Konspekt zajęć rewalidacyjnych
TEMAT: Gry, zabawy i ćwiczenia rozwijające pamięć, koncentrację uwagi, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie.
Cele główne:
– usprawnianie funkcji mózgu m.in.: pamięci, koncentracji, spostrzegawczości oraz logicznego myślenia i motoryki dużej.
– Utrwalenie umiejętności mnożenia przez 2
– Utrwalenie podstawowych wiadomości o rzeczowniku i czasowniku
Cele szczegółowe:
– rozwijanie umiejętności opowiadania, odpowiadania na pytania, budowania zdań poprawnych pod względem gramatycznym
– doskonalenie umiejętności rozpoznawania poznanych części mowy (rzeczownik, czasownik, przymiotnik)
– doskonalenie umiejętności posługiwania się poznaną wiedzą w praktyce
– doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań i ćwiczeń na tablicy interaktywnej
– kształtowanie koordynacji oko- ręka, oko-noga
– utrwalanie mnożenia pamięciowego przez cyfrę 2
– doskonalenie umiejętności grania w poznane na wcześniejszych zajęciach gry
Cele operacyjne:
uczennica:
– wyszukuje rzeczowniki i czasowniki i przymiotniki wśród grupy wyrazów
– grupuje odpowiednio wyrazy (czasowniki, przymiotniki, rzeczowniki)
– słucha z uwagą wypowiedzi nauczyciela
– wykonuje zadanie wg usłyszanej instrukcji
– rozumie pytanie i poprawnie odpowiada
– aktywnie uczestniczy w zajęciach
– samodzielnie wykonuje zadania na tablicy interaktywnej
– odpowiada całym zadaniem na zadanie przez nauczyciela pytanie dotyczące, np.: planów na popołudnie
– układa 2 elementowe puzzle matematyczne do nauki mnożenia przez 2
– odkrywa i dopasowuje pasujące do siebie dwa obrazki (gra memo)
– dokonuje obliczeń pamięciowych (przy niewielkiej pomocy liczydła) w zakresie 20
– przestrzega zasad podczas gry, czeka na swoją kolej.
– zna kolejność wykonywania działań.
dokonuje podsumowania swojej pracy podczas zajęć.
– prawidłowo dopasowuje wyniki do działań
Metody:
– słowne – rozmowa, objaśnienia,
– oglądowe – pokaz,
– czynne – praktycznego działania,
Forma:
– praca indywidualna
Pomoce: liczydło, gra typu memo- Granna „ Dwa razy dwa”, karty pracy, szarfy gimnastyczne, gra zręcznościowa „ Catch ball”, komputer, tablica multimedialna, gra planszowa „ Zgadnij co to?” puzzle 2 elementowe- mnożenie przez cyfrę 2, ołówek, plansza z wynikami do gry „ Żabie skoki”
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne:
– Stworzenie miłej i przyjaznej atmosfery
– Przypomnienie zasad panujących na zajęciach
Ćwiczenie: „Pudełko ciekawych pytań” Nauczyciel prosi aby uczennica wylosowała z pudełka 1 pytanie i odpowiedziała na nie w 3 zdaniach. Przykładowe pytanie|: Jakie masz plany na popołudnie?
Zajęcia właściwe:
Przebieg zajęć:
Zabawa „Zgadnij co to?” -Na kartce A4 umieszczone są 24 wyrazy. Gracz wybiera jeden wyraz ,a jego przeciwnik ma za zadanie odgadnąć jaki to wyraz. Pomocą w odgadywaniu, kim jest przeciwnik, są pytania, które powinny być formułowane tak, by można było na nie odpowiedzieć wyłącznie „tak” lub „nie”.
Przypomnienie uczennicy co to jest rzeczownik i czasownik.
Porządkowanie wyrazów: Zadaniem Oliwki jest wyszukanie na kartce z grą „ Zgadnij co to” rzeczowników i czasowników, a następnie zaznaczenie ich odpowiednim kolorem. Próby ułożenia kilku zdań z podanych wyrazów.
Złap, powiedz i rzuć – gra zręcznościowa
nauczyciel i uczeń rzucają do siebie piłkę i wypowiadają przy tym dowolne rzeczowniki/czasowniki
nauczyciel rzuca piłkę do ucznia, uczeń łapie i wypowiada czasownik pasujący do usłyszanego rzeczownika np.: auto- jedzie
Zabawa „Polowanie na wyraz” Nauczyciel mówi ciąg wyrazów, a zadaniem ucznia jest klaśnięcie wtedy, gdy usłyszy np. czasownik
Czytanie nagłos wierszyka „Tabliczka mnożenia prze 2„
Układanka 2 elementowa ćwiczenie utrwalające mnożenie prze 2 Uczeń dopasowuje do siebie dwa elementy układanki
Żabie skoki– ćwiczenie utrwalające mnożenie przez 2. Na podłodze narysowane są wyniki mnożenia cyfry 2 przez inne cyfry. Zadaniem Oliwii jest skoczyć na odpowiedni wynik po usłyszeniu działania np.: 2×2.
Gra memory – ćwiczenie utrwalające umiejętność mnożenia przez 2
Mój mały koń – ćwiczenie interaktywne na tablicy multimedialnej utrwalające mnożenie przez 2
Karta pracy – utrwalenie mnożenie przez 2, Ćwiczenie polega na dopasowaniu za pomocą linii narysowanej ołówkiem wyniku do działania
Do każdego ćwiczenia nauczyciel podaje sposób jego wykonania. W razie potrzeby prowadzący udziela dodatkowych wyjaśnień i wskazówek.
Podsumowanie zajęć
Pochwała uczennicy za wykonane zadania.
Poproszenie uczennicy, aby opowiedziała, które ćwiczenie jej się najbardziej podobało, które było najtrudniejsze.
Naklejenie naklejki motywacyjnej w zeszycie.
Pożegnanie
Joanna Królewicz- Kop
#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek





