Otwarty umysł opisany jest w znanym cytacie Francisa Scota Fitzgeralda:

„Wysoką inteligencję poznajemy po tym, że potrafi utrzymać w umyśle dwie przeciwstawne idee i nie traci zdolności funkcjonowania”.

Właśnie tego uczą się dzieci dzięki uważności i medytacji. Młodzi medytujący odkrywają, że nawet przeciwieństwa są współzależne i mogą istnieć w umyśle jednocześnie – na przykład yin i yang, kupujący i sprzedający, nauczyciel i uczeń, rodzic i dziecko.

Zabawy Tajemnicze pudełko i Szerszy obraz uzmysławia dzieciom fakt, że wszystko jest tylko częścią jakiejś całości. W tych zabawach uczniowie wyobrażali sobie jak to jest, kiedy chcemy poznać jakąś całość, w ten sposób, że dotykamy z zamkniętymi oczami tylko jej części – i kiedy okazuje się, że nasz osąd zależy tylko od zdobytych informacji.

Przyszedł czas na kolejne zabawy. Będą nimi Królik czy kaczka? oraz Wskazywanie małym palcem.

Najczęściej dzieci nie potrafią odgadnąć, czego dotykają, bo nie widzą całości. A jeśli widzą całość, ale każde widzi ją inaczej? Czy wówczas jedno dziecko ma rację, a drugie się myli? Albo czy możliwe jest, aby jakaś rzecz była jednocześnie inną rzeczą? Podczas zabawy Królik czy kaczka?, w której wykorzystamy znane złudzenie optyczne, dzieci odkryją, że na rysunku widzą królika albo kaczkę, ale nie jednocześnie. Ta niejednoznaczna rycina została spopularyzowana przez amerykańskiego psychologa Josepha Jastrowa na początku XX wieku; jest dobrze znana w kręgach filozoficznych dzięki austriacko-brytyjskiemu filozofowi Ludwigowi Wttgensteinowi, który zamieścił ją w swojej książce. W kolejnej zabawie wykorzystaj więc wydrukowany w dodatku rysunek kaczki/królika.

Kaczka-królik – wersja klasyczna

Królik-kaczka inna wersja

Królik czy kaczka?

Wybierz klasyczną wersję Kaczka-królik.

Uważnie przyglądamy się rysunkowi, który przedstawia zarówno kaczkę, jak i królika, aby lepiej zrozumieć, że jakaś rzecz może być również inną rzeczą.

Umiejętności: skupienie, widzenie

Grupy wiekowe: starsze dzieci, nastolatki

Prowadzenie dyskusji

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: