Wejść w czyjeś buty – projekty uczące empatii

W tej części poznacie krótkie filmy, które pomagają przybliżyć temat empatii bez wychodzenia z domu/sali. W prosty sposób przypominają nam prawdy niby oczywiste, a często pomijane. Na przykład: czy sympatia i empatia znaczy to samo? Albo: gdzie są granice wytrzymałości osoby, która niesie pomoc innym?

Animacje nie tylko dla dzieci

Nierzadko wspominam o tym, że jestem fanką animacji i filmów krótkometrażowych. Potrafią bardzo zwięźle i przystępnie przedstawić treść, poruszyć, wywołać zaciekawienie i szybką reakcję. A przede wszystkim, zdecydowanie nie są tylko dla dzieci. Jedną z takich perełek jest animacja, w której Brené Brown opowiada o tym, czym jest empatia i czym różni się od sympatii. Pani Brown, jako badaczka i profesorka naukowa na Uniwersytecie w Houston zajmuje się zagadnieniami odwagi, wrażliwości, wstydu – i właśnie empatii (na stronie ted.com możecie obejrzeć jedno z jej wystąpień TED)  Krótki fim zanimowany przez Katy Davis świetnie obrazuje, jak czasem mylimy wsparcie z próbą “uzłocenia” tego, co ktoś do nas mówi. Pokazuje też, co zrobić gdy czasem nie wiemy jak zareagować na wiadomość lub nie umiemy się postawić w czyjejś sytuacji. Proste rozwiązania bywają najlepsze…

O tym, jakie to rozwiązania i czym jest “uzłocenie” przekonacie się tu:

W tym miejscu na przypomnienie zasługuje także animacja “Alike”, którą pokazywałam kiedyś na wyobraźniejowym Facebooku. Choć nie opowiada o empatii bezpośrednio, jak opowieść Brené Brown, też świetnie obrazuje to, jak “zaraźliwe” bywają pasje i emocje drugiej osoby i jak ważne jest ich poszanowanie.

Animację stworzyli Daniel Martínez Lara & Rafa Cano Méndez.

Dla przeciwwagi – animacja, która pokazuje, że bycie empatycznym nie zawsze bywa łatwe. Tu uwaga kieruje się na osobę, która za sprawą swojej empatii “przejmuje” emocje innych. Ten krótki film w prosty sposób uświadamia, że na uwagę zasługują nie tylko osoby w ciężkiej sytuacji, ale też ich opiekunowie. To właśnie oni często biorą na siebie spory bagaż trudnych doświadczeń.

Cenne pytania, trudne tematy

Podczas gdy pierwsza i trzecia animacja świetnie sprawdzą się w rozmowie z młodzieżą, środkową można z powodzeniem pokazać także młodszym dzieciom (7+). Trzeba jednak brać pod uwagę, że te najmłodsze mogą potrzebować czasu by zrozumieć metafory zawarte w filmowym przekazie. Ale właśnie dlatego tego typu filmy stanowią dobry punkt wyjścia do rozmowy o współodczuwaniu.

Młodszemu widzowi można zadawać proste pytania naprowadzające na abstrakcyjne symbole, np.:

Co na filmie oznacza szary kolor? A pomarańczowy?

Jak myślisz, dlaczego ludzie na filmie stają się szarzy? A kiedy stają się pomarańczowi?

Co może sprawiać, że świat będzie mniej szary?

(pytania do animacji “Alike”)

Ze starszymi odbiorcami (młodzież) można poruszyć następujące zagadnienia:

Co dla Ciebie oznacza powiedzenie “wejść w czyjeś buty”?

Czy znasz w swoim otoczeniu empatyczną osobę? W czym przejawia się jej empatia?

I bardziej złożone, także dla dorosłych:

Jak, Twoim zdaniem, można wspierać osoby, które niosą pomoc innym?

Oczywiście, podane pytania są przykładowymi wariantami. Zachęcam do traktowania tego typu animacji jako świetny pretekst do zadawania kolejnych. I, przede wszystkim, do oglądania. W końcu uważność działa cuda – zwłaszcza tam, gdzie brakuje słów…

autor: Magdalena Kościańska, wyobrazniej.pl

Empatia | Lesotho

Czym jest empatia?

W czasie zajęć uczniowie poznają historię swojej rówieśnicy z Lesotho, gdzie mieszka w jednej z Wiosek Dziecięcych SOS. Znalazły tam dom dzieci, które straciły rodziców. Zostały przyjęte ze wszystkimi emocjami, które przeżywają. Mogą być smutne, mogą też czuć radość, a uważni dorośli towarzyszą im we wszystkim, co w danej chwili przeżywają, dzięki czemu dzieci mogą się poczuć w tym miejscu bezpiecznie.

Żeby pomóc uczniom zrozumieć, na czym polega empatia, stworzycie „okulary empatii”, uczniowie odegrają różne scenki, będące punktem wyjścia do omówienia przykładów zachowań empatycznych.

Cel główny

  • Zwrócenie uwagi uczniów na to, czym jest empatia.

Cele szczegółowe

Uczeń:

  • definiuje pojęcie empatii;
  • podaje przykłady zachowań empatycznych (np. uważne słuchanie drugiej osoby, zadawanie pytania, nieporównywanie czyiś uczuć ze swoimi uczuciami, nieocenianie, niedoradzanie rozwiązań, gdy ktoś o to nie prosi);
  • postrzega empatię jako wartość;
  • rozumie, że dzięki empatii możemy dobrze żyć z innymi ludźmi, ponieważ staramy się patrzeć na sytuację tak, jak widzą ją inni ludzie.

Materiały do pobrania:

Scenariusz .pdf – POBIERZ

Informacja dla rodziców i opiekunów .pdf – POBIERZ

List od Lineo .pdf – POBIERZ

Okulary empatii – szablon .pdf – POBIERZ

Kwiatek empatii – karta pracy .pdf – POBIERZ

Zdjęcia – materiał dodatkowy .pdf – POBIERZ

Dymki komiksowe – materiał dodatkowy .pdf – POBIERZ

Definicja „empatii” – szablon rozsypanki .pdf – POBIERZ

Obejrzyj film online Pobierz film

Nauczać to znaczy przekazać coś więcej niż wiedzę

źródło: kulczykfoundation.org.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Projekty uczące empatii”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: