Święty Mikołaj – kogo widzisz, kiedy słyszysz tę nazwę? Z pewnością miłego, starszego pana w czerwonym ubraniu, z lekką nadwagą i białą brodą, który radośnie pokrzykuje „ho-ho-ho”. Każdy go zna i wie, co jegomość robi. To oczywiste: przemierza świat na saniach ciągniętych przez zaprzęg reniferów – odwiedza dzieci w domach i rozdaje prezenty. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że święty Mikołaj ma swój pierwowzór. To biskup Miry, postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze.

Życiorys świętego Mikołaja

Pierwowzorem świętego Mikołaja, który obdarowuje dzieci prezentami był żyjący na przełomie III i IV wieku Mikołaj, biskup starożytnego miasta Mira (położonego w dzisiejszej Turcji). Znany jest jako Mikołaj z Miry, Sanctus Nicolaus, Mikołaj z Bari.

Jaki jest życiorys świętego Mikołaja? Mikołaj urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji w (około) 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Według podań i legend Mikołaj z Miry (dziś Demre) pomagał najuboższym mieszkańcom miasta, zwłaszcza dzieciom. Wyróżniał się wielką wrażliwością na potrzeby innych. Podrzucał ludziom mieszki z pieniędzmi i innymi prezentami. Swój majątek rozdał biednym. Jego śmierć jest datowana na połowę IV stulecia, a ciało spoczywa w Barii na południu Włoch.

Po śmierci biskupa mieszkańcy Miry kontynuowali jego dzieło – 6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego Mikołaja, obdarowywali się prezentami. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Przez wieki był jednym z najbardziej wielbionych świętych. Jego kult był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich przy 6. grudnia pojawił się zapis o wspominaniu tego dnia Mikołaja. Nazwę święto zastąpiono Dniem Mikołaja. Zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami przyjął się powszechnie w niemal całej Europie Zachodniej.

Święty Mikołaj – legendy

Ze świętym Mikołajem wiąże się wiele legend. Najbardziej znana głosi, że kiedy pewien człowiek sprzedał swoje trzy córki do domu publicznego, nie mając za co ich wyżywić, biskup wrzucił przez komin jego domu sakiewki z pieniędzmi. Te wpadły do pończoch i butów, które suszyły się przy kominku. Dzięki wsparciu finansowemu dziewczęta zostały uratowane, mogły też wyjść za mąż.

Znana jest także legenda o żeglarzach. Głosi ona, że podczas sztormu, gdy statek zaczął tonąć, żeglarze wzywali na pomoc Mikołaja. Biskup pojawił się na statku, nakazał uciszyć się wiatrowi, po czym zniknął. Żeglarze dopłynęli bezpiecznie do portu.

Kolejną legendą jest legenda o zbożu. Głosi ona, że Mikołaj z Miry ukazał się we śnie kapitanowi statku, który płynął z Aleksandrii do Konstantynopola. Duchowny poprosił kapitana, by ten przekazał część zboża głodującym mieszkańcom Miry. Pomimo tego, że w mieście wyładowano sto korców zboża, gdy statek dopłynął do Konstantynopola okazało się, że w ładowni nic nie brakuje.

Święty Mikołaj – patronat

Mikołaj był uważany za świętego, który udziela pomocy każdemu, w każdej potrzebie. Poświęcono mu tysiące kościołów, ołtarzy, kaplic, szpitali i hospicjów. Już w średniowieczu uważano Mikołaja za patrona dzieci. Dziś św. Mikołaj jest patronem wielu krajów i miast, a także grup zawodowych i społecznych, na przykład:

 • marynarzy, rybaków i żeglarzy,
 • bednarzy, wytwórców guzików,
 • cukierników i piekarzy,
 • panien szukających kandydata na męża,
 • gorzelników i piwowarów,
 • jeńców, sędziów i więźniów,
 • kierowców, kupców,
 • uczonych i studentów,
 • notariuszy,
 • pielgrzymów i podróżnych.

Wizerunek świętego Mikołaja

Obecny wizerunek świętego Mikołaja zdecydowanie odbiega od swojego pierwowzoru. Nic dziwnego. Pojawił się wiele wieków później, a został spopularyzowany w 1930 roku przez znany koncern. To właśnie za sprawą reklamy wykreowanej przez Freda Mizena w świadomości ludzi święty Mikołaj funkcjonuje jako brzuchaty, radosny pan z białą brodą i workiem wypełnionym prezentami. Wspólnym mianownikiem obydwu Mikołajów jest jedynie uśmiech dzieci i obdarowywanie ich prezentami.

Świętego Mikołaj – gdzie wysyłać listy?

Mało kto wie o Mikołaju z Miry, ale wszyscy wiedzą, że święty Mikołaj mieszka w Laponii, gdzie ma swoją fabrykę z zabawkami, w której pracują elfy. To dlatego co roku dzieci piszą listy do świętego Mikołaja. Gdzie je wysyłać? List można położyć na parapecie, ale i zanieść do urzędu pocztowego, opatrując kopertę adresem:

Santa Claus, Arctic Circle,

96930 Rovaniemi, Finlandia

lub

Santa Claus, North Pole,

Canada, H0H 0H0

źródło: edziecko.pl

Mikołajki w szkole

Mikołajki to zwyczaj, który został zapoczątkowany w X wieku. Obchodzono je w Austrii, Holandii, Czechach, a także w Polsce. Mikołajki polegały na obdarowywaniu tzw. grzecznych dzieci drobnymi upominkami w postaci owoców czy orzechów. Obecnie mikołajki mają nieco bogatszą formę. Doradzamy, jak zorganizować mikołajki klasowe, które uczniowie zapamiętają na długie lata.

Pomysły na mikołajki w klasie i w szkole

Świąteczne losowanie

Obdarowywanie się drobnymi prezentami jest wpisane w mikołajki. Warto jednak nieco urozmaicić zabawę i włączyć w nią wychowawcę. Do pudełka bądź miski należy włożyć karteczki z imieniem i nazwiskiem wszystkich osób w klasie i wychowawcy. Wylosowaną osobę należy w mikołajki obdarować drobnym prezentem – przed losowaniem należy ustalić maksymalną kwotę, którą można wydać na podarek. Dobrze jest poprosić uczniów o zachowanie tajemnicy, co tylko uatrakcyjni (i oczywiście, utrudni) zabawę. Dlaczego jest to lepsze rozwiązanie aniżeli samodzielny wybór osoby, której da się prezent? Jest to zdecydowanie bardziej sprawiedliwe wyjście, które pozwoli też na lepsze poznanie osoby, której będzie wręczać się podarek. 

Tematyczne mikołajki

Mikołajki warto potraktować jako okazję do zacieśnienia więzi koleżeńskich. Można poświęcić jedną lekcję, np. plastyki i poprosić dzieci o własnoręczne przygotowanie ozdób świątecznych, które potem zawisną w klasie.

Porada: jeśli planujecie zorganizowanie mikołajek w całej szkole, można ogłosić konkurs na najładniej przystrojoną klasę w całej szkole. W zależności od budżetu wygraną może być wyjście do kina wygranej klasy czy skrócenie zajęć w ostatni dzień szkoły przed świętami.

Tematyczne mikołajki nie muszą odnosić się tylko do wystroju. Można pokusić się także o narzucenie tematów wręczanych prezentów – im bardziej będą świąteczne, tym lepiej. Aby nieco utrudnić dzieciom zadanie (ale też zmotywować) można zaproponować np. konkretny kolor prezentu i kolor przebrania na mikołajki. Niech będzie to np. czerwony i zielony. Zawęzi to nieco pole do popisu, ale i pobudzi w dzieciach kreatywność.

Świąteczne opowieści

Dzień przed mikołajkami każdy uczeń powinien przygotować i wydrukować swoją ulubioną opowieść świąteczną – jeśli takiej nie ma, może napisać ją… samodzielnie! Z okazji nadchodzących świąt dobrze byłoby, gdyby dzieci przy wspólnym stole na głos podzieliły się wspomnieniami, jak wyglądają święta u nich w domu i co najbardziej w nich cenią. W trakcie świątecznych opowieści warto włączyć świąteczną muzykę – można poprosić uczniów o skomponowanie listy ulubionych piosenek. Ponadto, jeżeli któreś z dzieci umie grać na instrumencie, miłym gestem byłoby poproszenie go o zagranie świątecznej piosenki czy kolędy.  Najważniejsze jest jednak wspólne spędzenie wartościowego czasu razem. Jeśli dzieci w klasie nie lubią śpiewać, nie należy ich do tego zmuszać. Równie dobrze możecie obejrzeć wspólnie świąteczny film.

Adrianna Trusiuk

Krótkie i śmieszne życzenia mikołajkowe

Prześlij życzenia mikołajkowe do swoich znajomych, rodziny, kolegów i koleżanek z pracy. Możesz skorzystać z naszych propozycji życzeń z okazji mikołajek lub jedynie zainspirować się nimi i ułożyć własne (wymaga to jedynie odrobiny kreatywności).

Mikołajkowe życzenia i wierszyki możesz przesłać w formie SMS-a, wiadomości na Facebooku, tradycyjnej kartki lub dołączyć jako mały liścik do prezentu. Taką kartkę lub liścik niech twoje dziecko wykona własnoręcznie – będzie miała wtedy większą wartość niż ta kupiona w sklepie. ​

Śmieszne życzenia mikołajkowe z pewnością każdego rozbawią, umilą dzień i poprawią nastrój. Idealnie nadają się także dla dzieci. Oto kilka propozycji:

Już Mikołaj grzeje sanie,
czego pragniesz, niech się stanie.
Każde z marzeń skrytych w głębi
Święty Dziadek może spełnić.

***

By nigdy Mikołaj
się nie wstydził za Ciebie,
by dawał Ci prezenty
I byś miał jak w niebie.

***

Na Świętego Mikołaja
Święconego jaja,

źródło: mamotoja.pl

Kłopoty w Laponii – scenariusz przedstawienia mikołajkowego

Scenariusz przedstawienia pt „Kłopoty w Laponii” powstał na wyraźne życzenie uczniów koła teatralnego. Dotychczas przygotowywali oni uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Kobiet czy świąt Bożego Narodzenia. Zapragnęli jednak, by powstał taki scenariusz, dzięki któremu w przedstawieniu mogliby wziąć udział wszyscy uczestnicy koła. Zaproponowali też czynny udział w jego tworzeniu. Przygotowali materiał słowny i muzyczny, który po odpowiedniej przeróbce wykorzystałam w scenariuszu. W ten sposób powstała uwspółcześniona wersja legendy o św. Mikołaju.
Przedstawienie z równym entuzjazmem zostało odebrane przez przedszkolaków, klasy I- III i IV- VI oraz nauczycieli. Najważniejsze jednak było to, że wszyscy moi mali aktorzy zrealizowali się w nim przez aktywny udział, dobrze się bawili, a ich wysiłek został doceniony w procesie twórczym, co zaowocowało kolejnymi scenariuszami.

Kłopoty w Laponii

Osoby:
Mikołaje 1-16 Mama Córka Ojciec Brat
Mikołaj L- listonosz Jurek Syn

scena I
Wszyscy śpią. Pod wpływem piosenki powoli budzą się, przeciągają.

Mikołaj I: Pobudka wstać, dzieciom prezenty dać.
Ja już trąbię pół godziny
A wy śpicie moi mili.(śpiew)

Mikołaj II: Co on mówi? Jakie prezenty? Przecież dopiero zakończyliśmy ubiegłoroczną
akcję.

Wszyscy: „ Au sza la la la, mamy dwie lewe ręce,
au sza la la la , nie mamy pieniędzy,
au sza la la la, nie mamy ochoty wziąć się do roboty.
Zamiast pracować, wolimy leniuchować .”(śpiew)

Mikołaj III: Masz rację, ale to już chyba zbliża się kolejny grudzień. Absolutnie- grudzień.

Mikołaj II: Mam nadzieję, że w tym roku było mniej grzecznych dzieci niż w poprzednim.
Bo inaczej zbankrutujemy- w rzeczy samej.

Mikołaj III: Nie martw się, „PZU Życie zapewni ci bezpieczną przyszłość.” Absolutnie.
Mikołaj I: Przestańcie narzekać. Raz, dwa, trzy, wstajemy, ścielimy łóżka i ubieramy się.
Do …gimnastyki.

Wszyscy: układ taneczny do piosenki „Last ketchup”

scena II
Słychać pukanie do drzwi. Wchodzi listonosz.
Mikołaj L: Przynoszę przesyłkę. Jaka ona ciężka! (stawia karton z listami). Laponia,
Finlandia- to tutaj . Prawda?

Mikołaj IV: Noś, noś, będziesz wielki. Ale żarty na bok. Nareszcie ktoś o nas pomyślał .
A to co? Listy?

(Mikołaje przyklękają wokół przesyłki, losują listy i kolejno odczytują ich treść)

Mikołaj V: Święty Mikołaju, proszę o Game Boy SP.

Mikołaj VI: Święty Mikołaju, przynieś mi domek dla lalki Barbie.

Mikołaj VII: Święty Mikołaju, daj mojej mamie to, co najlepsze- kawę Jacobs Kronung.

Mikołaj VIII: Święty Mikołaju, proszę Cię o serię Spinerów.

Mikołaj IX: Święty Mikołaju, będę Ci wdzięczny za Play Station II

Obserwujący tylko komentują:

Mikołaj IV: Tak, tak,a świstak siedzi i zawija w sreberko. Czy oni oszaleli! Takie prośby!
Przecież my ich nie spełnimy!

Mikołaj V: Nie martw się. W tym roku nasze podarki będą naprawdę symboliczne.
A zresztą sprawdźmy najpierw, co słychać w dalekim świecie.

scena III

Mikołaj V: Zajrzyjmy teraz do Polski.

Wszyscy: Makumba, Makumba ska,Polska- Laponia , Laponia- Polska. (śpiew)

Mikołaje obserwują przez lornetkę różne scenki w ramie okiennej.

Mama: Jurek, wynieś śmieci! Rosną po prostu w oczach!

Jurek: Ja, znowu ja! Nie mogę, muszę się uczyć na klasówkę z matmy.

Mama: Z matmy? Przecież pisałeś wczoraj!

Jurek: Ach, pomyliłem się. Jutro piszemy z polaka.

Mikołaj V: Zobacz, już jednego mniej. Patrzmy dalej.

Mama myje podłogę.

Córka: Zaczekaj mamusiu, pomogę Ci.

Mikołaj VI: Ona coś dostanie, absolutnie. Dla mamy też będzie skromny podarunek.

„Nowy Ajax to istny cud,
tak lekko zewsząd usuwa brud.
Wystarczą ręce i wiadra dwa,
z Ajaxem tylko cza, cza ,cza!” (śpiew)

Mikołaj VII: Spójrz tam!

Ojciec: Najpierw odrób lekcje, potem oglądaj telewizję.

Syn: Tato, nie nudź. Muszę przecież obejrzeć mój ulubiony serial „Maria Dolores
Santiago Milagros”.

Mikołaj VII: Odpada, w rzeczy samej.

Mikołaj VIII: A zobacz tam!

Dziecko płacze (lalka) w łóżeczku.

Brat: Chyba tego nie wytrzymam! Wezmę ją, może kiedyś siora się do czegoś przyda.

Mikołaj VIII: Temu się należy, absolutnie.

Wszyscy: „ Życie, życie jest nowelą,
Której nigdy nie masz dosyć.
Wczoraj biały, biały welon,
Jutro białe, białe włosy”.(śpiew)
scena IV

Mikołaj IX: Nie ma co! Musimy wziąć się do roboty. Przecież dzieciaki czekają na nas.

Wszyscy: Hej ho, hej ho, do pracy by się szło. (śpiew)

Mikołaje przygotowują prezenty, od czasu do czasu ktoś zaśpiewa: Chiuaua.

Mikołaj X: „Milka, smak alpejskiego mleka,
Najdelikatniejszy smak.”(śpiewa)

To dla Amelki- nakłada wstążeczkę na czekoladę.

Mikołaj XI: A to batonik Prince Polo dla Jasia. Niech poczuje niebo w gębie.

Mikołaj XII: Dla Szymona mam mały samochodzik.

Mikołaj XIII: A maskotka dla Martyny.

To ja Mikołaj święty,
nikt nie wie, co w worku tkwi.
Ten sam, choć niepojęty,
kochany, pomóż mi. (śpiewa na melodię piosenki Stachursky`ego)

Wszyscy: To on Mikołaj święty…(śpiew)

Mikołaj IX: Ciekawi mnie jeszcze jedna sprawa. Buciory, rzecz jasna! W brudne nic
nie wkładamy!

Wszyscy: Rzecz jasna! (oglądają buty w oknie)

Mikołaj X: Wtedy nastąpią cięcia w naszym budżecie i zaoszczędzimy.

Wszyscy: Tu na razie jest robota,
aż nastąpi ta sobota,
a tam, gdzie kozaki będą,
położę prezent.(śpiewają na melodię Golec u Orkiestry)

scena V

Mikołaj XIV: Jak się czują nasze renifery?

Mikołaj XV: Oj, źle. Jeszcze nie wypoczęły.

Mikołaj XIV: Co my biedni teraz poczniemy?

Mikołaj XV: Nie martw się, szef podstawi nam w tym roku Citroena C2 za jedyne 25 830
złotych.

Mikołaj XIV: Coś ty? Naprawdę?

Mikołaj XV: Tak, postanowił, że na zdrowiu biednych zwierząt nie będzie oszczędzał.

Mikołaj XIV: „Do nieba, do piekła,
Wraz z tobą będę szła”.(śpiewa na melodię Blue Cafe)

Mikołaj XVI: Dobrze, Tobie przydzielam Niemcy , Tobie Czechy, Tobie Słowację a
Tobie Polskę. Pamiętaj tylko o dzieciach z Bydgoszczy.

Mikołaj XV: Dlaczego?

Mikołaj XIV: Są mi one szczególnie bliskie i były w tym roku naprawdę grzeczne.

Wszyscy: Pada śnieg, pada śnieg,
sypie prezentami,
a Mikołaj citroenem
pędzi nad domami.

(W trakcie śpiewu Mikołaje rozdają cukierki widzom.)

W montażu wykorzystano:

 1. Reklamy kawy Jacobs, płynu Ajax, czekolady Milka, samochodu Citroen C2.
 2. Piosenki :
 • „ Au sza la la la” Shakin Dudi
 • „ Do nieba” Blue Cafe
 • „ Makumba” Big Cyc
 • „ Życie jest nowelą” Ryszard Rynkowski
 • „ Chiuaua” Dj Bobo
 • „ Typ niepokorny” Stachursky
 • „ Ściernisko” Golec uOrkiestra
 1. Nagranie i układ taneczny Last Ketchup.

Scenariusz opracowała:
mgr Małgorzata Chudzińska
Zespół Szkół nr 21 w Bydgoszczy

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: