Opowieść to idealny sposób na to, żeby w zwięzły sposób przekazać informacje ważne, trafne i, co niezwykle ważne, dotyczące nas w sposób bezpośredni. Skąd jednak wziąć przekonanie, że się potrafi opowiadać? Co właściwie mielibyśmy opowiadać? Od czego zacząć?

Zasada numer 1 – O co właściwie chodzi?

Przede wszystkim weź głęboki oddech. Opowiadanie historii może się w pierwszej chwili wydawać niezwykle skomplikowane ale każdy z nas to potrafi. Wszyscy codziennie opowiadamy historie. Przyjaciel pyta: Jak tam weekend?, a my mu opowiadamy. Ktoś w pracy docieka: A cóż to się stało z twoim samochodem?, więc streszczamy mu, co się stało. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy ale posiadasz już wszystkie narzędzia niezbędne do tego, żeby w interesujący sposób zbudować i opowiedzieć historię.

Dlaczego opowiadasz akurat o tym?

Gdy już weźmiesz głęboki oddech i uświadomisz sobie, że dasz radę, w dalszym kroku będziesz musiał ustalić, co konkretnie chciałbyś przekazać odbiorcy. Zanim więc zaczniesz opowiadać, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: O co w tej historii chodzi?

Ustalenie celu wypowiedzi ma zasadnicze znaczenie, jeśli bowiem autor opowieści nie wie, po co ją opowiada, to jej odbiorcy trudno się będzie zorientować po co jej słucha. Każdy z nas na pewno zna to doświadczenie. Oto krewna zaczyna opowiadać o tym jak poszła do sklepu, a na zakończenie stwierdza, że jej pies ma zapalenie stawów. Nie wiadomo o co w tym chodzi, a człowiek się zastanawia co ta kobieta próbuje osiągnąć poza tym, że chce mówić i chce, żeby jej słuchano.

Określenie celu opowieści przysłuży się nie tylko słuchaczom ale również i tobie. Pomoże ci bowiem ustalić jakie elementy należy koniecznie w niej uwzględnić. Warto wiedzieć które szczegóły mają największe znaczenie dla osiągnięcia założonego celu.

Do czego to służy?

Jakkolwiek dziwne się to w pierwszej chwili wydaje, planowanie opowieści należy zaczynać od końca. Bynajmniej jednak nie chodzi o samo sformułowanie zakończenia (I oto dlaczego żadna wypożyczalnia w Montanie nie udostępni mi już nigdy samochodu), lecz o pewien efekt, który chcemy wywołać. Należy zadać sobie pytania: Co słuchacz ma wynieść z tej opowieści? Jaki efekt chcę osiągnąć? Wystarczy wskazać najważniejszą informację, którą w danej sytuacji pragniemy przekazać odbiorcy.

Idąc na rozmowę o pracę należy udowodnić, że przy wykonywaniu obowiązków zawodowych wielokrotnie uzyskiwałeś dobre wyniki, a po dostaniu się pomóc szefowej zrozumieć, że projekt potrwa dłużej, niż zakładano i, że będzie wymagał większych nakładów pracy.

Toast weselny daje przyjacielowi znać, że bardzo nam na nim zależy, pozwala trochę sobie z niego pożartować i ewentualnie popisać się talentem oratorskim. Podczas występu komediowego należy zainteresować publiczność i doprowadzić parę osób do śmiechu.

Podczas randki można skupić się na tym, żeby rozkochać w sobie drugą osobę, stworzyć atmosferę w której się ona odpręży i spędzi miło czas oraz dać się jej wystarczająco dobrze poznać.

Wątek główny

Nie ma nic dziwnego w tym, że zastanawiając się nad celem opowieści chcielibyśmy postawić sobie więcej niż jeden cel. Jednak, żeby opowiedzieć coś fajnego trzeba wskazać ten, który ma dla nas zasadnicze znaczenie. Gdybyś zatem mógł osiągnąć tylko jedną rzecz, to co by to było?

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Wszyscy opowiadamy historie, czyli storytelling w praktyce – ćwiczenia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: