Wdzięczność to nic innego jak wyrażanie naszej radości i uczuć poprzez słowa znane każdemu człowiekowi. Od małego uczono nas, żeby być uprzejmym i używać słowa dziękuję gdy ktoś zrobi dla nas coś dobrego. To wszystko jest jak najbardziej prawdziwe ale zadajmy sobie pytanie, czym naprawdę jest wdzięczność. Na czym polega?

Wdzięczność to przede wszystkim umiejętność dzięki której zaczynamy dostrzegać małe, błahe sprawy, które sprawiają nam mnóstwo radości i czynią nasze życie spokojniejszym i harmonijnym. Umiejętność dostrzegania szczęścia i radości w każdej czynności, jaką wykonujemy sprawia, że nasz umysł pozostaje świeży i pełen energii do dalszych działań, a my jesteśmy optymistycznie nastawieni do otaczającego nas świata i zdecydowanie łatwiej nawiązujemy relacje. Najważniejsze jest to, że jako dorośli rodzice chcemy, żeby nasze dzieci również potrafiły być pełne wdzięczności, doceniać to, co posiadają oraz dzielić się tą wdzięcznością z innymi osobami.

Jak budować w dzieciach wdzięczność?

Należy pamiętać, że to rodzic jest pierwszym nauczycielem dla swojego dziecka i to do niego należy modelowanie wdzięczności i pokazywanie od najmłodszych lat jak być szczerym w wyrażaniu wdzięczności oraz emocji. Naszym zadaniem jest pokazanie dziecku na czym polega prawdziwa wdzięczność, czyli nie tylko werbalne jej wyrażanie słowem dziękuję ale również te drobne i uprzejme gesty. Najważniejsze jest to, żeby dziecko zrozumiało istotę bycia wdzięcznym w domowym zaciszu przez obserwację uprzejmych i wdzięcznych osób. Musimy zacząć od siebie i mówić dziękuję bez względu na to, czy będziemy w sklepie, na poczcie, czy dostrzeżemy to, że dziecko pomogło posprzątać kuchnię po obiedzie. To bardzo ważne, żeby pokazywać dzieciom, że należy się cieszyć z małych rzeczy i, że to one są w życiu cenne. Mów i opowiadaj dziecku o tym za co jeszcze można odczuwać wdzięczność. Okazuj swoim pociechom wdzięczność taką, jaką sam byś chciał od nich otrzymywać. Takie działania, pokazywanie tego, co czujesz i swojej wdzięczności nawet w najdrobniejszych gestach pozwoli zauważyć dzieciom, że są ważne i, że nie trzeba wielkich rzeczy do tego, żeby być szczęśliwym.

Wdzięczność z pewnością zbliży rodzica i dziecko ale przede wszystkim pozwoli odkrywać coraz więcej zachowań które mogą sprawić innym osobom odrobinę radości. Bardzo ważną rolę w uczeniu tej zdolności odgrywa rodzic. Na początku warto przypominać maluchowi w subtelny sposób, żeby mówiło dziękuję w sytuacjach dnia codziennego. Należy jednak pamiętać, że wdzięczność to nie tylko podziękowania za prezenty, czy życzenia ale przede wszystkim radość z tego, że możemy podarować drugiej osobie coś, co sprawi jej przyjemność. Uczmy nasze pociechy, że warto czynić dobre uczynki, bo satysfakcja, duma i radość z tego, że niosą one pomoc potrzebującym jest bezcenna.

Jak zachęcać dzieci do wdzięczności?

Wdzięczność to nie tylko werbalny przekaz ale też gesty i mimika twarzy. Zawsze doceniaj i mów o tym głośno gdy słyszysz, że twoje dziecko samo z siebie bez przypominania okazało komuś wdzięczność. Pochwal je i pokaż, że widzisz jak czyni dobro. Przekazanie wiedzy o wdzięczności w teorii i praktyce to trudne zadanie ale już sama codzienność dostarcza sytuacje, zachowania i powody za które warto dziękować. Pamiętajmy, że każde dziecko posiada naturalność, swobodę i radość życia, a wszystko co robi jest szczere i pozwala dorosłym dostrzec wartość tych małych, drobnych rzeczy, których nie zauważamy. Wdzięczność to umiejętność której nie można wypracować w kilka dni, czy tygodni. Wdzięczność towarzyszy nam od urodzenia i sama w sobie jest pewnego rodzaju stylem życia umożliwiającym ciągłe doskonalenie samego siebie. Dopiero wtedy, gdy sami wykształcimy pewną mentalność, będziemy pewni, że nasza wdzięczność jest na tyle wysoka, żeby przekazać ją naszym dzieciom. Stworzymy szansę, żeby maluch zrozumiał i sam w codziennym życiu zaczął przejawiać zachowania które będą jeszcze mocniej zakotwiczać w nim nawyk dziękowania i bycia wdzięcznym.

Każdego dnia towarzyszy nam radość z różnych rzeczy, zachowań, czy sytuacji. Wystarczy tylko, że ją dostrzeżemy. Wszystkie parametry, metody i sposoby okazywania wdzięczności z pewnością przyczynią się do lepszego, spokojniejszego i przepełnionego radością życia zarówno rodzica, jak i dziecka.

autor: Patrycja Maziejuk

źródło: Dzieci, numer: 2/2022

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek

Polecam wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: