Jak toksyczni ludzie manipulują swoimi ofiarami

W swoim życiu nieustannie spotykamy i poznajemy nowe osoby. Jedni zajmują w nim tylko kilka chwil, a inni zostają na dłużej. W wielu przypadkach prowadzimy także znajomości na całe życie. Wydawać by się mogło, że inny człowiek może wnieść do naszego życia tylko coś dobrego. Jednak, nie jest to tok myślenia, zgodny z rzeczywistością. Bardzo często dochodzi do tzw. toksycznych relacji, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Kim są toksyczni ludzie? Jak ich rozpoznać i pozbyć się z naszego życia? Tutaj dowiesz się wszystkiego o tej przypadłości i jak z nią walczyć.

Kim jest toksyczna osoba?

Toksyczny człowiek, to osoba, która potrafi niezwykle dobrze manipulować innymi. Doskonale wie co powiedzieć i zrobić, aby być wiarygodnym i zapewnić sobie nasze zaufanie. Ludzie toksyczni na początku znajomości są bardzo mili i uczynni. Odbieramy ich wręcz jako naszych przyjaciół – otaczają się wspaniałą aurą, która zaćmiewa ich prawdziwą naturę. Wesprą nas, pomogą w trudnych chwilach, jednak z czasem wszystko całkowicie się zmienia. Zaczynają niszczyć naszą pewność siebie, wpędzają w poczucie winy i stawiają siebie w roli ofiary. Stajemy się marionetkami osoby toksycznej. Wysysa z nas wszelkie chęci do życia i zapał do robienia czegokolwiek. Gdy z nią przebywamy, mamy wrażenie, że się topimy – jakby brakowało nam powietrza. Osoba toksyczna dostosowuje swoje zachowanie do celu, jaki chce osiągnąć. Kłamie, nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i zawsze stara się ukazać w pozytywnym świetle, a za swoje przewinienia obwinia innych. Takie relacje należy jak najszybciej zakończyć. Niestety, nie jest to takie proste.

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Toksyczne relacje mogą być dla nas destrukcyjne, dlatego warto je zakończyć jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Im dalej brniemy w znajomość z taką osobą, tym trudniej będzie nam się od niej uwolnić. Warto więc nauczyć się rozpoznawać taki typ osoby już po pierwszych zachowaniach. Oto typowe zachowania toksycznych osób:

 • Toksyczni ludzie często skupiają się tylko na sobie. Ważne jest tylko to, co dotyczy ich samych, reszta nie ma znaczenia. Liczą się dla nich tylko własne cele i robią wszystko by je osiągnąć.
 • Tacy ludzie wystawiają nas na próbę, oczekując dowodów przyjaźni czy miłości. Cechą ich osobowości jest także notoryczna zazdrość.
 • Toksyczne osoby, wykorzystują każdą okazję by nas poniżyć i pokazać, że oni są lepsi i ważniejsi. Chcą nam uświadomić, że liczy się tylko to, co dotyczy właśnie ich.
 • Toksyczni ludzie nie interesują się innymi. Opowiadają tylko o sobie i chcą pomocy w rozwiązywaniu ich problemów. Kłopoty innych są dla nich bez znaczenia.
 • Cechują się zmiennością zachowania. Raz są mili, a innym razem aroganccy i nieuprzejmi. Ranią nas, wytykają błędy chcąc pokazać, że jesteśmy słabi.
 • Mając do czynienia z toksycznymi ludźmi musimy pamiętać, że bardzo często kłamią i manipulują innymi, dostosowując zachowania do ich własnych celów.
 • Wpędzają nas w poczucie winy. Kontrolują nas, zastraszają, a nawet używają gróźb.
 • Po spotkaniu z toksycznym człowiekiem czujemy się emocjonalnie wyczerpani. Męczy nas ich towarzystwo.
 • Toksyczna osoba zawsze stawia się w roli ofiary. Cały świat jest zły i wiecznie mają pod górkę. Nic nie jest ich winą. Co więcej, często obarczają nią nas.
 • Nie przyjmują słowa „nie”. Toksyczne osoby, chcą abyśmy zawsze robili to, czego od nas oczekują. Nie szanują też granic, jakie stawiamy, nawet tych najmniejszych.
 • Są bardzo wylewni. Już na początku znajomości obarczają nas nawet najdrobniejszymi szczegółami z ich życia.
 • Toksyczni ludzie są podli. Czerpią radość z naszych porażek – są przy nas przede wszystkim wtedy. Dochodzi do przypadków, w których znęcają się nad nami psychicznie, a nawet fizycznie.

źródło: psychologgia-plus.pl

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #kształty #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: