Czy zdarzyło wam się kiedyś podejść cichutko do drzewa z zamkniętymi oczami i przytulić do niego twarz? Czuliście fakturę kory i zapach, słyszeliście szum liści? Czy po takim spotkaniu – chłonąć otoczenie wszystkimi zmysłami – rozpoznalibyście to drzewo?

Zabawa daje niezwykłe osobiste doświadczenie, które uświadamia dzieciom niepowtarzalność każdego drzewa w lesie, a także pozwala im nawiązać głęboką więź duchową z nowym leśnym przyjacielem.

Gdy jedno dziecko z zawiązanymi oczami jest prowadzone przez drugie przez las do wybranego drzewa, między dziećmi rodzi się nić ufności i empatii. Muszą być bardzo mocno skoncentrowane, gdy jedno z nich pełni funkcję oczu drugiego. Sama droga jest ekscytująca, pełna napięcia, a jej kulminacją będzie doświadczenie zmysłami różnych zapachów i faktur drzewa. Końcowym wyzwaniem jest próba odnalezienia tego drzewa ponownie. Dzieci kierują się tym, co ich zmysły zapamiętały po drodze do drzewa i przy nim – dotykiem, zapachem, usłyszanymi dźwiękami.

Dla nas to najcudowniejszy widok, kiedy dziecko przewodnik podskakuje w napięciu, gdy jego podopieczny szuka swojego drzewa, szczęście dziecka, gdy uda mu się odnaleźć jego zachwyt nad odkryciem lasu na nowo. Niezapomniane chwile!

Przygotowania

Wybierz teren możliwie wolny od nisko rosnących gałęzi, kolczastych krzewów czy innych przeszkód czy zagrożeń. Za nim wyruszycie, zdecyduj, jak daleko dzieci mają iść przez las. Dla młodszych uczestników wystarczy dystans około 20 metrów, a starsze dzieci mogą pójść dalej.

Miejsce

Głównym elementem są drzewa. Najlepszy będzie zróżnicowany gatunkowo las liściasty, lecz inne tereny porośnięte wieloma różnymi gatunkami drzew, jak park czy pole, też się nadają.

Grupa wiekowa: Od 4 lat

Liczba uczestników: 2 lub więcej (najlepiej parzysta, by mogli stworzyć pary)

Cele:

Uczy dzieci:

Zestaw: chustka bawełniana lub inna przepaska na oczy dla każdego zespołu

Do startu! Gotowi?

Dzieci dobierają się w pary i ustalają, kto pierwszy idzie z zasłoniętymi oczami, a kto jest jego przewodnikiem. Przewodnik wybiera drzewo i prowadzi do niego niewidzącego partnera. Mogą iść wszystkie pary jednocześnie lub kolejno jedna po drugiej. Przypominaj przewodnikom, żeby opiekowali się swoim niewidzącym partnerem, z którym następnie się zamienią.

Start!

Przewodnicy prowadza swoich podopiecznych przez las powoli, równym krokiem, pomagając mu omijać wszelkie przeszkody po drodze. Każdy przewodnik wybiera jedno drzewo, które jego zdaniem wyróżnia się spośród innych, i umieszcza dłonie niewidzącego dziecka na pniu, by mogło je poznać.

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: