Ćwiczenia rozwijające – obupółkulowe do programów terapeutycznych i zajęć rewalidacyjnych oraz ćwiczeń w domu

Zwykłą rzeczą jest fakt, że mamy tendencję do rozwijania jednej półkuli bardziej niż drugiej. Ogólnie można powiedzieć, że prawa ręka kontroluje lewą półkulę (procesy werbalne, język, obliczenia, logikę, analizę, porządek, sekwencje, rytm, poczucie czasu i hierarchie). I że lewa ręka odpowiada za prawą półkulę (procesy niewerbalne, trójwymiarowa wizualizacja, rozpoznawanie i wyrażanie emocji, kreatywność, wyobraźnia, rozumienie znaczeń w wyrazie twarzy i holistyczne myślenie). Jednak, zgodnie z neuronauką, zalety pracy obu półkul są przytłaczające.

Kiedy obie półkule rozwijają się razem, zdolności poznawcze i uczenie się osiągają optymalny poziom. Dlatego wyzwaniem jest posiadanie mózgu z dobrze zrównoważonymi półkulami, jak sugerują liczne badania przeprowadzone przez Massachusetts Institute of Technology (MIT). Istnieją nawet badania, które uważają, że błyskotliwość umysłów takich jak Alberta Einsteina ma swoje źródło w doskonałym połączeniu między dwiema półkulami jego mózgu. Dlatego zaleca się, aby dzieci rozwijały obie części od najmłodszych lat.

Istnieje ogromna lista aktywności, które rozwijają wzajemne połączenie dwóch półkul, takich jak szachy, muzyka czy słynna gra w czytanie kolorów, w których litery mają inne kolory niż ten, do którego się odnoszą.

Jak sprawić, by praca prawej i lewej półkuli była spójna i wydajna? 

Neuropsycholodzy dziecięcy zalecają wykonywanie ćwiczeń kinezjologicznych, ponieważ ruch jest podstawą rozwoju społecznego, emocjonalnego i poznawczego dziecka. Rysowanie obiema rękami jednocześnie daje najlepsze efekty. To ćwiczenie kinezjologiczne opiera się na trzech zasadach wzmacniania połączeń międzypółkulowych:

różnorodność . Mózg zaczyna się aktywnie rozwijać, gdy skupiamy się na wykonywaniu nietypowych ruchów. Dotyczy to również umiejętności motorycznych i artykulacji nowych dźwięków, ruchów rąk i nóg.

Jednoczesność działań . W proces muszą być zaangażowane obie półkule, ponieważ lewa jak wiemy kontroluje prawą połowę ciała, a prawa – lewą, lewa odpowiada za mowę, a prawa za koordynację ruchów. Przykład: gra w której gracze muszą uderzać lub łapać piłkę, ruchom towarzyszą słowa.

Pracuj obiema rękami . Każde ćwiczenie wykonywane lewą i prawą ręką pomaga wzmacniać połączenia nerwowe i tworzyć nowe. Może to być rysowanie, gra (nauka gry) na instrumencie muzycznym, budowanie wież z zestawu konstrukcyjnego. Rysowanie obiema rękami jest przydatne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ćwiczenia pomagają rozwinąć poczucie symetrii, zmniejszyć lęk, przyspieszyć proces korygowania dysgrafii, dysleksji, dyskalkulii i rozwoju mowy.

Poniżej propozycje ćwiczeń do wykonania w szkole, w domu lub gdziekolwiek. Polegają one na wskazywaniu jednocześnie dwóch takich samych rysunków po obu stronach równocześnie prawą i lewą ręką. Ćwiczenia można połączyć z wypowiadaniem na głos wskazywanych słów (artykulacja).

źródło: actividadeseducainfantil.com i inni


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: