Ostatnie wieczory umilały mi filmy i serial, o których warto wspomnieć przed halloweenowym wieczorem. Uprzedzam, że wybrane tytuły to nietypowa „materia”. Ostatnia wieczerza tworzy mroczny klimat dzięki niesamowitym zdjęciom. Obserwator obsesyjnie wciąga intrygującą fabułą, i to raczej obsesja wysuwa się na pierwszy plan. A przeplatany grozą i ciągłym zmaganiem z życiem Telefon pana Harrigana Stephena Kinga , przypomina kto tu jest mistrzem gatunku. Wszystkie produkcje łączy dobra obsada… Gorąco polecam smart-sens.org

Obserwator 2022

Tłumaczenie z języka angielskiego-The Watcher to amerykański miniserial telewizyjny thriller tajemniczy stworzony przez Ryana Murphy’ego i Iana Brennana dla Netflix. Premiera odbyła się 13 października 2022 r. Jest luźno oparta na artykule z nowojorskiego „The Cut” Reevesa Wiedemana z 2018 roku.

O domu przy 657 Boulevard w Westfield, w stanie New Jersey, zrobiło się głośno kilka lat temu. Małżeństwo Broaddus kupiło posiadłość z zamiarem wyremontowania jej i wprowadzenia się do niej z trójką małych dzieci. Niestety, nie było im to dane. Wkrótce po rozpoczęciu prac, Broaddusowie zaczęli otrzymywać listy od tajemniczego Obserwatora, który najwyraźniej nie tylko miał obsesję na punkcie domu, ale także i wiele wiedział na temat nowych właścicieli…

Ian Brennan i Ryan Murphy (Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera) zainteresowali się historią domu przy 657 Boulevard i przekuli ją w znakomity thriller. Punktem wyjścia były listy Obserwatora do Broaddusów, ale w rękach Brennana i Murphy’ego ta, tak czy inaczej, dramatyczna historia zyskała nowy wymiar.Nora i Dean Brannock (Naomi Watts i Bobby Cannavale) kupują przepiękny, stary dom na przedmieściach. Niezbyt mądrze ładują w niego wszystkie swoje pieniądze, dodatkowo zaciągając pożyczki, w myśl bardzo amerykańskiej zasady „it’s now or never”. Tuż po przeprowadzce, jeszcze w trakcie prac remontowych, Dean znajduje w skrzynce pierwszy list od Obserwatora. Życzliwy, ale dziwnie intymny. Autor listu ostrzega, że dom jest jego obsesją, i że będzie wymagał ofiar. Zdaje się również, zgodnie ze swoim pseudonimem, doskonale znać rodzinę Brannocków. Dean zawozi list na policję, ta obiecuje dodatkowe patrole w okolicy posesji. Początkowa euforia spowodowana zakupem pięknej posiadłości mija, kiedy Brannockowie zdają sobie sprawę z faktu, że absolutnie każdy w ich otoczeniu – agentka nieruchomości, sąsiedzi, policja, a nawet wynajęta przez nich prywatna detektyw – ma interes w tym, żeby uprzykrzyć im życie w wymarzonym domu. Powoli dochodzą do wniosku, że każdy, łącznie z nimi samymi, znajduje się w kręgu podejrzeń…

Ągnieszka Stasiowska

źródło: film.org.pl

„Telefon pana Harrigana”. Ekranizacja opowiadania Kinga 2022

    Telefon pana Harrigana to amerykański horror wyprodukowany przez Netflixa. Powstał na bazie opowiadania Stephena Kinga, które zostało umieszczone w zbiorze zatytułowanym Jest krew…. Film został wyreżyserowany przez Johna Lee Hancocka, który zajął się również realizacją scenariusza nowej produkcji.

    Telefon pana Harrigana to film, którego głównym bohaterem jest Craig, który poznaje tytułowego pana Harrigana – starszego, samotnego miliardera. Między mężczyznami nawiązuje się nić porozumienia, którą podsyca miłość do literatury i tych samych książek.

    Pewnego dnia wiekowy pan Harrigan umiera niespodziewanie. Wraz z mężczyzną, do trumny trafia także telefon, który wcześniej podarował mu przyjaciel. Osamotniony Craig nie może jednak pogodzić się ze stratą, dlatego też od czasu do czasu wysyła wiadomość na numer zmarłego przyjaciela. Nie spodziewa się, że telefon zaczynie odpowiadać… (źródło: granice.pl)

    Ostatnia wieczerza 2022

    Polska, rok 1987. Milicjant prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych przypadków zaginięcia infiltruje odległy klasztor i odkrywa mroczną prawdę o duchownych…

    Film zaczyna się sekwencją z 1957 roku, w której pewien ksiądz porywa dziecko, by w kościele dokonać rytualnego morderstwa, twierdząc, że ów niemowlak jest inkarnacją groźnego demona i stanowi zagrożenie dla świata. Następnie akcja przenosi się do 1987 roku, kiedy do pewnego klasztoru – jak się okaże słynącego z obrzędów egzorcyzmów – przybywa młody ksiądz, który na pierwszy rzut oka wydaje się po prostu nowym członkiem zgromadzenia. Od początku jednak wiadomo, że pojawił się tu w zupełnie innym celu, a w dodatku pewne elementy wskazują na to, że jest on związany z wydarzeniem sprzed 30 lat. Wkrótce okazuje się, że w zakonie dzieją się niesamowite rzeczy…

    Przypadek najnowszego obrazu Bartosza Kowalskiego zakrawa na niezłe kuriozum. Mimo idealnej pory na reklamowanie tego typu pozycji Netflix wcale nie bombarduje widzów informacjami na jego temat. Dość powiedzieć, że sama produkcja nie doczekała się nawet zapowiadającego ją trailera. Czyżby ktoś przestraszył się recepcji dwóch poprzednich filmów tego reżysera i tym razem postawiono na zupełnie inną strategię marketingową? Prawdą jest, iż w Polsce Kowalski uchodzi za twórcę nieomalże awangardowego, który za sprawą swych dwóch wcześniejszych filmów naraził się zarówno widzom którzy nie rozumieją, a może nawet nie lubią horrorów, jak i tym, którzy zjedli na tym gatunku wszystkie zęby i obie jego propozycje przywitali, w najlepszym wypadku, wzruszeniem ramion. Tymczasem dylogia “W lesie dziś nie zaśnie nikt” ujawniła zarówno to, że artysta dobrze rozumie prawidła rządzące kinem grozy, jak i fakt, iż potrafi do niego wnieść kilka interesujących elementów. Czy tak jest i tym razem? (źródło: ppe.pl).

    “Ostatnia wieczerza” to nieźle zrealizowany horror, który nie grzeszy oryginalnością, ale za to potrafi wciągnąć za sprawą umiejętnie wykreowanej atmosfery grozy. Tylko tyle. I aż tyle… Dawid Ilnicki

    źródło: film.org.p, granice.pl, ppe.pl, filmweb.pl

    #arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


    Skomentuj

    Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

    Logo WordPress.com

    Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

    Zdjęcie z Twittera

    Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

    Zdjęcie na Facebooku

    Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

    Połączenie z %s

    %d blogerów lubi to: