Od czego rozpocząć rewalidację czyli jak zbudować pozytywną relację z dzieckiem?

Wielu nauczycieli zastanawia się od czego rozpocząć zajęcia rewalidacyjne z uczniem i często skupia się jedynie nad rozwijaniem i kształtowaniem nowych umiejętności czy wspieraniem i wspomaganiem zaburzonych funkcji poznawczych. Jednak pierwszym sukcesem zajęć rewalidacyjnych powinno być wypracowanie pozytywnej relacji z dzieckiem i budowanie przyjaznej atmosfery opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.  Zajęcia powinny być przyjemne i ciekawe, dostosowane do nastroju dziecka. W budowaniu pozytywnej relacji pomocne są gry i zabawy dydaktyczne oraz własnoręcznie przygotowane środki dydaktyczne.

Takie materiały możecie wykonać wspólnie z dzieckiem, co da mu poczucie sprawstwa i sprawi, że poczuje się doceniony. Dzisiaj proponuję dwie gry, które możecie wykorzystać nie tylko podczas pracy indywidualnej ale również na lekcjach godzin wychowawczych z waszymi uczniami. Celem gier jest nie tylko budowanie przyjaznej atmosfery ale również poznanie ucznia, jego mocnych i słabych stron, zainteresowań, nawyków czy przekonań. Każdemu z nas trudno mówi się o sobie, szczególnie jeśli chodzi o nasze cele, pragnienia czy marzenia, a zaproponowane gry zamienią trudne rozmowy w przyjemną zabawę, pełną śmiechu ale i refleksji nad samym sobą. Gra dedykowana jest starszym uczniom, ale doskonale sprawdza się już w klasach 1-3.

SŁOIK POWAŻNYCH ROZMÓW – gra zawiera 48 kart z różnorodnymi osobistymi pytaniami, gracze na zmianę losują dla siebie pytania i starają się na nie odpowiedzieć. Gra tak naprawdę może być tylko wstępem do dalszych rozmów, możemy naszych uczniów o coś dopytać lub zachęcić ich do stawiania innych pytań. Pytania do gry stworzyłam wspólnie z jednym z moich uczniów. Miłej zabawy!

Karty do pobrania tutaj

Opracowała: Agnieszka Krupa-Wiśniewska

źródło: eduspecjalni.blogspot.com

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: