W grze Wyobraź sobie, że jesteś tutaj dzieci zamykają oczy i wyobrażają sobie, że doznają uspokajających, relaksujących doświadczeń. Wchodzenie w zrelaksowany stan umysłu może pomóc zredukować stres i lęk.

Cele:

– Pierwszoplanowe: radzenie sobie ze stresem i lękiem

– Drugoplanowe: stosowanie się do poleceń, koncentrowanie uwagi

Aranżacja miejsca

Otwarta przestrzeń, pozwalająca dzieciom. Na swobodne poruszanie swoim ciałem i kończynami. Dzieci powinny siedzieć wygodnie na podłodze.

Opis zabawy

Wyobraź sobie, że jesteś tutaj to zabawa, w której dzieci zdejmują buty, zamykają oczy i słuchają instrukcji pomagającym im wyobrazić sobie różne historyjki, które wydarzają się dzieciom chodzącym do szkoły podstawowej, a które wywołują uczucie relaksacji.

Opis zabawy krok po kroku

1. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę pod tytułem Wyobraź sobie, że jesteś tutaj, która pomoże im zrelaksować się, kiedy odczuwają stres lub lęk.

2. Powiedz dzieciom, żeby zdjęły skarpetki i buty i zamknęły oczy. Dzieci powinny usiąść ze skrzyżowanymi nogami i rękami na kolanach.

3. Prowadzący prosi dzieci, aby uważnie go słuchały i wyobraziła sobie, że robią następujące rzeczy:

4. Wyobraźcie sobie, że zaczynacie powoli iść na bosaka. Skoncentrujcie uwagę na tym, co czujecie pod stopami. Idziecie po wysokiej trawie. A teraz wchodzicie na żwirową ścieżkę i kamyczki kłują was w podeszwy stóp. Opuszczajcie ścieżkę i wchodzicie do lasu, w którym znajdują się połacie gąbczastego, wilgotnego mchu. Na końcu długiego spaceru czujecie miękki, ciepły piasek pod stopami.

5. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś dzieci, żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze.

2. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy wyobrażały sobie siebie podczas spaceru. Jak się czuły, kiedy chodziły po trawie? A po gąbczastym, wilgotnym mchu? A po miękkim, ciepłym piasku?

3. Zapytaj dzieci, jak się czuły po zakończeniu zabawy. Po udzieleniu przez każde z nich odpowiedzi, zapytaj, czy czują się zrelaksowane.

4. Zapytaj dzieci, czy myślą, że ćwiczenie to mogłoby być dobrą techniką, której mogłoby używać, kiedy czują się zestresowane lub niespokojne.

5. Zapytaj dzieci o inne sytuacje, które mogą sobie wyobrazić, a które pomogłyby im się zrelaksować.

źródło: Linda A. Reddy, Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka…, 2015

#arkusze #autyzm #BożeNarodzenie #ciekawostki #czytanie #edukacja #ekologia #emocje #empatia #integracja #jesień #kolorowanie #kolory #kreatywność #lato #lekcja #logiczne #logopedia #matematyka #mindfulness #mózg #parenting #percepcja #przedszkole #przyroda #psychologia #rewalidacja #rozwój #scenariusz #scenariusze #sensoryka #szkoła #terapia #toksyczni #uwaga #uważność #wiosna #WWRD #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaspecjalistyczne #zwierzęta #ćwiczenia #żłobek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: