Po co mi matematyka?

Niestety matematyka wkradła się do naszego życia. Jest niezbędna we współczesnym świecie. Nie tylko naukowcom, ekonomistom , czy inżynierom. Matematyka to nie przedmiot w szkole, który najczęściej dzieciaki zaczynają nie lubić w okolicach klasy 6. To nasza codzienność zakupy, płacenie rachunków, uprawianie sportu, liczenie kalorii, remonty.

Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają matematykę. Lubią wiedzieć, co jest większe, mniejsze. Przeliczają, proszą o zagadki, zadają pytania, są ciekawe. Odkrywają zasady panujące w świecie matematyki, eksperymentują. Do obliczeń stosują własne palce, klocki, autka i inne zabawki. Matematyka na tym etapie jest powiązana ściśle ze światem ich otaczającym. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew. Matematyka, jeżeli nie ma związku z zastosowaniem w życiu, staje się abstrakcyjna i bardziej złożona. Dlatego tak ważne są odniesienia do codzienności i wizualizacje zagadnień. To wpływa na lepsze zapamiętanie danego pojęcia. Wielu uczniów nie może doczekać się końca szkoły i pożegnania się z przedmiotem. Jednak muszę ich zmartwić, nikt nie jest w stanie przed nią uciec. Wiem, że większość nie będzie rozwiązywać równań różniczkowych, całek, nie będziecie używać codziennie wzoru na pole koła, ale…. Będziecie robić zakupy, zaciągać kredyty, płacić podatki, prowadzić firmy, liczyć kalorie… (źródło: kingaimatematyka.pl)

Jak mierzyć bez linijki?

Cele:

  • Rozwijanie ciekawości, wiedzy historycznej, logicznego myślenia i umiejętności liczenia.

Dawne pomiary

Czy zastanawialiście się, jak ludzie mierzyli, kiedy nie było specjalistycznych przyrządów? Nie istniały linijki, ekierki, miary krawieckie, a przecież powstawały przepiękne budynki, szyto ubrania, handlowano. Czym się posługiwano? Odpowiedź jest prosta: tym, co ludzie mieli pod ręką. Zaczęli od własnych palców i tak narodził się system dziesiątkowy. Ciekawe, że jeszcze w XIX wieku członkowie plemienia Botokudów z Ameryki Południowej posługiwali się tylko dwoma liczebnikami: jeden i dwa. Gdy czegoś było więcej, pokazywali na swoją czuprynę na głowie.
 


Mierzenie za pomocą własnego ciała

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: