Podczas zajęć dla adeptów pisarstwa przestrzega się studentów przed używaniem oklepanych frazesów. Chodzi o te obrazy i stwierdzenia których się powszechnie nadużywa i które przez to tracą swój sens. To jest to, co ci w pierwszej chwili przychodzi do głowy ale nie oddaje twoich poglądów i nie odzwierciedla twojego stylu. Najprostsze wyjście z sytuacji zawsze jest wrogiem dobrej opowieści.

Paradoks frazesów polega na tym, że początkowo mają wielką moc, którą szybko tracą kiedy wszyscy zaczynają je ciągle powtarzać. Ich pierwotny ładunek ulega rozmyciu przez co przestają oddziaływać na odbiorcę.

Typowe Frazesy

Jeśli rozpoznasz w swojej opowieści frazes, powinieneś koniecznie go wyciąć i wstawić w jego miejsce coś, co wpisuje się w twoją narrację, odzwierciedla twoją perspektywę i jest charakterystyczne tylko dla ciebie. Każdy frazes to zmarnowana szansa na to, żeby pokazać odbiorcy twój świat i twoje jego postrzeganie. Na miano frazesów na pewno zasługują wszystkie nadużywane stwierdzenia.

Typowe FrazesyŚwieże Ujęcie
Żyje się tylko raz.Potwornie się boję ale i tak spróbuję.
Najciemniej jest tuż przed świtem.Z upadkiem na samo dno problem polega na tym, że człowiek się orientuje, że na nim leżał, dopiero gdy się podniesie.
Najkrócej mówiąc, pogubiliśmy się.Człowiek zaczyna się zastanawiać, czy się aby nie pogubił, mniej więcej pół roku po tym jak to się faktycznie stało.
To zbyt piękne, żeby było prawdziwe.Coś mi mówiło, że jeśli choć na chwilę pozwolę sobie na zachwyt, to wszystko to nagle zniknie.

Oklepane Wątki

Oklepane wątki fabularne różnią się od frazesów słownych tym, że w ich przypadku dużo ważniejszy od wyboru sformułowania jest przebieg samej historii. To sposób konstruowania czasu akcji, wydarzeń i bohaterów który mogliśmy już dawno dobrze poznać z setek podobnych historii. Tego typu klisze najczęściej pojawiają się na początku lub w środku przedstawionej opowieści.

Oklepane WątkiŚwieże Ujęcie
Nawet do głowy mu nie przyszło, że…Bohater wie, co powinien zrobić ale i tak dokonuje złego wyboru.
Ekscentryczny najlepszy przyjacielSprawdzony najlepszy przyjaciel, który jest ekscentryczny i ma też swoje wady.
Nieodwzajemniona miłośćOdwzajemniona miłość ale wyboista i pokręcona
Złe postawy rodziców wpływają na dzieckoZłe zachowania dziecka stanowią wynik doświadczeń malucha.

Banalne Zakończenia

Banalne zakończenie pojawia się wtedy, kiedy łatwo przewidzieć rozwiązanie akcji, bo wystąpiło ono w wielu podobnych historiach. To sytuacja w której samotny facet ostatecznie zdobywa kobietę, złoczyńca ponosi zasłużoną karę, a mordercą okazuje się niepozorny kamerdyner. Wszystkie wątki są wyjaśnione, nic nas nie zaskakuje i siedzimy tylko rozczarowani z myślą, że właśnie straciliśmy czas.

Banalne ZakończenieŚwieże Ujęcie
I wtedy sobie uświadomiłem…Wtedy powinienem był to sobie uświadomić ale i tak to do mnie nie dotarło.
Wszyscy się śmieją jak w serialu komediowym.Niby problem się rozwiązuje ale nadal coś nam nie daje spokoju.
W tym momencie wszystko zmienia się raz na zawsze.Niby wszystko się zmienia ale już następnego dnia rzeczywistość wygląda dziwnie znajomo.

Poprzednie:

autor: Dana Norris

źródło: Storytelling (nie tylko) w Biznesie … MT Biznes, Warszawa 2021

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: