W jaki sposób złość mi pomaga? – zajęcia dla dzieci

Złość, podobnie jak większość innych trudnych emocji, zwykle pojawia się wtedy, gdy czegoś chcemy i nie możemy tego dostać. Jeżeli się złościmy, bo nie zdobyliśmy bramki w meczu, to
prawdopodobnie przyczyną jest to, że chcieliśmy strzelić gola i pokazać całej drużynie, jakimi wartościowymi zawodnikami jesteśmy.
A gdy zaczynamy marudzić podczas długiej jazdy samochodem, może to być związane z tym, że chcielibyśmy wyjść na zewnątrz i rozprostować nogi.

Chociaż złość może być naturalną reakcją na wiele nieprzyjemnych sytuacji, często zostawia po sobie poczucie osamotnienia i oddalenia od osób, które mogłyby pójść z nami na kompromis, dać nam zachętę i pomóc nam dostać to, czego pragniemy.

Pierwszym krokiem, aby dostać to, czego chcemy, jest zrozumienie, że nasze działania mogą tylko pogorszyć sytuację. Na początku musimy zidentyfikować mało pomocne słowa i działania, takie jak przezywanie i trzaskanie drzwiami. Kiedy zastanowimy się nad sytuacjami, w których tak się zachowaliśmy, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego nie dostaliśmy tego, czego pragnęliśmy.

Kiedy już zrozumiemy te mało pomocne działania, które podejmujemy pod wpływem złości, możemy zacząć szukać lepszych sposobów na radzenie sobie z gniewem. W momencie napadu złości może być nam trudno zareagować w zdrowy, właściwy sposób. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co moglibyśmy zrobić, w czasie, gdy jesteśmy spokojni — wówczas łatwiej nam będzie sobie przypomnieć te pomysły, gdy następnym razem poczujemy złość.
Pomocne reakcje zazwyczaj obejmują takie działania jak cofnięcie się o parę kroków albo powstrzymanie się przed jakąkolwiek reakcją, żeby stworzyć dystans między sobą a tym, co wywołuje w nas złość.

Czasami jednak nie możemy tak po prostu odejść — na przykład gdy siedzimy na lekcji albo w samochodzie. W takich przypadkach bardzo przyda nam się umiejętność zrobienia wewnętrznej przerwy. Można to porównać do naciśnięcia hamulca w głowie, który powstrzyma nas przed powiedzeniem lub zrobieniem tego, co w pierwszej chwili przyszło nam do głowy. Wstrzymanie się od działania pozwala na stworzenie pewnej przestrzeni między naszymi uczuciami i pragnieniami a tym, co postanowimy z nimi zrobić, tak abyśmy wybierali zamiast reagować. Jeżeli się tego nauczymy, wzrosną szanse na to, że będziemy dostawać to, czego chcemy — nawet w trudnych sytuacjach.

Ćwiczenie 1. Kto siedzi na miejscu kierowcy?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: