym ciele płynie krew.



  Zabawa ruchowa; Jak bije moje serce?
Nauczyciel poleca dzieciom położyć dłoń po lewej stronie klatki piersiowej tak, aby wyczuły uderzenia  własnego serca. Następnie dzieci poruszają się po sali skacząc jak żabki i chodząc jak bociany do piosenki Na łące. Gdy usiądą, znów układają dłoń na sercu i sprawdzają, jak mocno bije ich serduszko.


3. Wyjaśnienie znaczenia słów: rodzice, rodzina.


– Do czego ludziom potrzebne jest serce? (do życia, żebyśmy mogli kochać, okazywać sobie uczucia, do miłości…)

– Kto kojarzy się wam ze słowem miłość? (mama, tata, rodzice, siostra, babcia, rodzina…)
– Co oznacza słowo rodzice?, Czy rodzice są dzieciom potrzebni?
– Kto tworzy rodzinę? (do serca zawieszonego na tablicy dzieci dołączają członków rodziny- sylwety postaci, dzielą nazwy na sylaby, dokonują analizy i syntezy słuchowej).


Przerywnik ruchowy;
Nauczyciel rozdaje czerwone tasiemki, dzieci poruszają się tanecznym krokiem w rytm spokojnej muzyki. Gdy muzyka ucichnie dzieci układają na dywanie kształt serca i kwiatka.


4.  Wysłuchanie wiersza ,,Najważniejsza jest rodzina”.

 – Do czego autor porównuje rodzinę? (do palców jednej dłoni- recytacja znanej dzieciom rymowanki  z pokazem)
– Jakie zasady panują w rodzinie? (wszyscy sobie pomagamy, dbamy o siebie, kochamy się,  spędzamy ze sobą czas wolny …)
– Co jest najważniejsze w rodzinie?
– Kto tworzy moją rodzinę?

Nauczyciel prosi, aby dzieci wymieniły imiona swoich rodziców oraz podzieliły je na sylaby i  dokonały analizy i syntezy słuchowej.


   * Zabawa w grupach Tworzymy rodziny (praca w grupach).


Wyjaśnienie, że rodzinę mogą również tworzyć przedmioty, rośliny, zwierzęta.
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy według koloru otrzymanego serduszka. Zadanie polega na  posegregowaniu przygotowanych przez nauczyciela obrazków, przedmiotów i utworzeniu rodziny: zabawek, owoców, zwierząt i kolorów. Dzieci mogą również korzystać z przedmiotów znajdujących się w sali  przedszkolnej.


* Przerywnik ruchowy-śpiew i taniec do piosenki ,,Mama przyjaciółka”.


7. Podsumowanie zajęć: ustawienie w kole, kończenie zdań wypowiadanych przez nauczyciela;

    Mama mojej mamy to moja…
    Siostra mojego taty to moja …
    Mamy wspólnych rodziców to moje ….
    Moja rodzina składa się z …
    Mieszkamy w …
    Moja mama pracuje jako…
    Moi rodzice nazywają się …
    8. Zakończenie zajęć przekazaniem iskierki przyjaźni.


Opracowała: Izabela Pietrzykowska


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: