Przyjaciel to ktoś ważny
Scenariusz zajęć
Temat: Przyjaciel to ktoś ważny
Cele ogólne
– kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych
– dostrzeganie znaczenia przyjaźni w życiu człowieka
Cele szczegółowe
– rozwijanie umiejętności komunikowania się z innymi
– odreagowanie napięć
– wyjaśnienie pojęcia „przyjaźń”
– rozróżnianie zachowań prawidłowych od nieprawidłowych
– umiejętność pracy w zespole (klasie)
– budowanie pozytywnej samooceny
– poznanie swoich mocnych stron
Metody pracy
– praktyczne działanie
– pogadanka
– pokaz
Pomoce
dydaktyczne
– wiersz Wandy Chotomskiej „Najlepiej razem”
– tablica
– kreda
– kolorowy blok, wycinanka
– nożyczki
– klej
– kredki
– arkusz szarego papieru
Najlepiej razem
sł. Wanda Chotomska
muz. Włodzimierz Korcz
Kiedy jesteś sam jak palec, sam jak palec
Świat wygląda dość ponuro i paskudnie
Bo o smutki, bo o smutki dużo łatwiej
A o radość, a o radość znacznie trudniej
Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem (aaazem)
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl
Najlepiej razem, zawsze razem tak jak dziś (2x)
Kiedy jesteś wśród przyjaciół to wiadomo
W trudnych chwilach na drugiego możesz liczyć
Bo jak nawet skrzydła trochę Ci oklapną
To przyjaciel własnych skrzydeł w mig pożyczy
Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem (aaazem)
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl
Najlepiej razem, zawsze razem tak jak dziś (2x)
Najlepiej razem, najlepiej razem
Cieszyć się książką, piosenką, obrazem (aaazem)
I z przyjacielem dzielić każdą swoją myśl
Najlepiej razem, zawsze razem tak jak dziś (2x)
Wprowadzenie
Przyjaźń to ogromna więź łącząca ze sobą ludzi. Przyjaciel jest bratnią duszą, osobą,
na którą można liczyć w każdej sytuacji. Kiedy potrzebna jest pomoc, przyjaciel zawsze
jej udzieli. Przyjaciel to „anioł stróż”, którego każdy potrzebuje.
Przebieg zajęć
1. Rozpoczęcie zajęć- powitanie uczniów, wprowadzenie i zapoznanie z tematem.
2. Głośne czytanie- nauczyciel czyta uczniom wiersz Wandy Chotomskiej „Najlepiej razem”.
3. Rozmowa o wierszu- nauczyciel zadaje uczniom pytania do przeczytanego wiersza: dlaczego warto mieć przyjaciela, co ciekawego można robić z przyjacielem, jak się czujemy, kiedy nie ma obok nas przyjaciela.
4. Rozmowa o przyjaźni- nauczyciel zapisuje na arkuszu szarego papieru wyraz PRZYJECIEL. Następnie prosi uczniów aby zastanowili się z czym kojarzy im się ten wyraz. Nauczyciel wysłuchuje wypowiedzi uczniów i zapisuje je na arkuszu papieru. Jeżeli uczniowie potrafią sami pisać, nauczyciel nadzoruje jakie skojarzenia wypisują pod wyrazem PRZYJACIEL.
5. Pogadanka: jakim jestem przyjacielem- ważne, aby zwrócić uwagę na fakt, że jakim ja będę przyjacielem dla innych, tacy inni będą dla mnie. Dlatego kluczowa jest praca nad swoim zachowaniem i stosunkiem do innych osób.
6. Zakończenie zajęć- nauczyciel prosi uczniów, aby z przygotowanych przez niego pomocy dydaktycznych wykonali kolorowy obrazek dla swojego przyjaciela,
który chcieliby mu podarować. Nauczyciel pomaga tym uczniom, którzy mają problem z wykonaniem zadania.
7. Pożegnanie się nauczyciela z uczniami.
Marta Kołoch
#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





