Co dzieje się z drzewami i krzewami jesienią?

Rośliny jednoroczne (np. wszystkie zboża, rzepak, słonecznik, len, rzodkiew czy pomidor) całkowicie obumierają. Zimę mogą przeżyć tylko ich nasiona, które są ukryte w glebie.

Rośliny wieloletnie, których pędy nie są zdrewniałe, czyli byliny, są w stanie przetrwać zimę (choć czasami ogrodnicy im w tym pomagają, szczelnie otulając je przed mrozami).

Drzewa liściaste bronią się przed przesuszeniem wynikającym z „uciekania wody” przez liście, dlatego przed zimą je gubią.

Drzewa iglaste igieł nie zrzucają (wyjątkiem jest modrzew).

Czas na sen

Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. To ich mechanizm obronny. Gdy na zewnątrz jest mróz, a pożywienia – mało, zwierzęta oszczędzają energię i zapadają w stan hibernacji. Serce uderza im tylko kilka razy na minutę, metabolizm zwalnia, procesy życiowe odbywają się na „programie minimum”, a temperatura ciała się obniża (np. temperatura ciała nietoperza w hibernacji może spaść do 4°C).

Czy zwierzęta śpią przez całą zimę?

Niektóre tak. Ale wiele nie przesypia ciągiem całej zimy. Budzą się, coś przekąszą i znowu zasypiają. Przykładowo niedźwiedzie budzą się po to, żeby… wydać na świat młode. Z kolei nietoperze pobudki wykorzystują na znalezienie lepszego schronienia lub załatwienie potrzeby fizjologicznej. Sporo zwierząt nie śpi, tylko są znacznie bardziej ospałe i mniej się ruszają.

Które zwierzęta zapadają w sen zimowy?

Niedźwiedzie, jeże, susły, nietoperze, niektóre ropuchy, żółwie i jaszczurki, borsuki, żaby, świstaki czy ślimaki. Jednym z rekordowych śpiochów jest popielica, która przesypia ok. 10 miesięcy w roku.

Jeże często jako miejsce snu wybierają przydomowe ogródki. Zagrzebują się wtedy w kupkę liści i zwijają w kłębek. Nie należy ich budzić! Takie gwałtowne obudzenie oznacza dla jeża często śmierć. Bardzo niebezpiecznie jest ogrzewanie schronienia jeża, również naturalne, kiedy w środku zimy przychodzą cieplejsze dni. Jeże budzą się, ale nie umieją ponownie zasnąć. Taka sytuacja też zagraża ich życiu.

Jak pomagać dzikim zwierzętom w lesie w okresie zimy?

Przede wszystkim z głową i pamiętając o tym, że zajmują się tym profesjonaliści – leśnicy, którzy

  • wykładają karmę, np. siano w paśnikach,
  • dbają o to, żeby zwierzęta miały dostęp do naturalnego pokarmu – odśnieżają drogi i miejsca występowania krzewinek wrzosu czy borówki czernicy,
  • wystawiają lizawki z solą, która jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym w diecie dzikich zwierząt; lizawka to drewniany słupek z kostką soli, zwierzęta podchodzą do takiego słupka i zlizują potrzebną sól.
A jeśli ktoś chciałby wspomóc leśników w dokarmianiu zwierząt?

Takie dokarmianie powinno być rzeczywiście pomocą w sytuacji ekstremalnych mrozów, a nie regularnym karmieniem (sarny czy dziki nie są zwierzętami hodowlanymi i muszą mieć umiejętność szukania sobie pożywienia). Nie powinno się karmić zwierząt w trakcie łagodnych zim, bo tracą one wtedy swoje naturalne umiejętności. Dokarmiać zwierzęta dzikie powinno się tylko w porozumieniu z leśniczym, który wskaże właściwe miejsce i rodzaj karmy.

Jak dokarmiać ptaki?

Dopiero wtedy, gdy ziemię przykryje porządna czapa śniegu, żeby nie traciły instynktów poszukiwania pożywienia. Ptakom nie dajemy chleba! Możemy je dokarmiać np.

  • gotowaną bez soli marchwią,
  • roślinami będącymi ich naturalnym pokarmem – dereniem, czarnym bzem, głogiem, tarniną,
  • drobnymi ziarnami zbóż – słonecznikiem, prosem, czarnuszką,
  • niesoloną suszoną słoniną,
  • specjalnymi tzw. pyzami dla ptaków (mieszankami zbóż),
  • orzechami (np. włoskimi, laskowymi).

Jedzenie powinno być podawane zawsze w czystym karmniku. Jeśli zdecydujecie się dokarmiać ptaki, pamiętajcie o poidełku z wodą.

źródło: victor-junior.pl

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: