Marsz flaminga – zabawy mindfulness

Czas: kilka minut/ tyle ile trwa spacer.

Materiały: twoje chodzące ciało

Cele:

To ćwiczenie warto stosować gdy dzieci są pobudzone. Uspokoi je przekierowanie świadomości na stopy, czyli najdalej – jak tylko możliwe – od rozświergotanego umysłu.

Przeczytaj dziecku/dzieciom ten wstęp podczas pierwszych kilku powtórzeń ćwiczenia.

Jezioro Nakuru w Kenii

Gdybyś leciał samolotem nad jeziorem Nakuru w Kenii, wydawałoby ci się ono jaskraworóżowe przez miliony flamingów, które tam mieszkają. Czy wiesz, że flamingi rodzą się szare i dopiero później zmieniają kolor na różowy, ponieważ żywią się krewetkami, które zawierają betakaroten? Marchewki też zawierają tę substancję, dlatego są pomarańczowe. Na pewno jadłeś kiedyś marchewkę, co oznacza, że jadłeś betakaroten, więc już masz coś wspólnego z flamingiem! Zobaczymy teraz, czy potrafisz chodzić jak flaming…

Przeczytaj dziecku/dzieciom poniższą instrukcję. Po kilku próbach może być w stanie samo prowadzić się przez ćwiczenie, bez twojej pomocy.

1. Stań prosto jak piękny flaming. Przekieruj uwagę od czubka twojej ptasiej szyi, przez ptasie ciało, wzdłuż długich, ptasich nóg, do samych, błotnistych jak u flaminga, stóp. Zauważ, co czujesz w każdej części ciała, gdy prześlizguje się po nich twoja uwaga.

2. Zamknij na chwilę oczy i poczuj, jak to jest stać tak nieruchomo, jak długo potrafisz? Zauważ wszystkie mikroruchy, które wykonuje twoje ptasie ciało i ptasie stopy, by utrzymać się w równowadze.

3. Zauważ, jak twoje ptasie stopy opierają się o ziemię.

4. Teraz pozwól, żeby cały twój ciężar oparł się na lewej nodze, a prawa noga była całkowicie nieobciążona; unieś ją, tak żebyś stał tylko na jednej nodze. Przez chwilę odpoczywaj tak, jak lubią to robić flamingi, czyli na jednej nodze.

5. Potem powoli pozwól prawej nodze przemieścić się i oprzeć na ziemi. Gdy to zrobisz, zauważ, jak twoja lewa noga unosi się do góry i zgina – jak u flaminga.

6. Postaw lewą nogę na ziemi i zauważ, jak twoja prawa noga unosi się do góry i zgina, jak u flaminga.

7. Idź tak dalej, powoli i z gracją, cały czas wyobrażając sobie, jak piękny flaming utrzymuje równowagę w marszu.

Przemyślenia

Po ćwiczeniu możesz zapytać dziecko/dzieci, co zauważyło w swoim doświadczeniu podczas chodzenia. Cokolwiek odpowie, podkreśl, że to dobrze, że dostrzegło to wrażenie, bo to właśnie jest mindfulness (uważność) . Możesz mu przypomnieć, że to nie problem, jeśli jego umysł odpłynął podczas ćwiczenia i pochwalić je, jeśli pamiętało, by WDO (wracać do oddechu) podczas swojego Marszu Flaminga.

źródło: Uz Afzal, Mindfulness dla dzieci… 2020

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: