Złość

Złość to najczęściej powodowana strachem reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie i następuje utrata poczucia kontroli.

Co mnie złości?

Czy masz wrażenie, że czasami złość atakuje cię wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewasz? Czy czasami trudno ci zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie tak łatwo wpadają w złość?


Nie wszyscy złoszczą się na te same rzeczy. To, jak żyjemy i czego nas nauczono, wpływa na to, jak często i jak bardzo się złościmy.
Nie mamy kontroli nad tym, co mówią i robią inni ludzie. Niektórzy są uprzejmi i wrażliwi. Inni są nieuprzejmi i niewrażliwi. Czasami musimy iść tam, gdzie nie chcemy (na przykład do dentysty) albo zrobić coś, czego nie chcemy (na przykład czekać w kolejce). Nawet gdy bardzo nie chcemy gdzieś iść albo czegoś zrobić, możemy użyć kreatywności, aby zachować się w inny sposób — a żeby to było możliwe, musimy nauczyć się rozpoznawać przyczyny naszej złości.
Nasze ciało daje nam sygnały, że wkrótce możemy wybuchnąć złością. Jeżeli robimy się marudni albo zdenerwowani, to znaczy, że nasze ciało informuje nas, że powinniśmy skupić się na potrzebie, którą odczuwamy. Czasami na przykład irytujemy się albo złościmy, gdy jesteśmy głodni lub zmęczeni. Jeśli zapewnimy naszemu ciału pożywienie albo sen, kiedy tego potrzebuje, poczujemy się lepiej i
zyskamy większą kontrolę nad sytuacją.
Czasem źródłem naszej złości może być sytuacja zewnętrzna, na przykład rozmowa z kimś albo jakieś wydarzenie.


Dobrym przykładem jest granie w jakąś grę: czujesz ducha rywalizacji i bardzo chcesz wygrać. Chcesz grać uczciwie, żeby wygrać dzięki własnemu wysiłkowi i właściwie dobranej strategii. Jeżeli któryś z graczy oszukuje, możesz się na niego zezłościć, że zwycięstwo jest dla niego ważniejsze niż uczciwa gra.
Złościmy się również wtedy, gdy znajdziemy się w jakiejś trudnej sytuacji i nie potrafimy z niej wyjść. Możliwe na przykład, że czujesz się nieswojo albo jesteś zestresowany na lekcjach jakiegoś przedmiotu. Nie możesz jednak tak po prostu opuścić sali (jeśli to zrobisz, będziesz mieć kłopoty), dlatego czujesz bezsilność, która może przerodzić się w złość. Poznanie przyczyn własnej złości pomaga nam lepiej się przygotować, dzięki czemu jesteśmy w stanie okazać większą życzliwość i cierpliwość sobie oraz innym ludziom.


Złość może też mieć różne prędkości i nasilenie. Można to porównać do ostrych przypraw: niektóre wywołują silne pieczenie tylko na krótko, a inne, mocniejsze, zostawiają ostry smak w ustach, który nie mija nawet po wypiciu wody.
Następne ćwiczenie pomoże nam zrozumieć, które osoby i sytuacje wywołują w nas mniejszą lub większą złość. Dzięki temu łatwiej będzie się nam przygotować na te „wyjątkowo ostre” chwile.

Ćwiczenie 1. Sygnały z wnętrza ciała

Powiązane:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: