Zasada numer 2 – Według planu

Opowieści Uniwersalne

Każdy z nas ma coś do opowiedzenia. Każdego dnia przytrafia nam się coś niesamowitego, coś przerażającego, coś zabawnego albo coś smutnego. Do tych doświadczeń możemy się odwoływać, aby zainteresować odbiorcę tym, co mamy mu do powiedzenia. Komuś się może wydawać, że jego to nie dotyczy, ale zapewniam, że jest inaczej.

Storytelling

Zasada nr 1 dotyczyła celu opowieści. Teraz pora nieco zagłębić się w temat i spróbować na podstawie celu i tematu nakreślić fascynującą narrację.

Dobra wiadomość jest taka, że nasz mózg bardzo lubi opowiadać. Tak bardzo lubimy historie, że sami je sobie opowiadamy – codziennie. Wyobraź sobie, że wychodzisz do pracy z lekkim poślizgiem i biegniesz na pociąg. Wpadasz na peron zaledwie kilka sekund za późno… Drzwi wagonu zamykają ci się przed nosem. Pociąg odjeżdża, a ty zostajesz na dworcu sam jak palec. O takiej sytuacji pomyśleć można na kilka różnych sposobów. Możesz sobie powiedzieć, że ciągle ci nic nie wychodzi i że nigdy ci się nic nie udaje. Możesz też uznać to, co się stało, za znak od losu, który ci mówi, że powinieneś zrobić sobie dziś wolne, bo zasługujesz na chwilę tylko dla siebie.

W obu przypadkach mamy do czynienia z tym samym zasadniczym wydarzeniem, to znaczy ze spóźnieniem się na pociąg. Od wydarzenia do historii daleka jednak droga. Dopiero historia nadaje wydarzeniu sens. To ona decyduje o tym, jak sami interpretujemy to, co się stało, i jak opowiadamy o tym innym.

Plan Akcji

Co decyduje o potędze opowieści? Cóż historia ma w sobie takiego, że nie potrafimy się od niej oderwać?

Prawda jest taka, że wszystkie opowieści – te filmowe i te serialowe, te przytoczone w artykułach prasowych i te w opowiadaniach, powieściach i sztukach – mają zawsze tę samą strukturę. Serio?, pomyślisz sobie. To niemożliwe. Ale tak właśnie jest! Po rozłożeniu na czynniki pierwsze każda historia daje się wpisać w pewne ogólne ramy. Te ogólne ramy to plan akcji. Warto zapoznać się z jego schematem, żeby wiedzieć, jak opowiadać o swoich doświadczeniach, żeby inni słuchali nas z zapartym tchem.

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Jedna odpowiedź do „Według planu – storytelling, ćwiczenia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: