Jesień w lesie – scenariusz zajęć logopedycznych

Jesień w lesie


Cel główny:

Usprawnienie narządów mowy i wyrabianie sprawności ruchowej.
Cele szczegółowe:
1. Usprawnienie aparatu mowy.
2. Kształcenie słuchu muzycznego i poczucia rytmu.
3. Rozwijanie sprawności ruchowej i koordynacji słuchowo – ruchowej.
4. Usprawnienie prawidłowej wymowy głoski „sz” w sylabach w pozycji nagłosowej wyrazów.
5. Rozwijanie sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. Bierze udział w zabawie paluszkowej.
2. Współpracuje z grupą.
3. Potrafi nawiązywać bliższe relacje z dziećmi.
4. Potrafi wykonywać ćwiczenia oddechowe.
5. Chętnie bierze udział w zajęciach plastycznych.
6. Chętnie wykonuje ćwiczenia narządów mowy.
7. Bierze udział w zabawach ruchowych.
8. Utrwala prawidłowa wymowę głoski „ sz” w sylabach.
9. Potrafi naśladować głosy ptaków.
10. Bierze udział w zabawie sprawnościowej.
Metody pracy:
– czynna – zabawy ruchowe i logorytmiczne, prace plastyczne.
– pokazowa – ćwiczenia oddechowe,
Formy pracy:
Indywidualna i grupowa.
Pomoce dydaktyczne:
Treść zabawy paluszkowej, rysunek drzewa na szarym papierze, emblematy liści, kulki gazetowe lub bibułkowe, klej, słomki do napojów, rysunki z dziurkaczy, kubki plastikowe, obręcze, szarfy.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie na zajęciach. Zabawa paluszkowa „Grzybki”.
W lesie grzyby sobie rosły.
Nagle wszystkie się podniosły.
Ujrzały zająca.
Wszystkie się schowały, tylko nie ten mały.
Przyszedł zając, ugryzł go.
Wszystkie grzyby mówią „Sio!”.

2. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego – „Wiewiórka sprząta dziuplę”.
Wiewiórka rozejrzała się po swojej dziupli i stwierdziła, ze trzeba posprzątać. Myje sufit, ściany i podłogę (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków i dolnych dziąsłach). Umyła tez wszystkie okna ( język przesuwa się po górnych i dolnych zębach). Wyjrzała z dziupli i rozejrzała się dookoła ( język oblizuje wargi, apotem brodę i do nosa, od kącika do kącika ust). Usłyszała, jak przez las przebiegł konik ( kląskanie jeżykiem i parskanie). Śpiewały tez ptaki ( gwizdanie i naśladowanie głosów ptaków np. fiu – fiu, tijo – tijo). Uśmiechnęła się, bo wkoło był piękny i słoneczny dzień ( rozciąganie warg w uśmiechu).
3. Zabawa oddechowa „Jesienne drzewo”.
Logopeda kładzie na środku sali arkusz szarego papieru, a na nim narysowane drzewo jesienne bez liści. Drzewo to przykrywa kulkami zrobionymi z gazet, bądź z bibuły, serwetek itp. Zadaniem dzieci jest zdmuchnięcie z rysunku kulek papieru i zobaczenie obrazka znajdującego się pod nim.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat dlaczego drzewa jesienią nie maja liści?
4. Zabawa artykulacyjno – ruchowa „ Listek do listka”.
Wspólnie z logopedą dzieci szukają w sali porozkładanych jesiennych, kolorowych liści (ma być tyle ile jest dzieci). Gdy dzieci znajdują, logopeda tłumaczy, ze podczas jesieni wieje często wiatr i wydaje różne dźwięki np. szszsz, sza, sze, szuuu itp.
Odczytywanie sylab napisanych na emblematach liści. (szszsz, sza, sze, szu, szo, szy, usz, asz, esz). Następnie dzieci dobierają się parami, jeżeli są to dzieci nie umiejące czytać to dobierają się dzieci kolorami liści.
5. Zabawa artykulacyjna „Rozmowa wiatru z liśćmi”.
Dzieci w parach rozmawiają ze sobą używając jedynie sylabach napisanych na liściach. Mogą rozmawiać z rożną intonacją głosu i melodią.
6. Usprawnienie grafomotoryki poprzez samodzielne przyklejanie liści do jesiennego drzewa logopedycznego.
7. Zabawa ruchowo – logorytmiczna „Ptasie gniazda”.
Dzieci – ptaki siedzą w gniazdach (szarfy, obręcze). Na sygnał gwiazdka wylatują z nich i biegają w różnych kierunkach, wydając ptasie odgłosy. Ptaki rozprostowują skrzydła, ręce unoszą do góry podczas wydechu, a opuszczają podczas wydechu.
Inna wersja zabawy to podzielenie ptaków na grupy ptaków pod względem gatunku. Ptaki te po wywoływaniu będą biegały po sali i wydawać będą dźwięki. Z gniazd mogą wylatywać tylko wskazane ptaki z danej grupy.
Przykładowe odgłosy ptaków:
– jaskółki: kiju, kiju,
– bociany: klee, klee,
– wróble: ćwir, ćwir,
– wrony; kra – kra,
– dzięcioły: stuku – puku.

8. Zabawa sprawnościowa „Pełen kubek”
Podczas jesiennej pogody wieje nie tylko wiatr, ale i pada deszcz. I tak do kubka napadało bardzo dużo deszczu i zadaniem dzieci jest podawać po kole kubek pełen wody, tak by nie rozlać ani jednej kropli. Można wprowadzić 3, 4 kubki pełen wody.
9. Ćwiczenie grafomotoryczne połączone z ćwiczeniem oddechowym – „Kapelusz Pani Jesień”


Dzieci otrzymują szablon kapelusza i zadaniem jest ozdobienie go według własnego pomysłu. Mają powycinane z dziurkaczy kolorowe listki i Przenoszą je za pomocą rurki do napojów a przyklejają klejem.
10. Zabawa artykulacyjna „Szafa”
Zabawa podobna do zabawy „Pomidor”. Dzieci siedzą w kole, jedno dziecko jest w środku i podchodzi do wybranego dziecka i zadaje mu mnóstwo pytań na które odpowiedzi musi udzielić szafa. Jak odpowie innym słowem to zamienia się rolami.
11. Pożegnanie dzieci i zorganizowanie wystawy prac plastycznych.

Renata Stachowicz

#arkusze #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #godzinawychowawcza #grafomotoryka #integracja #jesień #kodowanie #kolorowanie #kolorowanki #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #manualne #matematyka #metoda #mindfulness #motoryka #percepcja #przedszkole #psychologia #rewalidacja #rozwój #ruch #rytm #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #warzywa #wiosna #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s