Który jeż idzie w prawo? Który jeż idzie w lewo? Jakie mają kolory?

Wytnij jeże i dobieraj je według kierunków i kolorów grając w Jeżowe Memory.

Jeżowe Memory spełnia szereg celów dydaktycznych:

  • rozwija pamięć mechaniczną
  • pomaga rozróżniać strony (prawa-lewa)
  • pomaga rozpoznawać i nazywać kolory
  • poprawia zdolność koncentracji uwagi i uważność
  • rozwija kontakty społeczne i uczy przestrzegać zasad gry

wersja pdf

Jak grać w Memory?

Memory jest nieskomplikowaną grą, która polega na zapamiętywaniu pozycji kart rozłożonych na przykład na stole. Gracze wykorzystują do gry pary kart o identycznych oznaczeniach lub rysunkach. Celem gry jest znalezienie wszystkich par takich samych kart. Kto znajdzie ich więcej – wygrywa grę.

Gra Memory i jej odmiany

Ze względu na proste zasady i możliwość przeprowadzenia szybkiej rozgrywki, Memory jest grą docenianą przez wiele osób w każdej grupie wiekowej. Dzieci najchętniej decydują się na warianty gry z nieco mniejszą liczbą par identycznych kart do odszukania. To właśnie od ilości kart zależy bowiem trudność gry. Im więcej par gracz ma do odgadnięcia, tym plansza do gry staje się większa, a samo zapamiętanie pozycji konkretnych kart – trudniejsze. Z tego względu dzieci często na nieco uproszczonych zasadach, na przykład na planszy składającej się z ośmiu par kart (4 kolumny x 4 karty). Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do takiej gry, która świetnie ćwiczy pamięć i spostrzegawczość, jest wykorzystanie kart z bajkowymi obrazkami.

Dorośli także mogą z przyjemnością rozegrać kilka partii w tę grę – wybierając zarówno tradycyjną wersję karcianą, jak i grając przez Internet. Przeglądarkowe wersje gry w memory znajdziesz na stronie OnlyGames.io – pozwalają na szybką rozgrywkę, zapisywanie najlepszych wyników oraz grę online z przyjaciółmi. Bardziej doświadczeni gracze, którzy wiedzą jak grać w memory, mogą wybrać rozgrywkę na bardzo dużej planszy, na której trzeba wytężyć wszystkie szare komórki, by zapamiętać pozycje poszczególnych kart.

Zasady gry w memory

Po podjęciu decyzji, jaka liczba kart będzie wykorzystana podczas rozgrywki, gracz widzi zakryte karty (odwrócone obrazkami do dołu). Karciana wersja gry wymaga potasowania kart i ułożenia ich na kształt kwadratu lub prostokąta – jedna obok drugiej, w kilku rzędach. W trakcie swojej tury gracz może odkryć dwie dowolne karty, pokazując obrazki wszystkim pozostałym graczom. Jeżeli obrazki są takie same – karty trafiają do zawodnika, który je odkrył.

Grać można samemu, wtedy zadaniem gracza jest jak najszybsze odkrycie wszystkich par identycznych kart. Grając w dwie lub kilka osób, każdy gracz odkrywa kolejno po dwie karty, inni gracze także je widzą i starają się zapamiętać obrazki. Gra w memory kończy się w momencie, kiedy wszystkie karty zostały odkryte. Wygrywa osoba, która ma wtedy najwięcej kart.

źródło: gameplanet.onet.pl, ekladata.com, freepik.com i inni

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Który jeż idzie w prawo? Kolorowe „Jeżowe Memory””

  1. Awatar Dzień Jeża – scenariusze zajęć – smart-sens.org

    […] Który jeż idzie w prawo? Kolorowe „Jeżowe Memory” […]

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: