Dywan Pani Wiosny. Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich z wykorzystaniem metody Doroty Dziamskiej

Cel ogólny :

  • utrwalenie wyglądu i nazwy wiosennych kwiatów (tulipan, stokrotka)
  • rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
  • doskonalenie motoryki małej

Cele szczegółowe:

  • ilustruje ruchem muzykę
  • wie, jak wygląda tulipan i stokrotka
  • wykonuje drobne ruchy rąk poprzez kreślenie, konstruowanie kwiatka
  • prezentuje się w układzie tanecznym

Metody:

  • słowna- odczytanie listu, rozmowa
  • czynna- samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania
  • percepcyjna- obserwacji i pokazu
  • aktywizujące: aktywne słuchanie muzyki wg B. Strauss, metoda „Edukacja przez ruch” D. Dziamskiej
    Formy pracy:
  • indywidualna
  • z całą grupą
    Środki dydaktyczne: pasek sztucznej trawy, kartki papieru dla każdego dziecka (jasno zielone), zielone pastele (różne odcienie), taśma malarska, koła orgiami, ilustracje wiosennych kwiatów (tulipan, krokus, stokrotka, przebiśnieg), nagranie utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna”, list od pani wiosny, muzyka D. Dziamskiej, żelki (zielone żabki).

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie – zabawa integracyjna przy piosence „Dzień dobry dzieci” M. Kluzy – ilustrowanie ruchem treści piosenki.
2. Odczytanie listu od Pani wiosny, pokaz dywanu z listu (pąsek sztucznej trawy), krótka rozmowa na temat jego treści z wykorzystaniem ilustracji – utrwalenie wyglądu i nazw wiosennych kwiatów (stokrotka, tulipan).
3. Rytmiczne podawanie kartki w kole na dywanie przy muzyce, a następnie przymocowanie ich taśmą do stolika (z pomocą nauczyciela).
4. Praca przy stolikach – ćwiczenia grafomotoryczne- rytmiczne kreślenie pionowych kresek przy muzyce (melodia z płyty ZPB nr 10), na sygnał zmiana koloru kredki (różne odcienie zielonego).
5. „Wiosenny dywan” – zabawa ilustrowana do utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna” z wykorzystaniem chusty animacyjnej wg inwencji nauczyciela


6. Przy stolikach – konstruowanie papierowych stokrotek i tulipanów metodą orgiami płaskie z koła (poprzedzone pokazem).


7. Wspólne zestawienie prac na zielonym materiale -nowy dywan Pani wiosny. Spacer dzieci wokół dywanu przy fragmencie utworu muzycznego A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna”.
8. Niespodzianka Pani wiosny – słodki poczęstunek w postaci małych żelowych żabek.

List

Kochane dzieci !
To ja, wasza Wiosna. Witam wszystkich – i tych małych, i tych dużych. Bardzo się cieszę, że tak na mnie czekacie. Niestety, nie mogę Was dzisiaj odwiedzić, ponieważ zatrzymały mnie różne, ważne sprawy.
Wiem, że jesteście miłymi i wesołymi przedszkolakami, które na pewno będą chciały mi pomóc.
Złośliwa Pani Zima odchodząc zrobiła mi kilka psikusów ,a sama nie potrafię sobie z nimi poradzić, dlatego proszę Was o pomoc.
Zawsze miałam piękny trawiasty dywan utkany z pierwszych wiosennych kwiatów, a teraz zobaczcie co mi zostało. Może wy mi pomożecie w zrobieniu nowego dywanu, a odwdzięczę się wam niespodzianką.
Życzę wesołej zabawy i miłej pracy – do zobaczenia – WASZA WIOSNA!

Iwona Swędrak


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: