Recykling – definicja dla dzieci: recykling to wykorzystywanie materiałów, z których wykonane są niektóre odpady. Np. z puszek po napojach można zrobić nowe puszki, a z butelek plastikowych – materiał do produkcji bluz polarowych. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów duża część śmieci może, zamiast na wysypisko śmieci, trafić ponownie do użytku. Dzięki recyklingowi mniej zaśmiecamy środowisko. Żeby można było recyklingować odpady, trzeba je odpowiednio segregować. Dlatego warto wiedzieć, jak segregować śmieci.

Wszystkie śmieci, które mogą zostać poddane recyklingowi, mają specjalne oznaczenie. Jest to trójkąt składający się z trzech strzałek:

recykling dla dzieci znakKorzyści wynikające z recyklingu – dla dzieci to ciekawe informacje:

 • zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach śmieci,
 • mniejsze wykorzystanie surowców naturalnych (mniej wycinanych drzew, mniej kopalni niszczących krajobraz),
 • oszczędzanie energii elektrycznej (a to oznacza mniej spalonego węgla i czystsze powietrze),
 • mniej zaśmiecone lasy, mniej ścieków spływających do rzek.

Wszystko to sprawia, że nasze środowisko jest czystsze, a my sami jesteśmy zdrowsi.

Recykling – ciekawostki

Do wyobraźni najlepiej przemawiają konkretne przykłady. Dlatego warto dzieciom podać kilka ciekawostek o recyklingu, które uświadomią im, dlaczego powtórne wykorzystywanie odpadów jest tak ważne. Oto kilka z nich:

 • Plastikowa butelka rozkłada się w naturze nawet 500 lat.
 • Z 35 butelek plastikowych można zrobić jedną bluzę z polaru.
 • Aluminiowe puszki po napojach rozkładają się w lesie 200-400 lat, a mogą nigdy nie stać się śmieciem – można je recyklować w nieskończoność!
 • Przetworzenie 1000 kg aluminium pozwala zaoszczędzić 700 kg ropy naftowej i 4 000 kg rudy.
 • W nieskończoność można też przetwarzać szklane opakowania. Oddanie jednej szklanej butelki do recyklingu pozwala oszczędzić tyle energii elektrycznej, ile trzeba, aby telewizor działał przez 5 godzin.
 • Żeby wyprodukować 1000 kg papieru, trzeba ściąć 117 drzew, które produkują tlen dla 170 osób.
 • Oszczędzając papier i oddając papier do recyklingu, ratujesz drzewa!
 • Jedna malutka bateria z zegarka wyrzucona do śmieci może zatruć nawet 400 litrów wody. Dlatego wszystkie baterie trzeba oddawać do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci.

Rzeczy z recyklingi dla dzieci

Recykling można też stosować w domu – nie wszystkie opakowania trzeba wyrzucać. Część można wykorzystać do nietypowych celów, np. zrobić z nich dekoracje. Poniżej praktyczne propozycje recyklingu dla dzieci:

 • zajączek z rolki po papierze,
 • skarbonka z puszki po warzywach,
 • pojemnik na kredki z plastikowej butelki,
 • doniczki na sadzonki z opakowań po jogurtach.

Możesz również dowiedzieć się:

źródło: mamotoja.pl

Scenariusz zajęć

Cel główny:

– kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych
– rozumienie konieczności przestrzegania zasad ochrony przyrody
– wzbogacanie słownika czynnego dzieci

Cele operacyjne:
Dziecko:

– próbuje odpowiedzieć na pytanie co to jest ekologia
– rozumie potrzebę segregowania odpadów
– wie, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię
– zaspokaja naturalną ciekawość otaczającym światem
– rozwija koncentrację uwagi i umiejętność uważnego słuchania podczas pokazu nauczyciela
– rozwija umiejętność dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych
– poznaje znaczenie słowa smog i dowiaduje się, jak on powstaje
– rozumie, że oddychanie skażonym powietrzem może mieć tragiczne skutki dla zdrowia
– podaje propozycje działań człowieka zmniejszających zagrożenie smogiem
– wie, jakie warunki potrzebne są do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin
– ma poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i wie, jakie działania podejmować żeby ratować Ziemię
– wyraża własne przeżycia, doznania, emocje, uczucia w swobodnych wypowiedziach
– wie, że należy podnieść rękę, aby coś powiedzieć; cierpliwie czeka na swoją kolej

Metody:

– oglądowa: pokaz nauczyciela, ilustracja
– czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
– słowna: rozmowa, objaśnienie

Formy:

– zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: ilustracje segregacji śmieci; plakat zanieczyszczenia powietrza; śmieci – papier, butelki, worki foliowe, słoik; balony (dla każdego dziecka); akwarium z domkiem z klocków w środku; zwierzęta, rośliny, komin, samochód resorowy; lód suchy lub zapalniczka i papier, woda; maseczka; suszarka; obrazki: samochód, tramwaj, komin dymiący, komin z filtrem; wysypisko śmieci, pojemniki na odpady, stary piec, piec ekologiczny; obrazek słońca i smutnej chmurki dla każdego dziecka; odznaki „Przyjaciel przyrody”

Literatura: Program edukacji zintegrowanej dla dzieci w wieku przedszkolnym „Radość odkrywania- pasja tworzenia” M. Czekała, D. Szadkowska, J. Urbaniak; Bliżej Przedszkola 3.174/2016; zasoby internetu


Przebieg zajęć:

1. Przywitanie się z uczestnikami zajęć.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć swobodną rozmową na temat świata, w którym żyjemy i odpadów, jakie nas otaczają. Na dywanie rozrzucone odpady.

3. Ilustracje pojemników o odpowiednich kolorach. Dzieci segregują śmieci do odpowiednich pojemników.

4. Nauczyciel bierze papier, folie, nakrętki i wkłada je do jednego pojemnika. Pyta dzieci: Czy można spalić te śmieci? Jak myślicie? Co dzieje się z powietrzem gdybyśmy spalili te śmieci?

5. Zabawa z balonem – sprawdzanie czy powietrze istnieje. Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku balon do nadmuchania. Dzieci próbują wtłoczyć buzią powietrze w balon. Nauczyciel w tym czasie mówi, że powietrze naprawdę istnieje i że bez powietrza nie moglibyśmy żyć. Wykonanie wdechu nosem.

6. Zaproszenie dzieci na krótką bajkę o pewnym domu, rodzinie, zwierzętach i smogu. Nauczyciel opowiada oraz robi doświadczenie z suchym lodem (lub podpalonym papierem- tworzy dym w akwarium), mówi o bezpieczeństwie i o tym, że dzieci nie podpalają same papieru.

7. Rozmowa na temat smogu. Dzieci dostrzegają związek przyczyna – skutek np. dymiące kominy, samochody, piece= smog. Wspólnie zastanawiają się, jak zwalczyć smog. Nauczyciel pokazuje maseczkę, jaką należy nosić, gdy będzie dużo smogu.

8. Doświadczenie z suszarką. Nauczyciel tłumaczy, że wiatr rozpędza smog i rozdmuchuje dym powietrzem z suszarki. Śpiewa piosenkę „Czyste powietrze”.

9. Zabawa ruchowa przy piosence „Czyste powietrze”. Dzieci poruszają się w rytm śpiewanej piosenki z obrazkiem słońca i smutnej chmurki. Na przerwę nauczyciel pyta i jednocześnie pokazuje obrazek np. Czy dymiące kominy fabryk są dobre dla powietrza i środowiska?; Czy ekologia to segregowanie śmieci? itp. (dymiące kominy, samochód-spaliny, śmieci, stary piec, rower, tramwaj, pojemniki do segregowania śmieci, piec ekologiczny). Dziecko jako odpowiedź podnosi obrazek słońca gdy odpowiedź brzmi „tak” lub smutnej chmury, gdy odpowiedź brzmi „nie”.

10. Ewaluacja zajęć. Rozdanie naklejki „Przyjaciela przyrody”.

autor: Ewelina Sawicka

#arkusze #ASD #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #storytelling #szkoła #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #ZespółAspergera #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: